Ako vyberať snubné prstene?
Svadba je dôležitým krokom v živote. Jedným z hlavných symbolov sobáša sú snubné prstene a hoci sa to nezdá ich výber nie je vôbec jednoduchý. Viete, podľa akých kritérií si vyberať snubné prstene tak, aby ste ich vybrali správne?
Čo budete na výber snubných prsteňov potrebovať:
- trpezlivosť
- prsty
- partnera
V súčasnej dobe máte možnosť vybrať si z veľkej škály rôznych prsteňov a záleží len na vás a vašom vkuse, aký si nakoniec vyberiete. Napriek tomu je existuje určitý návod, ktorý vám váš výber uľahčí.
Materiál snubných prsteňov
V prvom rade sa zvyčajne rozhodujete medzi použitým materiálom. Klasické snubné prstene sú zo zlata, ale existujú aj iné snubné prstene.
Vďaka častým alergiám sú v súčasnosti veľmi obľúbené prstene z ocele alebo titánu. Tieto prstene sú veľmi moderné, nadčasové a majú zaujímavý vzhľad.
Prstene z ocele majú navyše ešte aj tú výhodu, že sú lacné. Pokiaľ si ujasníte z akého kvalitného materiálu by mal byť môžete začať uvažovať o dizajne.
Dizajn snubných prsteňov
Snubné prstene môžeme všeobecne rozdeliť do piatich skupín podľa štýlu: klasické, romantické, luxusné, netradičné a moderné. Pri výbere z dizajnu je dôležité uvedomiť si niekoľko záležitostí.
Štýl prsteňov býva ovplyvnený módnymi trendmi, a tak na trhu môžete vidieť rôzne dizajny a od okrúhlych prsteňov až po hranaté, avšak mali by ste brať do úvahy vaše pohodlie a tiež skutočnosť, že za rok bude módny trend úplne opačný a váš sobáš by mohol teoreticky a v najlepšom prípade vydržať aj celý život.
Veľkosť prsteňa
Trápne okamihy, kedy prstene nejdú nasadiť, či sú veľké sú obľúbenou témou filmových režisérov a scenáristov. Je vždy lepšie vybrať si menší prsteň, ktorý môžete prípadne nechať rozšíriť než zmenšovať veľký prsteň.
Ak si vyberáte cez internet, tak každé kvalitné zlatníctvo má na svojich stránkach aj špeciálnu šablónku s ktorej pomocou si môžete tú správnu veľkosť vypočítať.
Šírka a hrúbka snubných prsteňov
Aj tu existuje celé množstvo rozličných možností, nie každá je však ideálna pre celodenné a trvalé nosenie.
Hrubé prstene sú síce kvalitnejšie, pretože sú masívnejšie, ale nie sú pohodlné a vy v nich celý deň nevydržíte.
Ideálne pre trvalé nosenie je, keď je snubný prsteň tučný cca 1,6 – 1,9 mm.
Šírka prsteňa
Snubné prstene máme rôznych šírok. Všeobecne sa delia do štyroch skupín: úzke – do 3,5 mm, bežné – 3,5 – 5 mm, širšie – 5 – 6 mm a široké nad 6 mm.
Šírka prsteňa môže ovplyvniť aj vzhľad vašich rúk, ak máte dlhé a príliš štíhle prsty, bude na vašej ruke lepšie sedieť prsteň širší. Krátkym bacuľatejším prstom naopak pristane užší prsteň.
Kedy a ako vyberať snubné prstene?
Prstene vyberajte v dostatočnom predstihu. Ideálne je tak 3 mesiace pred svadbou, aby ste na výber mali dostatočný čas. Tiež je dôležité si uvedomiť, že ak sa nakoniec rozhodnete pre výrobu snubných prsteňov, bude na to potrebovať zlatník mesiac. Tiež je potrebné počítať s možnou úpravou prsteňov.
Prstene by ste mali vyberať najlepšie ráno, kedy vaše ruky nie sú ešte opuchnuté.
Ak vyberáte snubné prstene v zime, nemali by ste snubné prstene skúšať ihneď, ako vstúpite z chladného prostredia do tepla. Zima totiž môže vaše prsty zmenšiť.
Snubné prstene môžu byť rovnaké alebo aj úplne odlišné, dôležité však je, že aj napriek odlišnosti by mali spolu nejakým spôsobom korešpondovať.
Kameň
Snubné prstene môžu byť hladké, ale tiež môžu mať kamene. Veľkosť a počet kameňov záleží rýdzo na vás.
Kameň môže byť lacnejší zirkón alebo pravý briliant, ktorý samozrejme má ohromnú cenu. Prečítajte si aj články ako vyčistiť zlato a ako sa obliecť na svadbu.
Starostlivosť o prstene
Pokiaľ máte prsteň s briliantom, rozhodne by ste ho mali pri práci a umývaní dávať dole.
Aj bežné prstene by ste mali dávať dole z ruky pri upratovaní a náročnejších prácach.
Raz za mesiac by ste mali prsteň umyť zubnou kefkou a mydlovou vodou.
Raz za čas by ste snubné prstene mali zaniesť ku klenotníkovi, aby spravil dôkladnejšiu údržbu. Klenotník prstene poriadne očistí, vráti im svoj tvar, utiahne tesnenia kameňov a prípadne vykoná ďalšie opravy.
Ak prsteň nenosíte, mal by byť uložený tak, aby nebol v kontakte s ďalšími šperkmi a aby bol chránený pred poškriabaním a iným poškodením.
S manželom sme vyberali prstene spoločne. Vybrali sme zlatníctvo v Bratislave, páčili sa nám už modely na webových stránkach. Už od začiatku sme mali jasno, že chceme buď zlato alebo platinu, po konzultácii na predajni sme sa rozhodli pre platinu. Manžel má širšie lesklý krúžok, ja o niečo užší a mám jeden diamant, inak žiadne zdobenie. Do prsteňov sme si nechali vyryť dátum našej svadby a mená toho druhého. Rád pre výber je veľa, ale držala by som sa asi dvoch základných – prstene vyberať osobne priamo na predajni, vynechala by som objednanie cez eshop a nebrala by som striebro, pretože je veľa mäkké, rýchlo sa poškriabe a časom čierna.