Zdravie a krása

Energetické drinky – kedy a ako ich konzumovať?

energatické drinkySte v strese, unavení a musíte ešte dorobiť veľa vecí? Máte pred skúškou a snažíte sa na poslednú chvíľu všetko naučiť? Alebo idete autom na dovolenku a čaká vás cesta cez noc? Potom možno premýšľate o energetickom nápoji. Viete, ako a kedy tieto nápoje konzumovať?

Čo obsahujú a aké účinky majú energetické drinky?

Energetické nápoje, alebo inak energy drinky, sú nealkoholické nápoje, ktoré vám majú pomôcť zahnať únavu a takzvane vás nakopnúť. Vo väčšine prípadov obsahujú kofeín, taurín, guaranu a predovšetkým veľa cukru. Niektoré bývajú obohatené o vitamíny, minerály a ďalšie doplnkové zložky ako je napríklad L-karnitín.

Ich úlohou je zabezpečiť vám väčšiu efektívnosť, zahnať únavu, zlepšiť koncentráciu, stimulovať metabolizmus alebo napríklad urýchliť regeneráciu tela po športovom výkone.

To, že vám vypitie energy drinku dodá energiu, je spôsobené dávkou kofeínu a cukru. Po vypití jednej plechovky do seba dostanete toľko kofeínu ako keby ste vypili jednu kávu, takže by sa zdalo lepšie siahnuť po káve. Ale kofeín v kombinácii s cukrom, ktorý zvýši vašu hladinu krvného cukru, vám zaistí okamžitý prísun energie a zvýšenie vašej výkonnosti na maximum. Po odznení tohto účinku väčšinou prichádza ešte väčšia únava ako pred tým.

Hlavná zložka energetických drinkov je cukor

Energy drinky obsahujú veľké množstvo „rýchlych“ cukrov, ktoré zaistia okamžitý prísun energie do tela. Bohužiaľ prispievajú v kombinácii s kyslými zložkami energy drinkov k vzniku zubného kazu.

Kofeín

kofeinPovzbudzujúce účinky kofeínu sú dané tým, že bránia nervovej sústave upokojiť sa. Spôsobuje zvýšenie adrenalínu v krvi a tým dochádza k zrýchleniu srdcovej činnosti, k ľahkému zvýšeniu krvného tlaku a súvisí s tým aj zvýšená hladina krvného cukru. Kofeín však aj prispieva k redukcii tukových zásob.

Nevýhodou energy drinkov je, že ho pije veľké množstvo dospievajúcich, ktorí sú na účinky kofeínu oveľa citlivejší. Ten totiž vo veľkom množstve spôsobuje poruchy srdcového rytmu, zvyšuje krvný tlak a spôsobuje žalúdočné ťažkosti.

Taurín

taurinĎalší z povzbudzujúcich prostriedkov v energy drinkoch je taurín, ktorý podporuje mozgovú činnosť.

Taurín má jednu výhodu – patrí medzi antioxidanty a preto pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi. Môžete si ho za pár eur samostatne kúpiť cez internet.

Guarana

guaranaGuarana funguje na podobnom princípe ako kofeín. Účinkuje tak, že zlepšuje náladu, potláča stres a úzkosti, podporuje myslenie a chudnutie.

Energy drinky s guaranou majú oproti kofeínovým pomalší nástup účinku, ale pôsobia dlhšiu dobu.

Ako guarana pomáha::

  • pomáha zlepšovať prekrvenie všetkých telesných orgánov a tkanív
  • priaznivo ovplyvňuje srdce a tráviacu sústavu
  • pomáha zvýšiť psychickú odolnosť a vytrvalosť
  • má stimulačné účinky na centrálnu nervovú sústavu
  • podporuje vnímanie
  • priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie
  • pomáha zvládať záťažové situácie
  • pomáha spomaliť starnutie a pozitívne pôsobiť na sexuálny život
  • prispieva k zrýchleniu metabolizmu a znižuje pocit hladu

Kedy energetické drinky pomôžu?

Energetické drinky môžu byť dobrým pomocníkom v prípade vyššej psychickej alebo fyzickej záťaže, keď sa potrebujete zbaviť únavy, stresu a dodať energiu, trebárs pri jazde autom alebo keď dorábate nejakú dôležitú prácu na poslednú chvíľu.

Rozhodne by sa nemali stať bežnou súčasťou vášho života, ale raz za čas vám neuškodia. Nemali by nahrádzať kvalitný odpočinok a poriadny spánok.

Pravidlá pre konzumáciu energetických drinkov

Ak si dáte raz za čas jeden dva energy drinky, nehrozí vám prakticky žiadne riziko.

Nikdy nepite energetický drink len na smäd, ale pite zároveň s ním vodu alebo minerálku. To je dôležité predovšetkým po športovom výkone, kedy môžete byť dehydrovaní a energy drink tiež dehydruje a mohlo by dôjsť ku kolapsu. Alebo pite energetické drinky, ktoré vám dodajú energiu už za 5 minút pôsobia 6 hodín a zároveň majú v sebe dostatok tekutín, takže nemusíte súčasne s nimi piť žiadne ďalšie tekutiny.

Vypitie veľkého množstva energetických nápojov môže spôsobiť závraty, nespavosť, zrýchlenie srdcového tepu, bolesti hlavy, nervozitu a iné zdravotné problémy. Vyhnúť by sa im mali ľudia s vysokým krvným tlakom, srdcovým ochorením alebo psychickými poruchami vrátane neuróz. Úplne nevhodné sú pre tehotné a dojčiace ženy a predovšetkým pre deti.

Nikdy nespájajte pitie energetických nápojov s pitím alkoholu. Kofeín spôsobí, že sa nebudete cítiť toľko opití a spotrebujete tak vyššie množstvo alkoholických nápojov ako ste zvyknutí.

Pamätajte, že ak siahnete po energy drinku len v ojedinelých prípadoch, môže vám byť dobrým pomocníkom na prekonanie únavy. Prečítajte si tiež: ,,22 tipov, ako odstrániť únavu a ospalosť počas dňa‘‘

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button