Návody

Ako vyčistiť umývačku?

ako vyčistiť umývačkuUmývačka riadu je pomocníkom v množstve domácností. Ušetrí veľa času, ale aj spotrebu vody, elektrickej energie a šetrí životné prostredie. Aby dobre slúžila a riad sa krásne leskol, treba jej venovať starostlivosť a pravidelne ju čistiť. Ako vyčistiť umývačku?

Pravidlá pre používanie umývačky riadu a jej čistenia

Ak máte doma umývačku riadu, platia pre jej používanie niektoré základné pravidlá. Ich dodržiavaním zaistíte umývačke dlhšiu životnosť a prístroj bude dobre a správne fungovať.

umývačka riaduEšte pred prvým použitím je potrebné sa zoznámiť s tým, ako umývačku správne používať a tiež čistiť, preto si dôkladne prečítajte návod na použitie.

Používajte umývacie prostriedky určené do umývačky riadu. Dodržujte správne dávkovanie nielen čistiacich prostriedkov, ale aj leštidla a soli.

Pred tým, než riad vložíte do umývačky, odstráňte z neho zvyšky jedla (väčšie kúsky jedla, kôstky, semienka z ovocia, atď.), ktoré by mohli upchať filter. Riad ale nie je nutné predumývať.

Pravidelné čistenie umývačky riadu

Aby umývačka dobre slúžila, je nutné sa jej pravidelne venovať a čistiť ju. Tým zaistíte dlhú životnosť vášho pomocníka.

Čistenie filtra

Medzi pravidelnú údržbu patrí predovšetkým čistenie filtra.

Raz za päť až desať umývacích cyklov vyčistite filter. Podľa návodu k vašej umývačke ho vyberte, opláchnite pod tečúcou vodou a vráťte ho späť na svoje miesto.

Vyčistenie vnútrajška umývačky

Raz za mesiac až dva je vhodné dôkladne vyčistiť vnútro umývačky. Najprv umyte všetky koše, poličky a šuplíky.

Odmontujte umývacie ramená a dôkladne ich prepláchnite pod tečúcou vodou. Umyte všetky záhyby vnútra umývačky, nezabudnite na tesnenie, ktoré býva znečistené asi najviac.

Potom nechajte umývačku riadne vyschnúť a všetky súčasti vráťte späť na svoje miesto.

Odstránenie vodného kameňa a usadenín

Najmä ak máte tvrdú vodu, býva veľkým problémom vodný kameň. Ten je spolu s mastnotou potreba tiež pravidelne odstraňovať a to aj v prípade mäkkej vody.

Časový interval v akom je potrebné vodný kameň odstraňovať je individuálny – v prípade veľmi tvrdej vody by ste umývačku od vodného kameňa mali čistiť každý mesiac, v prípade mäkkej vody by malo stačiť umývačku vyčistiť raz za štvrť roka.

Podľa odporúčania výrobcov by ste k čisteniu umývačky od vodného kameňa a mastných usadenín mali používať prípravky na to určené.

Ďalšou možnosťou je využitie prípravkov, ktoré bežne nájdete v domácnosti, ako je jedlá sóda, ocot alebo kyselina citrónová.

Komerčné čistiace prostriedky na umývačku riadu

čistiace prostriedky do umyvyčky riaduTieto čističe bežne zakúpite v drogérii alebo v supermarkete. Potom stačí použiť ich podľa návodu.

Väčšinou sa vloží do umývačky a prázdnu umývačku necháte prejsť umývacím cyklom.

Jedlá sóda

Ďalšou možnosťou je jedlá sóda. Pre čistenie budete potrebovať 1-2 vrecúška sódy, ktoré kúpite v obchode s potravinami. Sódu vysypte do hrnčeka, ten umiestnite do prázdnej umývačky a spustite umývací program.

Umývačka by potom mala byť čistá a bez zápachu.

Kyselina citrónová

Rovnakým spôsobom ako jedlú sódu môžete použiť kyselinu citrónovú. Aj tá by mala umývačku dokonale vyčistiť.

Ocot

Poslednou možnosťou je použitie octu. Pre dôkladné čistenie sa odporúča použiť až celý jeden liter octu. Ten nalejte do nádržky na čistiaci prostriedok alebo na dno umývačky a spustite umývací program na čo najvyššiu teplotu. Ak sa vám bude zdať, že z umývačky po dokončení umývania ocot cítite, pustite ju ešte raz naprázdno.

Odporúčané články:

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob čistenia umývačky, nezabúdajte ju čistiť pravidelne a ona sa vám odvďačí čistým a žiarivo lesklým riadom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button