Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať umývačku riadu?

umývačka riaduMožno stojíte pred otázkou, ako vybrať umývačku riadu a nešliapnuť pritom vedľa. Umývačky riadu sa stali štandardnými a praktickými pomocníkmi v moderných domácnostiach. Preč sú doby, kedy sa o umývačkách riadu hovorilo ako o rozmaru. Pomôžem vám vybrať umývačku riadu podľa dôležitých parametrov, ktorých si treba pri kúpe spotrebiča všímať.

Čo je na výber umývačky riadu potrebné:

  • meter na zistenie voľného priestoru pre umývačku riadu

Umiestnenie umývačky riadu

vstavaná umývačka riaduSkôr než sa dáte do výberu umývačky riadu, rozhodnite sa, kam umývačku riadu umiestniť.

Podľa toho si budete vyberať medzi umývačkami vstavanými, voľne stojacimi alebo podstavenými (pod kuchynskou linkou).

Vstavané majú prispôsobené rozvody pre zabudovanie.

Rozmery umývačky riadu

Potom si dôkladne zmerajte priestor, kde by mala umývačka stáť. Dôležitá je pritom nielen šírka, ale i hĺbka.

Umývačky sa obvykle vyrábajú vo veľkosti 45 alebo 60 centimetrov. Výška umývačky je zvyčajne 82-85 cm. Hĺbka umývačky sa pohybuje od 55-63cm.

Kapacita umývačky riadu

Ďalším dôležitým parametrom pri vašom výbere umývačky riadu je jej kapacita, teda množstvo sady riadu, ktoré je umývačka riadu schopná pojať.

Vybrať si pritom môžete z umývačiek pre 8 až 15 sád. Do menších umývačiek sa zmestí 8 a 9 sád.

Počet sád najlepšie vyberajte podľa počtu osôb v domácnosti a podľa toho, koľko osôb sa vo vašej domácnosti objavuje (oslava, večera a podobne).

Programy umývania

ako vybrať umývačku riaduUmývačku riadu vyberajte ďalej podľa ponúkaných programov umývania. Obvykle máte možnosť zvoliť si zo štandardného programu, ktorý umýva riad pri teplote vody 50 až 70 ° C.

Tento program je ideálny pre každodenné umývanie riadu. Úsporný program umýva riad pri nižšej teplote (45-55 ° C). Tento program má nižšiu spotrebu energie, ale vyššiu spotrebu vody.

Intenzívny program sa používa pri veľkom znečistení riadu, umýva ho pri teplote 70-75 ° C.

Pozor dajte na automaticky volené programy, nie vždy sú dostatočne efektívne. Program na polovičnú náplň môže zaujať, bohužiaľ polovičná náplň umývačky riadu neznamená tiež polovičnú spotrebu elektriny a vody.

Rýchly program umývania je vhodný pre menej znečistený riad. Uvedený program prebieha iba 30 až 45 minút pri teplote 35 až 70 ° C. Prečítajte si aj článok ako šetriť vodou v domácnosti.

Zabezpečovacie prvky

Dôležitým prvkom všetkých umývačiek riadu, bez ktorého sa nezaobídete, je zabezpečenie proti úniku vody. Aj tu máte hneď niekoľko možností. Jedno zabezpečenie sa opiera o plavák, kedy po presiahnutí určitej hladiny vody sa vypne umývačka. Systém Aquastop zabraňuje úniku vody z prívodnej hadice, uzavrie ventil vody a vyčerpá vodu.

Existujú aj také umývačky riadu, ktoré majú oba zabezpečovacie systémy. Ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom, ktorý by mala mať každá umývačka, je detská poistka.

Vnútorné usporiadanie

Všimnite si vnútorné usporiadanie umývačky. Každá umývačka riadu ho má trochu inak a každému zákazníkovi môže vyhovovať niečo iné, či už sa to týka rôznych držiakov (napr. na príbory) alebo vyberateľných košov na riad. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť umývačku riadu.

Spotreba energie umývačky riadu

U umývačiek, ako u všetkých domácich spotrebičov, je dobré vyberať spotrebiče s čo najmenšou spotrebou elektrickej energie.

Ukazovateľom je označenie písmenami A, B. Najlepšie výrobky sú označené A +. Tie najlepšie sa pýšia označením A +++.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button