Návody

Ako vyčistiť objektív na fotoaparáte?

ako čistiť objektívMilovníci fotografovania iste tušia, ako sa správne starať o fotografické prístroje. Dnešné moderné fotoaparáty sú nielen veľmi výkonné, ale tiež dostatočne odolné voči poškodeniu. Napriek tomu je dobré sa čas od času zamerať na ich vyčistenie. Jednou z najdôležitejších súčastí je objektív fotoaparátu. Aby ste mohli urobiť kvalitné snímky, je potrebné, aby bol objektív bez škrabancov a čistý. Ako vyčistiť objektív na fotoaparáte?

V článku sa dozviete:

  • Postupy čistenia
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady
  • Video ako čistiť

Postupy čistenia objektívu na fotoaparáte

čistenie objektívu na fotoaparáteObjektív kvalitného fotoaparátu nie je potrebné čistiť nejako často.

Keď už na ňom ale rozpoznáte nejaké usadeniny, ktoré sú na ňom nafúkané a prilepené, odporúčam predsa len pristúpiť na odstránenie týchto nánosov. Jedine tak potom bude váš pocit z fotenia dokonalý.

Čistenie drobných usadenín

Ak sa objektív fotoaparátu zanesie väčším množstvom prachových častíc, stačí na ich odstránenie použiť špeciálny štetec na optiku. Ten zakúpite vo všetkých solídnych predajniach s fotografickými prístrojmi.

Dôležité je, aby štetec nemal príliš ostré chlpy, ktoré by eventuálne mohli optiku poškriabať. Prach jednoducho zotrite jemnými pohybmi.

Okrem toho možno na odstránenie jemných prachových častíc použiť tiež ofukovací balónik. Aj ten sa dá kúpiť v obchodoch s fotoaparátmi.

Čistenie väčších usadenín na objektíve

Ak na odstránenie nečistôt nepomôžu vyššie uvedené pomôcky, použite handričku na optiku. Dôležité je, aby bola jemná.

Nečistoty z objektívu opatrne zotrite. Používajte vždy len suchú handričku, inak by mohol byť výsledok skôr ešte horší.

Ako alternatívu k handričke možno použiť čistiace papieriky. Tie sú vhodné na jedno použitie.

Vyčistenie objektívu od mastnoty

Okrem prachu sa na objektíve v dôsledku jeho častého používania či zlého zaobchádzania a skladovania môže vyskytnúť mastná škvrna. K jej odstráneniu použite špeciálny roztok na čistenie objektívu.

V ňom namočte vatovú tyčinku a s jej pomocou roztok naneste na zašpinený objektív. Nechajte ho chvíľku pôsobiť tak, aby došlo k rozpusteniu mastnoty. Optiku potom pretrite suchou handričkou, prípadne čistiacim papierikom.

Čo je potrebné na čistenie objektívu?

  • Štetec na optiku
  • Čistiacu handričku (čistiaci papierik)
  • Roztok na čistenie optiky
  • Vatovú tyčinku

Ako dlho čistenie objektívu na fotoaparáte potrvá?

fotoaparátVyčistenie objektívu fotoaparátu vám zaberie maximálne päť minút. Záleží samozrejme na jeho veľkosti a tiež stave znečistenia. Optiku nie je potrebné čistiť často.

Zvlášť vtedy, ak má objektív ochranný filter a tiež fotoaparát uchovávate v puzdre vo chvíli, keď ho nepoužívate. Ak sa o prístroj budete náležite starať, nemusí sa vás čistenie objektívu prakticky vôbec týkať.

Ak už sa do neho ale predsa len pustíte, buďte opatrní. Nevhodný spôsob čistenia môže mať za následok poškriabanie objektívu, takže vlastne čistením dosiahnete pravý opak, ako ste zamýšľali.

Aké budú náklady na čistenie objektívu fotoaparátu?

Kvalitné štetce na optiku, ktoré používajú aj profesionáli, možno v obchodoch s fotoaparátmi zaobstarať zhruba od 5 €. Na čistenie objektívu je možné použiť aj špeciálne handričky na optiku. Ich ceny sa pohybujú od cca 4 €.

V prípade väčšieho znečistenia, ako sú mastnoty a pod., Sa hodí použiť roztok na optiku. Ten vás vyjde na zhruba 10 €. Cena nie je nízka, avšak roztok vám vydrží po mnoho rokov.

Video ako vyčistiť objektív na fotoaparáte?:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button