Ako opraviť poistky a vidlice káblov?
Elektrický prúd zmenil náš život na nepoznanie, domácnosť by bez neho sotva mohla existovať. Ale môže sa stať, že prúd zrazu nejde, a tak sa začne hľadať prečo. Príčina môže byť zvonku, ale porucha môže byť aj v byte. Väčšinou, ak je bez prúdu celý byt, sú vyhodené poistky. Dôvodov môže byť niekoľko, preťaženie siete, porucha jedného zo spotrebičov či neodborná manipulácia s nejakým elektrospotrebičom. V článku si vysvetlíme podrobnejšie ako opraviť poistky a vidlice káblov.
Najčastejšie riešenie ako opraviť poistky je nahodiť ističe
Novšie byty majú už moderné ističe, pri ktorých stačí páčku zdvihnúť do pôvodnej polohy. Ak sa istič opäť vypne, porucha trvá a je potrebné ju odstrániť.
Staršie rozvody majú ešte výmenné poistky, a pri ich výmene je potrebné poznať niektoré podrobnosti.
Keramické poistky sa používali dlhé roky. Majú valcovitý tvar, na jednom konci majú terčík s farbou, ktorá zodpovedá prúdu, ktorému je priradená.
To znamená, že zelená je na 6A, červená na 10A, sivá na 16A, modrá na 20A, žltá na 25A, čierna na 35A, biela na 50A a medená na 63A.
Súčasne patričnému prúdu zodpovedá aj sila valcovitého dolného konca poistky. Že je poistka zlá, spoznáme podľa toho, že nemá terčík, ten pri prerušení vnútorného drôtika spadne.
Opraviť poistky znamená ich výmenu
Hoci je fajn, že ste na chvíľu bez prúdu a ušetríte peniaze, určite by ste radi vedeli ako ho nahodiť čo najrýchlejšie. Keď chcete vymeniť či opraviť poistky je bezpodmienečne nutné, aby poistková skriňa bola bez elektrického prúdu.
Potom vyskrutkujeme keramický kryt poistky, poistku vymeníme a krytku s novou poistkou zaskrutkujeme. Potom môžeme opäť prúd pustiť. Ak bol dôvod prerušenia odstránený, prúd sa opäť nahodí v celom byte.
Stredom poistky je napnutý drôt, ktorý drží už spomínaný terčík. Po vypálení poistky ju ale nie je dovolené žiadnym spôsobom opravovať, pretože to je veľmi nebezpečné a môžete sa zraniť.
Opraviť poistky či vidlice? Niekedy je riešenie zložitejšie
Niekedy opraviť poistky skrátka nestačí a preto sa ešte zmienime o oprave vidlice, teda zástrčky, ľudovo „mamičky“.
Tá je na konci šnúry a môže byť dvojaká, buď je zatavená, tomu sa hovorí flexošnúra, alebo je pripevnená mechanicky.
Keď sa zistí nejaká porucha priamo v zástrčke flexošnúry alebo tesne pri nej, a ak chceme zachrániť zvyšok kábla, musíme vidlicu odrezať, kúpiť zástrčku a namontovať ju. Zástrčka flexošnúry je neopraviteľná.
Zástrčka je držaná skrutkou od čelnej strany. Zvnútra vypadne jadro s dvoma kolíkmi, ktoré zapadajú do otvorov zásuvky.
Koniec kábla upravíme tak, že vonkajší obal bude orezaný od okraja o 4 cm, a jednotlivé vodiče od svojich obalov asi o päť milimetrov. Pri živých koncoch vodičov ide väčšinou o zväzok drobných medených drôtikov, ktoré otáčaním zatočíme tak, aby k sebe pevne držali a nestrapkali sa.
Fázy vidlice
Kábel má väčšinou vo vnútri tri vodiče, čiernu fázu, hnedý vodič alebo modrý nulák a zelené uzemnenie. Čiernu fázu pripevníme na svorku pod jedným kolíkom, hnedú na druhú a uzemnenie na skrutku so značkou uzemnenia (to je otvor mieriaci na kolík, ktorý máme v zásuvke).
Vidlicu zmontujeme dokopy, pevne zaistíme svorkou kábel tak, aby sa nedal zo zástrčky vytiahnuť.
Kábel vyskúšame, ak náhodou dôjde ku skratu, asi sme drôtiky z jednotlivých vodičov nejakým spôsobom prepojili. Celý proces zopakujeme a dáme si veľký pozor na odstávajúce drôtiky vodičov.