Návody

Ako zadržať páchateľa trestného činu ?

zadražanie páchateľa trestného činuMnoho ľudí sa raz alebo dokonca viackrát za život stalo svedkami trestného činu. Spravidla len preto, že boli v zlom čase na zlom mieste. Môže sa to stať komukoľvek z nás. Hoci útok odvrátite, polícia v drvivej väčšine prípadov na mieste nie je a páchateľ na jej príchod zo svojej dobrej vôle rozhodne čakať nebude. Ak sa rozhodnete zadržať páchateľa trestného činu vlastnými silami, urobte to v súlade so zákonom.

Čo treba robiť ak chcete zadržať páchateľa trestného činu

Nahliadnime do trestného poriadku

Páchateľa má primárne zadržať polícia. Ak nie je polícia na mieste a napriek tomu je potrebné rýchlo konať, čo je logicky najčastejší prípad, trestný poriadok VÝSLOVNE oprávňuje každého z nás osobu podozrivú zo spáchania trestného činu zadržať.

Najskôr si prečítajte príslušný odsek Trestného poriadku: „Osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po tom, smie obmedziť ktokoľvek, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, na zamedzenie úteku alebo na zabezpečenie dôkazov.

Je však povinný túto osobu odovzdať ihneď policajnému orgánu alebo príslušníkovi ozbrojených síl. Môže zadržanú osobu tiež odovzdať najbližšiemu útvaru ozbrojených síl alebo správcovi posádky. Ak nemožno takú osobu ihneď odovzdať, treba niektorému z uvedených orgánov obmedzenie osobnej slobody bez odkladu oznámiť. “

Pokúste sa počkať do príchodu polície 

odovzdanie páchateľa polícií

Ak je to možné, zavolajte políciu a vyčkajte na jej príchod. To je vhodné napríklad vtedy, ak je páchateľ pod vplyvom alkoholu alebo drog a zdržiava sa na mieste činu alebo v bezprostrednom okolí, takže nie je potrebné ho pred príchodom polície obmedzovať na slobode.

Ak sa rozhodnete páchateľa zadržať, buďte opatrní a zbytočne neriskujte.

Pamätajte, že v stávke je vaše zdravie a niekedy aj život. Hoci budete musieť konať veľmi rýchlo a vo veľkom strese, neoplatí sa riskovať život kvôli niekoľkým eurám, ktoré vám páchateľ ukradol z vrecka v supermarkete.

Páchateľa zadržte bezprostredne

Ak sa rozhodnete zadržať páchateľa trestného, urobte tak pri čine alebo bezprostredne po ňom.  Ak ubehla od spáchania trestného činu dlhšia doba, kontaktujte políciu.

Páchateľa zadržte len zo zákonných dôvodov

ako zadržať páchateľa trestného činuPáchateľa trestného činu zadržte len vtedy, ak je to potrebné na určenie jeho totožnosti, na zamedzenie úteku alebo na zabezpečenie dôkazov.

Ak napríklad v noci uvidíte  cudziu postavu, ako vám rozbíja auto, budete ju musieť zadržať už preto, aby sa vôbec zistilo jej meno a bydlisko.

Ak to neurobíte, páchateľ po dokonaní činu utečie a vy nebudete mať po kom požadovať náhradu škody, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedozviete, kto za škodu zodpovedá.

Páchateľa odovzdajte polícii

Ak zadržíte páchateľa trestného činu, napr. s pomocou rodinných príslušníkov a zamknete v pivnici, je vašou povinnosťou ihneď informovať políciu a páchateľa im odovzdať. Ak to nie je možné – bráni vám v tom nejaký podstatný dôvod (napr. povodne) – zadržiavať páchateľa môžte niekoľko hodín alebo dokonca dní.

Podstata zadržania spočíva v krátkodobosti. Páchateľa nesmiete biť, vyhrážať sa mu či sa mu inak mstiť. Všetok ďalší postup je v rukách polície, prokurátora a súdu.

Obrňte sa trpezlivosťou

Mnoho ľudí, ktorí chcú zadržať páchateľa trestného činu a sú úspešní, majú potom zlý pocit z následnej administratívy, výsluchov a prípadného predvolania na súd. Ďalej sa pripravte na to, že páchateľ vám bude nadávať a nájdu sa aj takí, ktorí vás budú chcieť žalovať alebo na vás podajú trestné oznámenie (napr. z dôvodu obmedzovania osobnej slobody).

Nie každý delikvent je schopný pochopiť, že páchateľom trestného činu bol on, nie vy. Stručne povedané – odovzdaním zadržanej osoby polícii to mnohokrát nekončí, ale začína.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button