Ako si vybrať

Ako vybrať vozík za bicykel?

rodinný výlet s vozíkomVozík za bicykel je ideálny pre prepravu malých detí. Jazda s nimi nie je nijak zvlášť technicky ani fyzicky náročná a dieťa má vo vozíku dostatok pohodlia. Ak patríte k aktívnym rodičom,  vozík za bicykel vám určite nemôže chýbať. Nasledujúce riadky vám napovedia, na čo sa zamerať pri výbere detského vozíka za bicykel.

Podľa čoho si vybrať vozík za bicykel:

Hmotnosť vozíka

Aby jazda s vozíkom za bicykel nebola príliš fyzicky náročná, je samozrejme potrebné, aby bol samotný vozík čo najľahší.

Najkvalitnejšie vozíky za bicykel pritom vážia od 10 do 15 kg (maximálna nosnosť vozíkov je potom cca 35 kg). Na trhu sú vozíky v prevedení pre jedno alebo dve deti, dvojmiestne pochopiteľne váži aj uvezie o niečo viac.

Rozmery

Ako vybrať vozík za bicykel

Pre bežné fungovanie s vozíkom budú hrať dôležitú úlohu aj jeho rozmery, a to ako v rozloženom, tak v zloženom stave.

Väčšinu kvalitných vozíkov sa dá totiž ľahko a rýchlo zložiť (a odňať kolesá), čo sa hodí nielen pre uskladnenie vozíka doma, ale aj pre prevoz v aute. Bežne sa zložený vozík zmestí do kufra osobného auta.

U rozloženého vozíka vás bude najviac zaujímať šírka tak, aby ste s ním prešli napríklad dverami reštaurácie či obchodu.

Pri kvalitných jednomiestnych vozíkov s tým zvyčajne nie je problém. Prečítajte si aj články ako vybrať brzdy na bicykel a ako vybrať svetlá na bicykel.

Úložný priestor vozíka na bicykel

Úložný priestor je všeobecne veľkou výhodou vozíkov. Pre malých pasažierov totiž prakticky pravidelne potrebujete so sebou mať pomerne dosť vecí. Či už ide o náhradné plienky, olovrant, oblečenie alebo hračky, s ktorými sa dieťa môže za jazdy či pri zastávkach hrať.

Úložný priestor vozíkov tvorí väčšinou vrecko vzadu za „kabínou“ dieťaťa, ďalšou možnosťou je priestor hore pred riadidlami, niekedy sú úložné vrecká aj vnútri vozíka.

Niektoré modely vozíkov majú ako štandardné alebo dokúpiteľné príslušenstvo rôzne ďalšie vrecká, organizéry či držiaky na fľaše, telefóny a pod. Na niektoré vozíky možno hore rýchlo a ľahko pripnúť aj detskú autosedačku.

Odpruženie

Odpruženie vozíka určujú dve súvisiace veci – pohodlie dieťaťa a náročnosť terénu, do ktorého sa s vozíkom môžeme pustiť.

Samozrejme, že s vozíkom nemožno zdolávať náročné terény ako na horskom bicykli, ale poľné či lesné cestu s nejakým tým kameňom a koreňom odpružený vozík zvládne. Ak budete jazdiť iba po asfalte, odpruženie nie je nevyhnutné.

Niektoré vozíky majú integrované odpruženie (Chariot), k ďalším možno dokúpiť (Croozer).

Doplnkové sety

vozík za bicykelVozík za bicykel možno využívať nielen pre cyklistiku, ale celý rad ďalších športov. K jednotlivým športovým aktivitám je však potrebné používať špeciálne sety.

Niektoré z nich pritom môžu byť súčasťou základného príslušenstva, iné je potrebné dokúpiť, čo môže vo výsledku pomerne významne ovplyvniť cenu vozíka.

Je teda dobré sa vopred rozhodnúť, pre aké aktivity chcete vozík využívať a sledovať, ktorý vozík má zodpovedajúce sety už v základnej výbave.

Set podľa športu

Cyklistický set pritom tvorí vlečná tyč, ktorú pripevníte k osi zadného kolesa, set pre beh či in-line korčuľovanie predstavuje veľké predné koleso, ktoré dobre držia smer jazdy, set pre bežecké lyžovanie pozostáva z lyžiček a ťažných tyčí s popruhom a s pomocou kočíkového setu, teda dvoch malých otočných koliesok vozík prerobíte v ovládateľný a výborne manévrovateľný športový kočík.

Miminkovník a opierka hlavy

K doplnkovému vybaveniu vozíkov patrí miminkovník, teda prídavná sedačka, ktorú voľne upnete ku vnútornej konštrukcií vozíka, takže dokonale chráni dieťa pred otrasmi. Je nutná pre prepravu detí do 12 mesiacov veku.

Ďalším doplnkom je opora hlavy, ktorá zvyšuje pohodlie väčších detí, najmä keď za jazdy zaspia.

Bezpečnostné pásy

Pri rozumnom výbere trasy netreba mať strach, že by sa vozíka prevrhol. Vozíky sú stabilné aj v zákrutách.

Ak by predsa len došlo ku karambolu, sú lepšie vozíky vybavené viac bodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré dieťa spoľahlivo ochránia.

Napriek tomu je viac než vhodné vybaviť dieťa do vozíka detskou cyklistickou helmou.

Tipy

Vozík za bicykel si môžete aj požičať.

Kvalitné cyklo predajne, ktoré majú vozíky za bicykel vo svojom sortimente, ponúkajú tiež možnosť si vozík za bicykel zapožičať a poriadne vyskúšať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button