Ako si vybrať

Ako vybrať interiérové ​​dvere?

moderné svetlé interiérové ​​dvereAk sa púšťate do výberu interiérových dverí do domácnosti alebo kancelárskych priestorov, nikdy nepostupujte zbrklo. Akčné ponuky interiérových dverí sú síce lákadlom, ale ak dvere nezodpovedajú očakávaným parametrom pre vzhľad, uchytenie alebo použitý materiál, príde rozčarovanie. Lacné interiérové ​​dvere z Poľska alebo Číny ušetria síce nejaké to euro, sú ale menej kvalitne opracované a ich trvanlivosť ťažko odhadovateľná. Pri výbere nových interiérových dverí dbajte na nasledujúce kroky. Ako si správne vybrať interiérové ​​dvere?

Interiérové dvere a ako správne vybrať zárubne

Prvým krokom pri výbere vhodných interiérových dverí by malo viesť k rozhodnutiu, čo s existujúcimi zárubňami.

Rozhodnite sa, či si chcete nechať tie existujúce, či ich vymeníte za nové, alebo či ich budete chcieť len obložiť novými. Zárubne predurčia aj rozmery interiérových dverí, tak na to myslite. Ak budete chcieť obložiť staré zárubne, priestor pre dvere sa zmenší.

Rozmery interiérových dverí: štandard, alebo dvere na mieru?

interiérové ​​dverePrakticky sa ponúkajú dve možnosti, ktoré určia rozmer dverí. Buď si vyberiete zo štandardných rozmerov interiérových dverí, alebo si necháte urobiť dvere v celom dome, byte alebo kancelárii na mieru. Štandardné šírky dverí sú 60, 70, 80 a 90 cm. U výšky je to zvyčajne 197 alebo 210 cm.

Netreba zdôrazňovať, že dvere do interiéru zhotovované zakázkovo na mieru budú pre rozpočet náročnejšou položkou.

Vzhľad interiérových dverí

Dvere sa vám musia páčiť a musia skvele ladiť k interiéru. Dekor dverí a zárubní je potrebné v prvom rade vždy zladiť s podlahou.

Pri výbere dverí postupujte nasledované:

Ako prvé si zvoľte materiál, potom odtieň a nakoniec textúru dverí. Vnútorný materiál interiérových dverí sú rôzne: vďaka papierovej voštine sú dvere ľahšie, vďaka dierovanej alebo plne drevotrieskej sú síce dvere ťažšie, ale zato odolnejšie napríklad proti prekopnutiu.

Povrch štandardných interiérových dverí tvorí menej odolná fólia alebo odolnejší laminát, určený do obyčajných priestorov (domácnosť) alebo frekventovanejších miestností (napr. komerčné priestory).

Kovanie interiérových dverí

posuvné interiérové ​​dvereRozhodnite sa pre spôsob kovania, či chcete všetky dvere s možnosťou zamykania a či ich chcete s kľučkou alebo radšej s guľou. U kľučky máte veľmi široký výber zo stoviek druhov.

Pri objednaní dverí je zvyčajne kovanie v cene, ale nie vždy je to pravidlom. A aj keď si kovania môžete kedykoľvek vymeniť, u predajcu alebo výrobcu interiérových dverí sa vopred informujte, či kovanie je, alebo nie je zahrnuté v cene.

Pravé, ľavé alebo posuvné dvere?

Na ktorú stranu sa majú interiérové ​​dvere otvárať? Naľavo, alebo napravo? Ako určiť pravé alebo ľavé jednokrídlové dvere?

Postavte sa tak, aby ste dvere otvárali smerom k sebe. Pravé interiérové ​​dvere otvárate smerom k sebe pravou rukou a pánty sú umiestnené pravo. Ľavé dvere majú pánty naľavo. Posuvné dvere sú vhodné do miestností s nedostatkom priestoru pre otváranie dverí. Šetria priestor, ale vyžadujú špeciálne stavebné úpravy.

Odporúčaný článok: Ako rozoznať pravé a ľavé dvere?

Plné alebo presklené interiérové dvere?

Plné dvere bez presklenia sú vhodné do tých miestností, ktoré nenavštevujete často alebo nechceme obsah miestností vídať pri prechode okolo dverí, napríklad komory, technické miestnosti alebo pivnice.

Rovnako tak ich použijeme pre WC a kúpeľňu (nie je to podmienkou, používajú sa aj interiérové ​​dvere s matným sklom). Presklené dvere s čírym alebo matným sklom sú ideálne do obývacej izby.

Tipy aké interiérové dvere si vybrať

Máte jasno, ktoré dvere vybrať. Teraz je už len otázka, či si ich budete kupovať svojpomocne, alebo za asistencie alebo úplne v réžii odborníka. A či zvolíte výrobcu, alebo predajcu, či dáte prednosť e-shopu, alebo osobnej návšteve predajne.

Slovenské interiérové ​​dvere sú kvalitnejšie ako tie dovážané z Číny, nemusí to ale byť skalné pravidlo. Vhodným postupom je, ak si vytipujete aspoň troch dodávateľov a potom porovnáte cenu, kvalitu dverí.

Podobné články

1 komentár

  1. Keď som vyberal dvere do bytu, chcel som hlavne mať dobré kovanie, myslím, že je to najdôležitejšie, tak som chodil do niekoľkých obchodov a spýtal sa aj známych, a nakoniec som si vybral tie ľahší
    vo farbe javoru, jeden známy je už od vekry mal doma a páčili sa mi ako vyzerajú aj ako fungujú. Mám ich doma len pár mesiacov.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button