Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať televíziu?

ako si vybrať televíziuVo väčšine domácností má svoje miesto televízia. Niekto u nej trávi takmer celý deň, iný ju zapína len po večeroch alebo cez víkend. Na svete pracuje mnoho spoločností na tom, aby televízie prichádzajúce na trh boli najlepšie, najvypracovanejšie, s najjasnejšími farbami a najkrajším dizajnom. Ako sa ale potom vyznať a vybrať tú najideálnejšiu televíziu priamo pre vás?

Akú televíziu chcem?

Najprv je potrebné zvážiť, čo od televízie vyžadujete, ako by mala byť veľká, koľko by mala stáť, ako často ju budete využívať.

Ceny bežných televízií sa pohybujú od pár stoviek až po tisíc eur a cena rastie úmerne s veľkosťou. Ak máte našetrené, nič vám nebráni v kúpe kvalitného televízora.

Uhlopriečka televízie

uhlopriečka televizoruVeľkosť obrazovky je najčastejším parametrom, podľa ktorého televíziu vyberáme.

Uhlopriečku televízie ale zvoľte podľa veľkosti priestoru, v ktorom bude umiestnená. Na to, aby ste si mohli naplno užiť farby a ostrý obraz, je nutné mať určitú vzdialenosť od televízie.

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť je 2x-3x veľkosť uhlopriečky. Uhlopriečka obrazovky sa väčšinou udáva v palcoch, kedy 1 „rovná sa 2,54cm.

Máte obývaciu stenu priamo s vyrezaným otvorom pre televíziu? Aj to je potrebné zohľadniť a daný priestor dobre premerať.

Plazma, LCD, či LED televízia?

Tieto názvy počujete na každom kroku, vidíte ich v reklamách, čítate o nich v letákoch, ale vôbec neviete, čo si pod tým predstaviť?

Plazmové televízie

Plazmová obrazovka alebo skôr plazmový displej sa používa u televízií s veľkou uhlopriečkou (minimálne 80cm) a je typom plochého zobrazovacieho zariadenia.

Názov plazmová je odvodený od použitej technológie využívajúce malé bunky s elektricky nabitými časticami ionizovaného plynu. V súčasnej dobe sú rozdiely medzi dobrými plazmovými a LCD televíziami len minimálne.

ovladanie k tvPlazmové televízie majú ale výborné pozorovacie uhly, možno na ne pozerať takmer z boku a preto sú veľmi vhodné na prezentačné účely.

Plazma displeje nižšej kvality môžu mať problémy s kontrastom.

Naopak ale dosahujú oveľa lepšie a presnejšie zobrazenie farieb než LCD. Plazma je vhodnejšia na sledovanie filmov a voliť by ju mali aj športoví fanúšikovia kvôli lepšej odozve.

Pokiaľ ale častejšie sledujte televíziu cez deň, tento typ sa nehodí do dobre presvetlených miestností.

Vzhľadom k jej krehkosti plynúcej z použitej technológie je pri manipulácii s ňou potrebná zvýšená opatrnosť.

LCD televízie

LCD televízie sú veľmi obľúbené a vyrába sa ich na svete čím ďalej viac. Na podsvietenie používajú LCD televízory studené katódové svetlo.

Medzi výhody LCD televízorov rozhodne patrí hrúbka len niekoľko centimetrov, hmotnosť, či nižšia spotreba energie. Farby bývajú dobre podané, odozvy na veľmi dobrej úrovni. LCD televízory sú technologicky rovnaké ako LCD monitory, alebo notebook.

Veľké a kvalitné LCD Televízie kúpite už od 150€.

LED televízory

Základom je LCD technológia, líšia sa len druhom podsvietenia. To je u LED tv zaistené práve LED diódami.

Tieto prístroje majú nielen široké spektrum zobrazovaných farieb, ktoré sú na prvý pohľad sýte a plné, ale LED televízory dosahujú nižšiu spotrebu, vyrábajú sa veľmi tenké a majú dlhú životnosť.

Čo pri výbere televízie zohľadniť?

  • lcd televizorKontrast – čím vyšší kontrast, tým lepšie
  • Jas – čím vyššia hodnota jasu, tým lepšie sú zobrazovacie vlastnosti za priameho slnečného svetla
  • Rozlíšenie – obvykle 1366×768. Pre sledovanie v najvyššej kvalite, teda Full HD, vyberte televíziu s rozlíšením 1920×1080
  • Odozva – čím nižšia, tým lepšie, odozva sa podieľa na výslednej kvalite obrazu.
  • Pozorovacie uhly – čím väčší uhol, tým lepšie je obrazovka pozorovateľná aj zo strán, bez skreslenia obrazu.
  • Výkon reproduktorov televízie – mal by dosahovať minimálne 2x 10 Wattov
  • Spotreba televízie – spotreba LED televízorov je oveľa menšia ako pri LCD alebo plazmových televízorov

Prečítajte si návod na obsluhu!

Dnešná televízia dokáže oveľa viac, než si myslíte. A tak, až si vyberiete televíziu, určite si nezabudnite dobre preštudovať návod na obsluhu. Dozviete sa všetko potrebné k zapojeniu, údržbe, ladeniu, ale tiež vás návod zoznámi so všetkými funkciami. Dobré je kúpiť si aj špeciálny čistiaci gél na LCD a plazmové televízie.

Tak, nech máte pri výbere televízie šťastnú ruku!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button