Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať videokameru?

Ako vybrať videokameru?

Ako vybrať videokameruAko vybrať videokameru a pritom neprestreliť alebo práve nepodceniť jej výber? Pri výbere digitálnej videokamery zohľadňujeme cenu prístroja a úžitkové funkcie, ktoré sú pre nás kľúčové. Pre príležitostné zachytenie zaujímavých okamihov z dovolenky alebo jubileí netreba profesionálne vybavenie. Naopak ak podceníte výber a siahnete po tej najlacnejšej videokamere v supermarkete, môže vás čakať horké sklamanie. Tento návod “Ako vybrať videokameru” sa skladá z piatich krokoch a kladie si za cieľ vám pri nákupe v stručnosti napovedať.


Určite si rozpočet pre nákup videokamery

Cenové rozpätie na výber novej videokamery je pre väčšinu spotrebiteľov najdôležitejším kritériom. Dnešné modely videokamier umožňujúci záznam s vysokým rozlíšením obrazu, sú menšie, ľahšie a dostupnejšie ako inokedy. Aj cez malú veľkosť možno takou videokamerou zachytiť živé farby, ostrejšie video a plynulejší pohyb ako kedykoľvek predtým. A treba dodať, že za rozumnú cenu.

Zohľadnite aj príslušenstvo k videokamere, ako je napr. taška na videokameru, pamäťové karty, čistiaca sada alebo aj statív. Ak si ujasníte, akú čiastku ste ochotní dať za videokameru, uľahčíte si porovnanie videokamier na trhu.

Zoznámte sa s pojmami a skratkami, ako sú Full HDD, snímač CMOS a pod

profi videokameraTieto skratky dokážu nákup videokamery pekne znepríjemniť. Bez aspoň základnej znalosti najpoužívanejších pojmov sa pri nákupe novej videokamery ale nezaobídete.

Ak nebudete vedieť, aký je rozdiel medzi digitálnym zoomom a optickým približovaním, výmennou pamäťou SD / SDHC / SDXC, svetelnosťou objektívu apod., vyhľadajte si vysvetlenie na internete alebo si nechajte pojmy vysvetliť od skúseného predajcu. Tiež recenzie na kameru môžu podstatne prispieť k vášmu rozhodnutiu.


Ujasnite si, na aký účel chcete vybrať videokameru

Ak videokameru kupujete, aby ste si zaobstarali videozáznam z rodinnej oslavy, svadby alebo dovolenky pri mori, nemusia byť vaše nároky na videokameru vysoké. Najdôležitejšie pre vás je, aby ste dokázali zachytiť kľúčové okamihy v zodpovedajúcej kvalite. Kúpte si len takú videokameru, ktorej funkcie plne využijete.

Zamyslite sa, akým spôsobom budete chcieť natočené záznamy ukladať

Najčastejšie kamery delíme podľa toho, kam ukladajú výsledné video. Podľa tohto hľadiska rozdeľujeme videokamery na mini DV kamery, DVD kamery, HDD kamery, kamery na pamäťové karty a kamery s kombinovaným záznamom.

HDD kamery majú v sebe zabudovaný pevný disk (harddisk, HDD, rovnako ako u počítača), na ktorý sa videozáznam ukladá. Lacnejšie kamery jú 7 až 9 hodín, drahšie až 30 hodín Full HD záznamu.

outdoorová kameraPočítajte ale s tým, že videokamera bude rozmernejšia. Kamery na pamäťové karty ukladajú záznamy na vymeniteľné karty s rôznou kapacitou, ktoré vložíte do dierky kamery. Kamery na pamäťové karty sú skladnejšie a odolnejšie proti nárazom. Mini DV kamery ukladajú video na DV kazety, sú ideálne pre tých, ktorí si chcú záznam sami upravovať. DVD videokamery ukladajú na malý DVD disk, úprava záznamu nie je možná.

A konečne videokamery s kombinovaným záznamom ukladajú video na dve rôzne médiá, čo oceníte, trebárs ak ste vyčerpali kapacitu pamäťovej karty a nemáte po ruke prázdnu.

Ktorej značke videokamery dať prednosť?

Rovnako ako u digitálnych fotoaparátov výrobcovia uvádzajú na trh vlastné technológie a modely videokamier. Všeobecne možno povedať, že videokamera Sony, videokamera Canon, videokamera JVC alebo značky Panasonic či Samsung patria k tým, ktoré na trhu s elektronikou majú dlhoročné skúsenosti a ktorým spotrebitelia najviac dôverujú. To ale neznamená, že by videokamery menej známych značiek mali horšie vlastnosti. Outdoorové videokamery do náročného terénu, pre cyklistiku alebo potápanie, 3D videokamery alebo iné špeciálne kamery môžu uvádzať na slovenský trh iní výrobcovia.

Tip


Ak si chcete správne vybrať videokameru a nie ste v tom zbehlý, nechajte si poradiť od odborníkov v kamennom obchode. Určite vám dobre poradia.

Hádam sme vám aspoň trochu pomohli vyznať sa a vybrať videokameru podľa vašich predstáv.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.