Ako vybrať kočík?
Zistenie, že sa naša rodina rozrastie o nového člena, patrí k najkrajším situáciám, ktoré v živote budúcich rodičov, najmä žien-mamičiek, môžu nastať. Na príchod dieťaťa sa pripravujeme psychicky, ale aj materiálne. S rastúcim bruchom rastie aj počet dôležitých zbytočností, ktoré hromadíme doma zo strachu, aby mal ten náš maličký poklad čo na seba, s čím sa hrať, z čoho piť a jesť … Až po pôrode zistíme, koľko zbytočností sme nakúpili. Čo ale medzi zbytočnosti rozhodne nepatrí, je kočík. Ten náš potomok využije naozaj v hojnej miere. Jeho výberu by sme teda mali venovať obzvlášť veľkú pozornosť.
Aký kočík je ten najlepší?
Vybrať kočík nie je jednoduché. S trochou zveličenia sa dá povedať, že je to rovnaká veda, ako vybrať nové auto. Veď je to vlastne tiež taký dopravný prostriedok.
Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý z bohatej ponuky kočíkov, je ten najlepší. Môžeme dať na odporúčanie známych, predajcov v obchode, môžeme mať načítaných veľa informácií, ale až keď budeme sami kočík používať, zistíme, či bola naša voľba správna.
Hlboký alebo kombinovaný kočík?
Hlboké kočíky sú priestranné, odpružené, takže sa v nich dá dieťa pohojdať, existujú v mnohých prevedeniach, jeden krajší ako druhý. Nevýhodou je ale ich pomerne krátka použiteľnosť – od narodenia po fáze, kedy už dieťa sedí, čo je maximálne 8 mesiacov. Potom musíme opäť riešiť výber nového kočíka.
Oproti tomu kombinovaný má využitie ďaleko širšie, môžeme ho používať od narodenia prakticky až do troch rokov veku dieťaťa. Tieto kočíky majú korbičky menšie, preto môže byť v zime niekedy trošku problém dieťa vo fusaku do kočíka umiestniť, obzvlášť, ak ide o väčšie dieťatko.
Športová verzia kočika
Ak nám naše bábätko odrastie z korbičky skôr, než sme čakali, nie je nič jednoduchšie, než kočík prerobiť na športovú verziu.
Tu je nesporná výhoda polohovateľnosti chrbta, pričom väčšina kočíkov umožňuje tri varianty polohovania.
Naše dieťa môže v pokoji spinkať v ľahu alebo pozorovať svet okolo z poloľahu alebo sedu.
Niektoré takéto kočíky majú otočnú rukoväť, vďaka ktorej môžeme deti voziť čelom k nám a mať ich tak neustále pod kontrolou.
Treba podotknúť, že sediacie deti túto skutočnosť príliš neocenia, oveľa radšej budú sledovať ubiehajúcu krajinu a všetky zaujímavé vnemy po smere jazdy. Navyše má väčšina týchto kočíkov v strieške igelitové okienko, ktorým môžeme našu ratolesť čas od času skontrolovať.
Dôležité parametre kočíkov
Ak máme za sebou zásadné rozhodnutie týkajúce sa typu kočíka, mali by sme si ujasniť niekoľko ďalších parametrov, podľa ktorých budeme medzi jednotlivými modelmi vyberať.
Čo by nás teda malo zaujímať pri výbere kočíka?
Typ kolies
Nafukovacie – vhodné do nerovného terénu alebo plastové
Počet kolies
Dôležitejšie, než počet kolies, je ich vzdialenosť medzi sebou a celková vyváženosť. Kočík s tromi kolesami ocenia hlavne športovo založení rodičia.
Zvláda lepšie nerovný terén, dobre sa s ním korčuľuje na in-linoch, je vybavený ručnou brzdou a je tiež väčšinou ľahší. Avšak nie je možné tvrdiť, že by bol lepší, než klasický štvorkolesový.
Možnosť otočných koliesok
Dnes patrí k výbave väčšiny kočiarov. Záleží na každom z nás, s čím sa mu bude lepšie a pohodlnejšie manipulovať. Ak nechceme otočné kolieska používať, nemusíme, kolesá možno bez problémov zafixovať.
Pripojenie autosedačky
Je veľmi praktické, pretože nemusíme s dieťaťom zbytočne manipulovať. Sedačku s dieťaťom zacvakneme na podvozok kočíka a môžeme vyraziť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť autosedačku.
Váha
Niektoré typy kočíkov môžu byť nad naše sily, preto musíme brať do úvahy celkovú hmotnosť, teda váhu kočíka navýšenú o váhu dieťaťa.
Cena
Cenové rozpätie je široké, výber závisí na našich možnostiach. Treba poznamenať, že vyššia cena nemusí automaticky znamenať vyššiu kvalitu.
Farba a prevedenie
Niekto dáva prednosť jednofarebnej klasike, iný preferuje vzory a ornamenty. Ponuka na trhu je pestrá, vyberie si naozaj každý.
Údržba
Veľkou výhodou je zvliekací a prateľný poťah
A čo keď čakáme dvojičky?
Kočiar kupujeme väčšinou až v čase, keď už bezpečne vieme, či sa naša rodina rozrastie o jedného alebo dokonca rovno o dvoch členov.
Ak čakáme skutočne dvojčatá, jedným z najdôležitejších parametrov pre výber kočíka je určite jeho šírka.
Kočíky široké 90-100cm sú určite priestrannejšie, deti v nich majú viac miesta, avšak je tu dôležitý fakt, že s kočíkom neprejdete takmer žiadnymi dverami. Ideálne je preto kočík o šírke 79cm, ktorý „osemdesiatymi“ dverami hravo prejde.
Vedľa seba alebo za sebou?
Existujú dva základné typy kočíkov pre dvojčatá a to s korbičkami za sebou alebo vedľa seba. U korbičiek za sebou odpadá starosť s celkovou šírkou kočíka, však faktom je, že na jedno z detí takmer nevidíme a ono nevidí na nás, čo by mohol byť problém.
V kočíku s korbičkami vedľa seba sa zase rozhodujeme, či dáme prednosť väčšiemu pohodliu detí v niečo väčších korbičkách, napriek faktu, že neprejde štandardnými dverami alebo zvolíme kočík o šírke 79cm aj za cenu toho, že tam bude tým našim drobčekom krátky čas – než prejdeme na športovú verziu – málinko tesnejšiu.
Pred samotnou kúpou kočíka by sme mali navštíviť viac obchodov, či v ideálnom prípade veľtrh s kočíkmi, kde si môžeme jednotlivé typy prezrieť, ohmatať a vyskúšať.
Dobrý deň, myslíte si že kočiarik dada paradiso group od baby merci je vhodný pre bábätko na zimu a do horšieho terénu? Ďakujem krásne
My sme riešili kočiar na všakovaký terén aj na mesto aj na podlesok a vybrlai sme si na baby merci anex cross do kazdeho jedneho terenu a zvlada aj sneh aj blato aj prepchatu euroveu