Ako si vybraťPrávo

Ako vybrať právnika na rozvod?

pravne konanieV prípade rozvodu budete vo väčšine prípadov potrebovať služby právnika. Sú ľudia, ktorí sa pred súd postavia sami, ale až na výnimky nie je toto riešenie vhodné ani v prípade rozvodu. Právnik samozrejme stojí peniaze, ale na druhú stranu jeho absencia môže stáť peňazí oveľa viac. Ako si správne vybrať právnika na rozvod?

Prečo je dobré platiť za právnu pomoc? Aj keď sa niekomu na prvý pohľad môže zdať, že si jednoducho prečíta zákony a teda, že právnika nepotrebuje, situácia býva zložitejšia. Na rozdiel od vás sa pre právnika nejedná o situáciu výnimočnú, ale skôr o rutinu. Reč zákonov je nejednoznačná a je to váš právnik, kto jej porozumie tak, aby to pre vás bolo čo najvýhodnejšie. Právnik lepšie odhadne možné reakcie súdov a v neposlednom rade vie, na čo máte nárok a čo môžete očakávať. Zvlášť nevýhodné je sa služieb právnika zrieknuť pri spornom rozvode, v ktorom zmluvná strana teda Váš manžel/ka právnických služieb využíva.

Čo je potrebné ak potrebujete vybrať právnika na rozvod:

  • odhodlanie
  • odporúčanie
  • známi

Najlepšie riešenie ako vybrať právnika

Kedy právnu pomoc nepotrebujete? V prípade, že sa rozvádzame vo skôr kamarátskom duchu, kedy miesto konfrontácie panuje vzájomný rešpekt a snaha druhému neublížiť, rovnako ako vzájomná zhoda na rozdelení majetku, starostlivosť o deti, eventuálnom výživnom a ďalších veciach, potom skutočne stačí prísť na súd bez právnej pomoci a bezbolestne sa rozviesť.

V iných prípadoch je lepšie sa na právnika obrátiť.

Ak sa rozhodnete že právnik sa vám zíde, ako ho vybrať?

vyber pravnikaAko postupovať pri jeho výbere?

Najideálnejším variantom je spoľahlivý právnik, s ktorým máte vlastné skúsenosti.

V prípade rozvodu avšak pozor na to, aby to zároveň nebol Váš rodinný známy či priateľ.

Ten by nemal dostatočný odstup od rozvádzajúcich sa, a Vám by kvôli tomu mohli nastať nepríjemné situácie.

Ako nájsť právnika?

Ak svojho overeného právneho poradcu, ktorý by zároveň nebol rodinným známym, nemáte, je vhodné dať na odporúčania priateľov, známych (tým známym môže byť aj onen rodinný priateľ-právnik) či príbuzných, toto platí najmä vo veľkých mestách, kde úroveň právnikov kolíše.

V menších mestách je s každým právnikom spojená určitá povesť, podľa ktorej sa môžete orientovať. Ak aj táto cesta sklame (čo sa nestáva moc často), pýtajte sa v práci, vašich známych a podobne.

Ak ani toto nevyjde nezostáva než hľadať na internete, po inzerátoch, či naslepo zaklopať na dvere advokátskej kancelárie. Veľké advokátske kancelárie môžu mať veľkú prestíž, teda aj cena bude vyššia, ale ich zameraním nemusí byť (a nebýva) zrovna rodinné právo, tiež od nich nemôžete očakávať príliš osobný prístup, ktorý hrá pri rozvodovom konaní veľkú úlohu.

Vopred sa spýtajte na cenu, nech nie ste nepríjemne prekvapení. Tiež chcite vedieť, či má dotyčný právnik skúsenosti s rozvodom a rodinným právom.

Cena za právne služby

pravnik na rozvodS akou môžete približne počítať cenou? Cena za nesporné konanie sa pohybuje približne od 150 do 250 eur.

V prípade zložitejšieho sporného konania môžete počítať so zálohou okolo 250 a ďalej platbou podľa množstva úkonov a dĺžky konania.

V prípade sociálnej núdze spojené napríklad s domácim násilím sa môžete skúsiť obrátiť na organizácie ponúkajúce sociálnu pomoc vrátane právnej pomoci.

Výmena právnika

Kedy sa zbaviť vášho právnika? Pokiaľ s právnikom nebudete spokojní, nájdite si nového. Toto rozhodnutie však dobre zvážte, vaše spory s právnikom nemusia byť nutne proti zmyslu veci. Právnik má k celej záležitosti väčší odstup ako Vy a hodnotí veci s chladnejšou hlavou.

Napríklad právnikom navrhovaný kompromis, ktorý sa Vám môže zdať neprijateľný je najvýhodnejším riešením v konečnom dôsledku aj pre vás. Ak však máte pocit, že váš právnik nerešpektuje Vaše želanie, spoluprácu s ním ukončite.

Tip ako si vybrať právnika

Nemajte z právnikov zbytočný strach. Sú to tiež ľudia.

Varovanie

Vždy sa vopred informujte o cene, nech sa vyhnete nedorozumeniam.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button