Vzťahy

Ako prežiť rozvod?

Ako povedať deťom o rozvodePrežiť rozvod je všeobecne považované za veľmi traumatizujúci zážitok. To však neznamená, že sa nedá vyriešiť a prežiť lepšie ako zle. Ako prežiť rozvod vám poradíme v nasledujúcom článku.

Rady ako prežiť rozvod

Ex-manželstvo je tiež vzťah

V obzvlášť sofistikovaných prípadoch je vhodné poradiť sa, ako riešiť a prežiť rozvod, s odborníkmi rozvodových poradní. To nie je vždy nutné, často si stačí uvedomiť, že vzťah s ex-manželom/kou samotným rozvodom nekončí, zvlášť v prípade spoločného rodičovstva.

Toto je dôležité mať na pamäti počas celého rozvodového konania a udalostí s ním spojených a nedovoliť rozbehnúť kolotoč vzájomných obviňovaní a urážania. Rovnako ako v každom vzťahu, je potrebné niečo investovať do vzťahu k bývalému manželovi alebo k vzťahu s rozvedeným manželom. Hoci manželstvo zaniká, rodičovstvo alebo iba bývalé manželstvo trvá dlhšie.

Snažte sa nespomínať na všetko, čo je zlé

Správne zosúladenie so svojím / svojou bývalým / bývalou vám pomôže aj pri vytváraní ďalších vzťahov. Nie je nutné spáliť všetky mosty a nemilosrdne ničiť všetko, čo bolo spojené so zväzkom a milovanou osobou.

S rozvedeným manželstvom odchádza aj kus vášho života a nie je dobré na všetko spomínať so zatrpknutosťou spôsobenou nepodareným rozvodom.

Sporný a nespochybniteľný (vysporiadaný) rozvod

Právnici rozlišujú rozvod na sporný a nesporný (tirž dohodový). Prvá (sporná) varianta nastáva v prípade, keď neexistuje zhoda na tom, že sa manželstvo má rozviesť, teda keď sa chce rozvádzať iba jeden z manželov, alebo keď nie sú rozvádzajúci sa manželia schopní sa dohodnúť na vysporiadaní majetku.

Druhý (nespochybniteľný, dohodnutý) variant sa vyskytuje, keď sa v rozvode dosiahne vzájomná dohoda.

Nezaťahujte deti do sporu

Ako prežiť rozvodPrežiť rozvod sa dá aj bez toho, aby ste deti zapájali do sporu.

Nesporný rozvod neznamená, že sa manželia zhodnú aj na tom, kto a ako sa bude podieľať na výchove detí, ale vecnosť a vzájomná ústretovosť situáciu, najmä deťom výrazne uľahčí.

Dohodou si ušetríte nielen nervy, ale aj peniaze

Nesporný rozvod šetrí všetkým stranám nielen emócie a pocity, ale aj peniaze. Manželstvo, keď sa obaja manželia dohodnú na všetkom vzájomnou dohodou, môže byť u súdu rozvedený za menej ako štvrť hodiny.

Dohodnutá (nesporná) možnosť je oveľa výhodnejšia v mnohých ohľadoch, ale iba vtedy, ak nezakrýva úsilie obohatiť rozvod na úkor druhého. Bohužiaľ existujú prípady, kedy nie je možné súhlasiť, a preto je vhodné zvoliť rozvod sporný.

Ako prežiť rozvod? Vyhľadajte rozvodového poradcu

Rozvodové náklady nie sú len o technických aspektoch rozvodu, ale sú ovplyvnené aj vzájomným (ne) porozumením.

prežite rozvod pomocou odborníkovAk rozvádzajúci sa manželia nedokážu ustrážiť svoje emócie, môže sa ľahko stať, že sa objaví aj preťahovanie súdu a ďalšie naschvály, kedy sa náklady celého konania ďalej zvyšujú.

Takejto situácii je lepšie sa za každú cenu vyvarovať, ak už sa do nej dostanete, je dobré nájsť si mimo svojho právnika aj spojenca v podobe psychológa alebo rozvodového poradcu, ktorý vám dá zázemie a odstup pre vyrovnanie sa s náročnou situáciou.

Rozvodoví poradcovia sa zameriavajú na prácu s rozvedenými manželmi, ale môžu poradiť  iba jednému a reagovať na ich špecifické potreby. Za odborníkmi je dobré sa vydať hlavne keď ste to vy, kto cíti, že je mu rozvodom ublížené (manžel/ka sa rozvádza pre niekoho iného). V takom prípade je ťažšie vyhnúť sa emóciám a je dobré, aby ste vyhľadali odborníkov.

Za žiadnych okolností sa zbytočne neponižujte

Pamätajte, že ak ste v postavení toho slabšieho, môžete často ublížiť seba a ešte horšie aj deťom. Obvinenie a sebaľútosť sa ešte viac zaťahuje do sveta, v ktorom nie je vidieť nádej.

Rozvod nie je len koniec niečoho, ale aj začiatok niečoho iného, ​​a odborníci vám môžu pomôcť začať hľadať to nové, nový život a príležitosti. Rozvodom môžete nielen stratiť, ale aj získať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button