Právo

Ako komunikovať so súdom?

ako komunikovať so súdomNadnesene sa hovorí, že komunikovať so súdom chodia radi len advokáti. Pretože život je pestrý a nachystá človeku nejedno prekvapenie, môže sa ľahko stať, že so súdom budete musieť komunikovať aj vy. Ak máte právneho zástupcu, potom zariadi všetko potrebné za vás. Ak ho nemáte, musíte sa na súd obrátiť sami. A pretože súdne pojednávanie netrvá dni, týždne a mnohokrát ani mesiaca, komunikácia so súdom môže byť takmer na dennom poriadku, hoci máte neprávnickú profesiu.

Ako komunikovať so súdom môžete nájsť priamo na webe

Na internete nájdete mnoho užitočných informácií. Nájdite si oficiálne stránky slovenského súdu a môžete začať s vyhľadávaním informácii, ktoré potrebujete.

Komunikáciu so súdom môžete uskutočniť aj telefonicky

Súd môžete kontaktovať aj telefonicky. Nič nepokazíte, keď zatelefonujete na telefónnu ústredňu a necháte sa prepojiť na oddelenie, pod ktoré spadá vaše konanie.

telefonicky komunikovať so súdomVždy majte po ruke spisovú značku! Ako ju zistíte? Spravidla býva uvedená v pravom hornom rohu písomnosti od súdu (napr. Rozsudku). Môže vyzerať napríklad takto: 5 C 31/2012 alebo 12 INS 555/2008.

Telefónne spojovateľku nezaujíma ani meno žalobcu či žalovaného, ​​ani ich adresa či rodné číslo. Vždy po vás bude chcieť spisovú značku (minimálne jej začiatok), na základe ktorej vás prepojí ďalej.

Ak ste sa rozhodli komunikovať so súdom telefonicky, chcete sa vyhnúť prepojovaniu a zaujímajú vás informácie o konkrétnom konaní, vytočte rovno INFORMAČNÉ CENTRUM súdu. Klapku nájdete spravidla na stránkach daného súdu. Ale nemusí to tak byť vždy, niekedy súdy uvádzajú len číslo na centrálnu ústredňu.

Vždy sa predstavte, povedzte v akej veci voláte a čo vás zaujíma (napríklad či je rozsudok súdu v právoplatnosť. Ak nie, tak z akého dôvodu – napr. spis má stále pri sebe sudca, protistrana sa odvolala, nepodarilo sa zatiaľ doručiť atď.) A určite sa spýtajte, kedy si máte zavolať znova.

Komunikovať so súdom môžete aj listami

môžete komunikovať so súdom aj poštouAk posielate na súd písanie, potom vždy doporučenou poštou. Na obálku nezabudnite okrem adresy súdu a svojej adresy uviesť aj spisovú značku.

Spisovú značku sa odporúča napísať aj priamo na doručenku. Ak by sa zásielka cestou stratila, ľahko preukážete, že ste na súd písali a v akej veci.

Spisovú značku má samozrejme len začaté konanie (prideľuje ju súd). Ak podávate preto ešte len žalobu, trestné oznámenie na exmanžela alebo akýkoľvek iný návrh, ktorým sa začína konanie, spisovú značku neuvádzate, pretože ju nepoznáte.

Podateľňa

komunikovať so súdom cez podateľňuAk chcete ušetriť za telefón či poštovú známku, môžete sa na súd dostaviť aj osobne.

Všetky dokumenty, ktoré súdu nesiete, musia prejsť cez podateľňu (tu je písomnosť opečiatkované a je uvedený dátum i čas prevzatia písomnosti). Teda aj v prípade, keď poznáte meno sudcu, ktorý vec rozhoduje, nenesiete mu nič osobne.

Hoci idete „len“ na podateľňu, vždy musíte prejsť bezpečnostnou kontrolou, kedy justičný stráž zistí, či pri sebe nemáte zbraň či inú vec, ktorá k súd nepatrí. Pretože detektor reaguje na kovové predmety, vyberte si z vreciek drobné peniaze. Tašku buď položíte na jazdiaci pás a stráž ju zröntgenuje alebo do nej jednoducho nahliadne (nie každý súd je vybavený pásom).

Nezabudnite si vopred zistiť úradné hodiny podateľne. Hlavne sa pozrite, kedy majú na podateľni prestávku (tá môže byť aj ráno, nielen cez obed). Inak by sa ľahko mohlo stať, že by ste vážili cestu na súd zbytočne.

Posledný tip, keď chcete komunikovať so súdom

Ak nesiete písomnosť napr. v dvoch vyhotoveniach (jedna je pre súd a jedna pre protistranu), majte pri sebe ešte jednu kópiu! Na ňu dostanete pečiatku, že súd od vás takú písomnosť skutočne prevzal a kedy. Snáď nakoniec vám už len pripomenúť, že sa máte správať na súde slušne!

Článok má len informatívny charakter, redakcia nezodpovedá za prípadnú škodu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button