Domácnosť

Ako používať štiepačku na drevo?

štiepačka na drevoPred príchodom zimy si veľa z vás robí zásoby dreva na kúrenie. Okrem narezania klátov je nutné ich tiež naštiepať. Štiepanie dreva po starom, teda pomocou obyčajnej sekerky, je však pre robenie väčších zásob veľmi zdĺhavou záležitosťou, navyše aj pomerne nebezpečnou, ľahko sa počas tejto činnosti môžete poraniť. Ak sa rozhodnete pre efektívnejší spôsob a využijete štiepačku dreva, je práca oveľa jednoduchšia, rýchlejšia a menej prácna. Je však potrebné vedieť, ako sa štiepačka na drevo používa. Ako používať štiepačku na drevo?

V článku sa dozviete:

  • Postup práce so štiepačkou
  • Starostlivosť o štiepačku
  • Čo je k nej potrebné
  • Zásady bezpečnej práce
  • Koľko stojí štiepačka

Postup práce so štiepačkou na drevo

Príprava štiepačky

ako používať štiepačku na drevoModerné štiepačky na drevo fungujú na elektrický prúd. Pred začatím prác tak kábel od stroja zapojte do elektrickej zásuvky so štandardným výkonom 230V. Odporúča sa pritom používať elektrické zásuvky, ktoré majú ochranu proti prepätiu.

Samotnú štiepačku treba zostaviť podľa návodu od výrobcu. Každá štiepačka má svoje podperné koleno, ktoré sa priskrutkuje k telu štiepačky. Stroj musí byť počas práce na stabilnej podložke, ktorá je rovná a plochá.

Vzhľadom k tomu, že je stroj napojený na elektrický prúd, vyvarujte sa práci vo vlhkom prostredí, štiepačku radšej umiestnite nad zem, a to aspoň do výšky okolo 60 centimetrov. To koniec koncov prispeje k pohodlnejšiemu ovládaniu prístroja, nebudete sa pri práci musieť toľko ohýbať.

Štiepačku dreva používajte počas prevádzky tak, že každou rukou budete ovládať páku riadiacej hydrauliky na príslušnej strane. Ak ruky zložíte z ovládania, stroj sa automaticky zastaví a posunovač polena sa vráti späť do pôvodnej polohy.

Štiepanie dreva

Do štiepačky vložte poleno v zodpovedajúcej dĺžke tak, aby bolo ukotvené z oboch strán a nevyčnievalo. Poleno vždy vkladajte tak, aby štiepanie prebiehalo pozdĺž jeho letokruhov. Nikdy polená nevkladajte naprieč, stroj by rozštiepenie nemusel zvládnuť a došlo by k jeho prehriatiu a poškodeniu.

Ako náhle máte poleno vložené, stlačte oboma rukami ovládanie hydrauliky. Posunovač bude poleno tlačiť proti klinu. Vzniknutým tlakom dôjde k jeho rozštiepeniu. Ako náhle je hotovo, ruky zložte z ovládania a polienka vyberte.

Pred ďalším štiepaním vždy počkajte niekoľko sekúnd, aby stroj opäť nabral správny tlak a zároveň nedošlo k jeho prehriatiu.

Starostlivosť o štiepačku dreva

Výmena oleja

U štiepačky na drevo je potreba čas od času vymeniť hydraulický olej. Pri bežne predávaných strojov je výmena doporučená cca po 100 – 150 hodinách prevádzky. Než sa do výmeny oleja pustíte, musí byť štiepačka odpojená od elektrického prúdu a byť úplne zastavená.

Výmena prebieha tak, že odskrutkujete výpust oleja, natočíte štiepačku do polohy, aby mohla vytiecť zvyšná stará tekutina. Tú zlejte do nejakej nádoby. Následne potom doplňte potrebné množstvo nového oleja.

Brúsenie klinu

Aby štiepačka dobre fungovala, je nutné nielen vymeniť olej, ale aj pred začatím každej práce skontrolovať, či je klin dostatočne ostrý. V prípade, že to tak nie je, naostríte ho pomocou jemného pilníka a následne vyhlaďte.

Čo je potrebné

  • štiepanie drevaZdroj elektrického prúdu
  • Ochranné pomôcky – rukavice, príp. okuliare
  • Stabilná plochá podložka
  • Skrutkovač

Zásady bezpečnej práce so štiepačkou

Vhodný odev

Pri práci so štiepačkou vždy používajte upnutejšie oblečenie, ktoré sa nezachytí do stroja. Zároveň používajte potrebné ochranné pomôcky, najmä rukavice a ochranné okuliare. Rovnako je doporučená pevná obuv s protišmykovými podrážkami.

Pred štiepaním si tiež radšej zložte rôzne retiazky a šperky, ktoré by eventuálne mohli spadnúť do stroja a spôsobiť jeho poškodenie.

Žiadne ďalšie osoby v blízkosti stroja

Práca so štiepačkou je pomerne jednoduchá. Určite ju však nenechajte vykonávať deťom. Tie by nemali byť ani v bezprostrednej blízkosti počas prevádzky štiepačky.

Môže sa ľahko stať, že odletí kus polená či triesky, čo by mohlo viesť k zraneniu okolostojacich osôb.

Kontrola polena

Pred vložením polená do štiepačky sa uistite, že v ňom nie sú žiadne viditeľné predmety, napríklad klince a pod. Tie by mohli počas štiepania vyletieť a spôsobiť vaše poranenie.

Ako dlho štiepanie dreva potrvá?

Zostavenie, zapojenie a príprava štiepačky je otázkou zhruba piatich minút. Doba samotného štiepania je potom samozrejme závislá na množstve štiepaného dreva.

Štiepanie jedného polená zaberie cca 10 sekúnd. Behom hodiny tak môžete pripraviť slušnú zásobu naštiepaného dreva.

Aké budú náklady na štiepačku na drevo?

Hydraulické štiepačky na drevo sa dnes dajú kúpiť prakticky vo všetkých hobby predajniach. Ich cena sa pohybuje od cca 150 €. Odporúčame však radšej zvoliť skutočne kvalitný stroj s masívnou konštrukciou.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button