AkoaPreco.com / Chudnutie / Ako cvičiť na lopte – zahriatie

Ako cvičiť na lopte – zahriatie

Ako cvičiť na lopte - zahriatieFitlopta nazývaná tiež Powerball, Fitball, Pushball alebo Rehaball je stále častejšou pomôckou pri aeróbnom cvičení. Väčšina cvikov na fitlopte je dynamického charakteru. Znamená to pohybovať sa za pomoci svalov. Je to prirodzené. Už len samotné sedenie na fitlopte vás núti pohupovať sa a vykonávať drobné, užitočné posilňovacie pohyby. Existuje množstvo cvikov, ktoré sú určené pre cvičenie na gymnastickej lopte. Nasledujúce riadky vám poradia, ako sa správne rozohriať a cvičiť na lopte.


Základom je cvičiť na lopte s tou správnou veľkosťou

Než začnete loptu využívať a používať ju ako cvičebnú pomôcku, uvedomte si, že je potrebné loptu prispôsobiť vašej výške. Odporúčané rozmery sú:

Vaša výška v cmpriemer lopty v cmobvod lopty v cm
135 – 160 cm55 cm173 cm
160 – 180 cm65 cm204 cm
180 cm a viac75 cm236 cm

Správny spôsob sedenia

Ako cvičiť na loptePredtým než začnete cvičiť na lopte, je potrebné, aby ste na nej predovšetkým správne sedeli. Kolená musia byť nižšie ako panva.

Panvu musíte mať prehnutú vpred (nie mať vypuklý zadok), musíte mať vzpriamené ramená a hrudník, hlavu držte vzpriamenú a ramená tlačte dozadu.


Dĺžka sedenia

Spočiatku správne sedenie na lopte moc nepreháňajte, pretože výsledky cvičenia na lopte by mohli byť presne opačné. Telo postupne na správny posed na lopte zvykajte, odporúčaná dĺžka cvičenia je 10 – 20 minút.

Zahriatie

Než začnete na lopte cvičiť, je dôležité, aby ste sa poriadne zahriali.

1. cvik
cvičiť na lopte je ľahkéSprávne sa na loptu posaďte a nohy majte mierne od seba (cca na šírku bokov), zo strán si loptu pridržiavajte rukami. Začnite sa mierne pohupovať, správne pri tom dýchajte (pravidelne).

Prvú fázu ste zvládli, stále sa na lopte pohupujte, len si cvik mierne skomplikujte tým, že do zeme striedavo ťuknite jednou a vzápätí druhú pätou. Nezabudnite sa rukami pridržiavať lopty, aby ste nestratili stabilitu.

Stále sa pohupujte a striedavo ťukajte pätou o zem, pridajte ku cviku obe ruky. Tie dávajte obe naraz vpred, potom ich krížom dávajte zasa od seba, neustále sa na lopte pohupujte a ťukajte pätou o zem.

2. cvik


Posaďte sa na stred lopty a pridržte sa rukami, nohu dávajte do strany. Týmto spôsobom precvičte obe nohy, následne k nim pridajte ruky. Akonáhle budete dávať nohu do strany, pridajte k tomuto cviku tiež ruku, ktorú upažte.

V samotnom závere spojte oba cviky a niekoľkokrát ich prestriedajte, nezabudnite po každej sérii (po dokončení oboch cvikov) prestriedať strany.


Mohlo by vás zaujímať

Ako pripraviť bicykel - olejovanie reťaze

Ako pripraviť bicykel na sezónu?

Jar sa blíži a s ňou aj prvé jazdenie na bicykli. Či už bicykel používate …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.