Návody

Ako nabrúsiť keramický nôž?

ako nabrúsiť keramický nôžPri spracovaní potravín možno okrem klasických oceľových nožov používať tiež takzvané keramické nože. Ide o pomôcky, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho, veľmi tvrdého materiálu – oxidu zirkoničitého. Vďaka tomu majú keramické nože veľmi dlhú životnosť a zostávajú aj po mnohých použitiach dokonale ostré. Skôr či neskôr však na brúsenie predsa len rad príde. Ako nabrúsiť keramický nôž, aby ste ho nepoškodili a vydržal vám tak čo najdlhšie?

V článku sa dozviete:

  • Čo je keramický nôž
  • Čím brúsiť keramický nôž
  • Postup brúsenia keramického noža
  • Čo je potrebné
  • Aké budú náklady

Čo je to keramický nôž?

keramický nôžČepeľ keramického noža je vyrobená z oxidu zirkoničitého. Ten má tvrdosť 8 na Mohsovej stupnici. Pre porovnanie – oceľ má na tejto stupnici tvrdosť 6.

Vďaka tomu je keramický nôž mimoriadne odolný voči tupeniu.

Na druhú stranu je však pomerne krehký. Je tak nutné s ním zaobchádzať opatrne. Nemožno s ním napríklad sekať a krájať kosti, nemal by vám tiež spadnúť na zem.

Čím brúsiť keramický nôž?

K brúseniu keramického noža použite najlepšie diamantovú brúsku. Ako je známe, diamant je na Mohsovej stupnici ešte vyššie než spomínaný oxid zirkónia, takže je schopný si s týmto materiálom poradiť.

V každom prípade je potrebné, aby bol brúsny kameň čo najtvrdší. Ak by ste použili bežnú brúsku, ktorú používate na oceľové nože, nemalo by to žiadny efekt.

Postup brúsenia keramického noža

keramické nožeAk máte k dispozícii diamantovú brúsku, stačí dodržať tento postup:

V prvom rade vyberte správny uhol. Ten by mal byť u kuchynských nožov asi 20 stupňov.

Pomocou diamantovej brúsky potom pod daným uhlom prechádzajte po ostrí noža, a to plynulým pohybom.

Dôležité je, aby ste prešli po celom ostrí. Takto postupujte asi päťkrát.

To je všetko. Postup je veľmi jednoduchý a rýchly. Nič iné nie je potrebné. Ak dodržíte správny uhol (udáva ho obvykle aj výrobca), potom máte počas chvíľky svoj obľúbený keramický nôž opäť dokonale ostrý.

Ak používate doma klasické nože, potom si prečítajte 15 tipov, ako rýchlo a kvalitne na brúsenie nožov.

Čo je potrebné na brúsenie keramického noža?

Ako dlho brúsenie potrvá?

Brúsenie keramického noža vám zaberie maximálne jednu až dve minúty.

Aké budú náklady?

Diamantový brúsič na nože, ktorý je na brúsenie keramických nožov určite najvhodnejší a odporúčajú ho aj samotní výrobcovia, zakúpite v cene od 17 €.

Kvalitnú elektricku brúsku s diamantovými kotúčmi kúpite za 49 €. Takáto elektrická brúska vám vydrži veľmi dlho, teoreticky ako sa hovorí tak vás aj prežije.

Výhodou je, že ju možno použiť aj na ostatné typy nožov – oceľové, titánové atď. a nemusíte premýšľať pod akým uhlom máte nože počas brúsenia držať, pretože má v sebe vodiace drážky pre čepeľ, ktoré automaticky udržujú potrebný uhol.

Lacnejšou variantou môže byť elektrická brúska so zafírovými brúsnymi kotúčmi. Cez internet sa dá kúpiť za 17 € čo je veľmi dobrá cena a v recenziách sa viacero majiteľov tejto brúsky vyjadrilo že brúsi nože dokonale.

Uložiť

Podobné články

3 Comments

  1. Kúpil som si ten lacnejší brúsič za 17€ a som celkom milo prekvapený, že za takú cenu brúsi aj keramické nože spoľahlivo. Jedinou nevýhodou je, že má krátku šnúru do elektriny a musite brusiť nože hned vedla zástrčky.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button