Deti

Ako zariadiť detskú izbu?

ako zariadit detsku izbuNarodenie dieťaťa je bezpochyby najkrajšia a najradostnejšia udalosť, ktorá nás môže stretnúť. Život dostáva úplne iný smer, iný rozmer, zrazu nežijeme len sami pre seba, ale je tu niekto, komu by sme zniesli modré z neba, kto plne a bezo zvyšku napĺňa naše srdcia láskou doteraz nepoznanou. Ako zariadiť detskú izbu?

Čas je neúprosný a jedného dňa zistíme, že nám tie naše malé slniečka vyrástli, sú z nich samostatné bytosti, pre ktoré už nie je mamička tým jediným stredobodom vesmíru. Väčšinou toto obdobie nastáva s nástupom do škôlky. A vtedy je potrebné zvážiť, či už by si tie naše zlatíčka tiež nezaslúžili viac súkromia v podobe detskej izby.

Kedy je ten správny čas na vytvorenie samostatnej detskej izby?

Niektoré deti majú svoju izbičku takmer alebo úplne od narodenia. Je to samozrejme na voľbe rodičov, ako dlho chcú zdieľať dni i noci so svojimi ratolesťami bez možnosti vlastného súkromia. Avšak sa dá povedať, že obvyklou dobou, kedy začíname deťom budovať ich vlastné zázemie, je práve obdobie okolo troch rokov.

Až do tejto doby bol náš byt jedna veľká herňa, takže určite oceníme, keď sa tento detský raj presunie do izby, do ktorej budeme môcť v prípade potreby zatvoriť dvere.

A nebudeme do nekonečna zakopávať o hračky a iné, ešte dôležitejšie, maličkosti.

Akú miestnosť pre detskú izbu zvoliť?

Voľba miestnosti záleží hlavne na tom, aké máme v našom byte či dome možnosti. Ak máme dostatok izieb, je len na nás, koľko priestoru chceme našim ratolestiam dopriať. Ideálne samozrejme je, aby malo každé dieťa svoju vlastnú izbu. Svoje zázemie, svoj úkryt, svoje súkromie, skrátka také svoje útočisko.

Ak sme ale limitovaní počtom miestností, nezostáva nič iné, než deťom zariadiť izbu spoločnú. V každom prípade by sme mali dbať na to, aby bol detská izba dostatočne priestranná, teplá a svetlá. Nech sa tam tým našim potomkom pekne býva.

Nábytok do detskej izby

Pri výbere nábytku do detskej izby sa musíte prispôsobiť tomu aké rozmery izby máte k dispozícií a hlavne aký máte finančný rozpočet.

Celú obývaciu stenu môžete zariadiť za nejakých 150 až 200 € a postupne budete dokupovať ďalšie vybavenie ako stolík, posteľ, skrine atď.

Kompletný moderný nábytok/celú zostavu do detskej izby si môžete jednoducho vyskladať cez internet a za lepšiu cenu ako v kamenných obchodoch.

Vybavenie detskej izby

Začnime od podlahy a to doslova.

detské koberce

Menšie deti trávia pri hrách veľa času na zemi a preto je najideálnejšou podlahovou krytinou koberec. Typické detské koberce s mestečkom a cestičkami kúpite cez internet za 9€.

Prípadne nemusíte kupovať špeciálne detské koberce ale aj nejaký normálny koberec so všeobecným vzorom, to oceníte najmä keď budú deti už staršie a nebude mať predsa 15 ročné dieťa v izbičke koberec s macikmi.

Tiež môžeme zvoliť plávajúcu podlahu či parkety v kombinácii s jedným väčším alebo väčším počtom menších hracích koberčekov.

Čo na steny v detskej izbe

Vymaľovanie by malo byť v teplých a hlavne veselých tónoch. Hitom poslednej doby sú kresby na stenách podľa šablón či rôzne samolepiace dekoračné nálepky na stenu alebo fototapety.

Ak vyberiete tú správnu rozprávkovú postavičku, vaše deti budú nadšené.

Úložné priestory

úložné priestory v detskej izbeČo sa vybavenia týka, záleží na tom, či máte v dome či byte samostatnú šatňu. Ak áno, je to veľká výhra a deti budú mať namiesto skrine na šaty v izbe viac priestoru na hranie.

Ak nedisponujete touto úložnou miestnosťou, nič sa nedá robiť, skrine do izby vtesnať musíte.

Potom je ideálnym riešením na mieru vyrobená vstavaná skriňa.

Zmestí sa tam naozaj veľa a navyše pekne vyzerá. Nemusíte mať na mieru vyrobenú vstavanú skriňu do detskej izby veľmi pekne zapadnú aj moderné šatníkové skrine.

Niečo na písanie

V izbe ďalej nesmie chýbať písací stôl pre deti či dva – podľa počtu potomkov a veľkosti miestnosti; police na knihy a hračky, rôzne úložné boxy na hračky a samozrejme postele.

Poriadny matrac

Kvalitný spánok je to najdôležitejšie, preto by sme sa mali výberu postelí venovať s maximálnou starostlivosťou. Obzvlášť výber matraca je extrémne dôležitý.

V tomto prípade neľutujme peňazí a kúpme svojim ratolestiam skutočnú kvalitu. Veď kvalitné detské matrace kúpite cez internet už za 30€. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť matrac.

Menej je viac

starosvetská detska izbaDeti potrebujú voľný priestor na hranie, preto sa, ak je to len trochu možné, nesnažme vtesnať do izby čo najviac vecí.

Doplnky do detskej izby

Tým hlavným, čo robí miestnosť útulnú, sú rôzne doplnky. V detskej izbe sa bude iste dobre vynímať nejaký ten obrázok na stene, fotografie v rámčeku, pekný farebný luster, parapet ozdobený živými kvetmi, hromada veselých detských dekoračných vankúšikov na posteli.

Napr. detské vankúšiky kúpite za pár eur a dokážu veľmi ľahko spríjemniť a skrášliť nie len detskú izbu ale aj obývačku a spálňu.

Doplnky môžete postupne dokupovať a tým detské kráľovstvo stále zútulňovat. Avšak s mierou. Nechcete predsa deťom z izby urobiť skladisko.

Podobné články

2 Comments

  1. Aký koberec by ste poradili do detskej izby kde mám wenge nábytok a zelené doplnky. nechcem zelený koberec to sa mi nepáči vyzerá to ako tráva.

  2. Určite doporučujeme dať na vstavanú skriňu do detskej izby Fototapetu. Dieťa rastie a sním sa môže meniť aj fototapeta. Je to praktické a lacné riešenie.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button