Auto-moto

Ako opraviť koleso na aute? – výmena rezervy

oprava kolesaKaždý vodič by mal byť schopný si poradiť s výmenou poškodeného kolesa. Súčasťou vybavenia vozidla musí byť okrem iného rezerva, ktorá sa dá použiť v prípade, že sa niektoré z pôvodných kolies na vozidle pokazí, teda napríklad dôjde k prepichnutiu pneumatiky. Ako opraviť koleso na aute (vymeniť rezervu)…

Postup ako opraviť koleso na aute

Pri výmene kolesa v prvom rade nezabudnite zatiahnuť ručnú brzdu, aby sa vozidlo počas opravy nemohlo samovoľne pohybovať, čo by mohlo viesť k úrazu.

Pred odobratím poškodeného kolesa najprv uvoľnite pomocou kľúča skrutky na kolese. Otáčanie skrutiek sa pri uvoľňovaní vykonáva v pohybe protismere hodinových ručičiek.

Skrutky v túto chvíľu ešte neodstraňujte. To príde na rad až po tom, čo nastavíte hever, pomocou ktorého zdvihnete vozidlo tak, aby koleso nebolo v kontakte so zemou.

výmena rezervyPo nastavení hevera môže sňať skrutky, zložiť staré koleso a nasadiť rezervu. Potom ju priskrutkujete. Skrutkovanie sa vykonáva tak, že postupne spevňujete vždy skrutky, ktoré sú v protiľahlej polohe (teda krížom).

Po dokončení upevnenie skrutiek možné vozidlo spustiť z hevera a nasadiť disk kolesa.

Čo je potrebné na opravu kolesa na aute

  • ako opraviť koleso na auteKľúč na uvoľnenie skrutiek (krížový kľúč na kolesá)
  • Zdvihák na kolesá (hever)
  • Kompresor na nafukovanie pneumatik
  • Funkčná rezerva

Ako dlho trvá oprava kolesa/výmena rezervy?

Výmena rezervy na vozidle trvá maximálne niekoľko minút. Jediné ťažkosti môžu spôsobiť príliš zatiahnuté skrutky, ktoré nepôjdu len tak ľahko povoliť.

Aké budú náklady na opravu kolesa na aute?

Náklady sú nulové, ak máte všetko potrebné ako súčasť výbavy vášho vozidla. Inak jednoduchý krížový kľúč na kolesá zaobstaráte od 4€, nožnicový zdvihák potom od cca 20€.

Praktické je využiť bezpečnostné skrutky na alu kolesá, ktoré môžete kúpiť za cca 7€.

Prenosný mini kompresor stojí na internete zhruba 22€ ale jeho výhodou je, že okrem pneumatík s ním môžete  nafukovať lopty, vzduchové hračky, matrace, nafukovacie člny atď.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button