Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať a inštalovať drevené žalúzie?

Ako vybrať a inštalovať drevené žalúzieDrevené žalúzie sú klasika, ktorá nikdy neomrzí. Ak sa o ne dobre staráte, budú vám roky zdobiť interiér. Drevo dodá vášmu bývaniu pocit luxusu a vycibreného vkusu. Navyše dobre tienia a bránia veľkému prenikaniu tepla do miestnosti. Poradíme vám, ako žalúzie správne vybrať a inštalovať, aby robili radosť každý deň.

Základom na drevené žalúzie je kvalitný materiál

Overte si u výrobcu, či sa jedná o skutočné drevo, nie jednoduchú napodobeninu. Teplo a priame slnečné lúče najlepšie znášajú exotické dreviny ako africká vŕba, ktoré sú zvyknuté na teplo a slnečné lúče.

Zvoliť môžete aj lamely z impregnovanej lipy a klasickej vŕby. Všetky drevené žalúzie však vyžadujú pravidelnú údržbu – očistenie od nánosu prachu a mastnoty. Pomôžete si jemnou handričkou a vlažnou mydlovou vodou.

Zvoľte správnu šírku lamiel a spôsob ovládania

Drevené žalúzieNa trhu so žalúziami dnes narazíte na klasický typ lamiel 25 mm alebo rozšírené lamely 50 mm.

Pre zatienenie väčších plôch sa hodia skôr širšie lamely, a to z konštrukčného aj estetického hľadiska.

Mohutnejšie žalúzie si zaslúžia elektrické ovládanie. Lepšie sa s nimi manipuluje. Na menších plochách postačí aj klasické ovládanie pomocou žalúziových šnúr.

Vymeranie žalúzie

Ak budete žalúziu upevňovať do okenného otvoru, zmerajte skutočnú šírku otvoru v troch bodoch a z konečnej miery uberte 5 mm.

Ak budete umiestňovať žalúziu na otvor, stačí zmerať šírku otvoru, ktorý má byť zatienený. Výška žalúzie sa meria vrátane horného profilu a držiaku žalúzie.

Potrebné pomôcky na montáž žalúzií

Pre samotnú montáž žalúzií budete potrebovať nasledovné – meter, ceruzku, vodováhu, kladivko, elektrickú vŕtačku, akumulátorovú vŕtačku a magnetický nadstavec na bity.

Drevené žalúzie skontrolujte

Aby ste v polovici práce nezistili, že svoje dielo nemôžete dokončiť, pretože má žalúzia prasknutú lamelu alebo dokonca chýba nejaká jej súčasť, dôkladne si ju vopred prezrite.

Manipulujte s ňou vždy vo vodorovnej polohe, aby nedošlo k jej poškodeniu. Prečítajte si aj článok ako umyť žalúzie.

Pustite sa do montáže

Montáž drevených žalúziíAk je všetko v poriadku, zložte horný krycí profil žalúzie. Zmerajte si otvor a porovnajte ho s pripravenou žalúziou. Rozvrhnite umiestnenie držiakov, aby nezasahovali do ložísk žalúzie a ovládacich častí.

Upevnite vodorovne držiaky, do nich žalúziu zasuňte a zaistite.

Žalúziu spustite do spodnej polohy a namontujte späť horný krycí profil.

Nakoniec si overte, či sú drevené žalúzie plne funkčné. A máte hotovo!

Žalúziu na elektrické ovládanie prenechajte odborníkom

Pri elektrickom zatienení okien sa do montáže nepúšťajte. Vždy si pozvite kvalifikovaného pracovníka, ktorého vám väčšinou zaistia priamo v obchode, kde žalúziu kupujete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button