Ako vybrať a inštalovať drevené žalúzie?

Ako vybrať a inštalovať drevené žalúzieDrevené žalúzie sú klasika, ktorá nikdy neomrzí. Ak sa o ne dobre staráte, budú vám roky zdobiť interiér. Drevo dodá vášmu bývaniu pocit luxusu a vycibreného vkusu. Navyše dobre tienia a bránia veľkému prenikaniu tepla do miestnosti. Poradíme vám, ako žalúzie správne vybrať a inštalovať, aby robili radosť každý deň.


Základom na drevené žalúzie je kvalitný materiál

Overte si u výrobcu, či sa jedná o skutočné drevo, nie jednoduchú napodobeninu. Teplo a priame slnečné lúče najlepšie znášajú exotické dreviny ako africká vŕba, ktoré sú zvyknuté na teplo a slnečné lúče.

Zvoliť môžete aj lamely z impregnovanej lipy a klasickej vŕby. Všetky drevené žalúzie však vyžadujú pravidelnú údržbu – očistenie od nánosu prachu a mastnoty. Pomôžete si jemnou handričkou a vlažnou mydlovou vodou.

Zvoľte správnu šírku lamiel a spôsob ovládania

Drevené žalúzieNa trhu so žalúziami dnes narazíte na klasický typ lamiel 25 mm alebo rozšírené lamely 50 mm. Pre zatienenie väčších plôch sa hodia skôr širšie lamely, a to z konštrukčného aj estetického hľadiska.

Mohutnejšie žalúzie si zaslúžia elektrické ovládanie. Lepšie sa s nimi manipuluje. Na menších plochách postačí aj klasické ovládanie pomocou žalúziových šnúr.


Vymeranie žalúzie

Ak budete žalúziu upevňovať do okenného otvoru, zmerajte skutočnú šírku otvoru v troch bodoch a z konečnej miery uberte 5 mm.

Ak budete umiestňovať žalúziu na otvor, stačí zmerať šírku otvoru, ktorý má byť zatienený. Výška žalúzie sa meria vrátane horného profilu a držiaku žalúzie.

Potrebné pomôcky na montáž

Pre samotnú montáž žalúzií budete potrebovať nasledovné – meter, ceruzku, vodováhu, kladivko, elektrickú vŕtačku, akumulátorovú vŕtačku a magnetický nadstavec na bity.

Drevené žalúzie skontrolujte

Aby ste v polovici práce nezistili, že svoje dielo nemôžete dokončiť, pretože má žalúzia prasknutú lamelu alebo dokonca chýba nejaká jej súčasť, dôkladne si ju vopred prezrite. Manipulujte s ňou vždy vo vodorovnej polohe, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Pustite sa do montáže

Montáž drevených žalúziíAk je všetko v poriadku, zložte horný krycí profil žalúzie. Zmerajte si otvor a porovnajte ho s pripravenou žalúziou. Rozvrhnite umiestnenie držiakov, aby nezasahovali do ložísk žalúzie a ovládacich častí.

Upevnite vodorovne držiaky, do nich žalúziu zasuňte a zaistite. Žalúziu spustite do spodnej polohy a namontujte späť horný krycí profil.

Nakoniec si overte, či sú drevené žalúzie plne funkčné. A máte hotovo!

Žalúziu na elektrické ovládanie prenechajte odborníkom

Pri elektrickom zatienení okien sa do montáže nepúšťajte. Vždy si pozvite kvalifikovaného pracovníka, ktorého vám väčšinou zaistia priamo v obchode, kde žalúziu kupujete.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.