Ako vybrať objektív na fotoaparát?
Aký vybrať objektív? Pred takouto otázkou stojí každý začínajúci aj pokročilý fotograf. Odpoveď na otázku správneho výberu objektívu je čisto individuálna záležitosť. Závisí totiž od toho, k čomu chcete objektív najčastejšie využívať a koľko hodláte za neho minúť. Ukážeme si, ako neurobiť chybu a ako si zaobstarať objektív, ktorý splní vaše očakávania a umožní vám realizovať snímky, s ktorými budete spokojní.
Objektív je jedna z najdôležitejších súčastí fotoaparátu
Umožňuje nám videnie fotografovaného objektu a podľa jeho parametrov sa dostavuje aj zodpovedajúci výsledok.
Ak predajcovia hovoria o tom, že by si zákazníci mali dopredu rozmyslieť, na aký účel chcú fotoaparát najčastejšie využívať, pri výbere vhodného objektívu to platí dvojnásobne.
Objektív je mnohokrát drahší ako samotné telo fotoaparátu, a preto vysoká obozretnosť je na mieste. Ako vybrať objektív si prečítajte nižšie.
Ujasnite si:
- som športovec a budem fotiť napr. pri horolezectve?
- chcem fotiť najmä zábery so športovou tematikou?
- chcem fotiť prírodu, zaznamenávať život zveri?
- budem chcieť fotiť iba makro zábery?
- budem fotiť príležitostne krajinu, portréty a pod. Do rodinného albumu?
Základné delenie objektívov
Objektívy rozdeľujeme na pevne zabudované a objektívy výmenné. Pevne vstavané objektívy sa vyznačujú nižšou cenou (kompaktné fotoaparáty), zatiaľ čo výmenné objektívy, ako už názov napovedá, umožňujú variabilné použitie na rôzne účely (napr. Makro-objektív, teleobjektív a pod.).
Môžeme teda jeden objektív vymeniť za iný pomocou uchytenia prostredníctvom bajonetu či závitu.
Ohnisková vzdialenosť objektívu
Dôležitým hľadiskom je ohnisková vzdialenosť. Rozlišujeme tak dva typy – objektívy s pevným ohniskom a objektívy s premennou ohniskovou vzdialenosťou (zoom).
Zoom umožňuje pohodlne z jedného miesta meniť záber a výrez podľa situácie pri fotografovaní a pre výsledok, ktorého hodláme na snímke dosiahnuť.
Najčastejšie používaný rozsah je 28-80 mm, ideálne je však zakúpiť si objektív s väčšou ohniskovou vzdialenosťou zhruba 300 mm, čo uspokojí väčšinu fotografov.
Podľa ohniskovej vzdialenosti si môžete kúpiť napr.
Objektív rybie oko, ktoré deformuje perspektívu, širokouhlý alebo teleobjektív. Normálny objektív, ktorý zodpovedá svojimi parametrami ľudskému oku, má ohniskovú vzdialenosť 50 mm. Tieto údaje sú ale uvádzané pre snímač veľkosti Full Frame.
Pre menšie snímače napr. APS-C treba tieto vzdialenosti vynásobiť číslom 1,3. Ohnisková vzdialenosť bude teda prakticky 65 mm, s rovnaký mobjektívom. Pri menších snímačoch platia rovnaké prepočty, samozrejme s väčšími čislami.
Svetelnosť objektívu
Označuje sa „f“. Svetelnosť alebo clona je dôležitá pri fotení v horších svetelných podmienkach. Čím väčší svetelnosť (teda priepustnosť svetla- menšie clonové číslo), tým lepšie.
Vybrať objektív treba aj podľa typu ostrenia. To môže byť automatické, alebo ručné. Taktiež dbáme na rýchlosť a presnosť.
V neposlednom rade pamätáme tiež na výber závitu pre filtre, ktoré budeme na objektív upevňovať.
Najčastejšie budeme používať UV filter, iste aj polarizačné či iný špeciálny filter.
Tipy ako vybrať objektív na fotoaparát
Na trhu nájdete tzv. Kity. Jedná sa o balenie, v ktorom zákazníci nájdu napr. telo fotoaparátu a dva výmenné objektívy, zvyčajne základný objektív a dlouhoohniskový objektív. Veľakrát je súčasťou balenia remienok cez rameno, krytky, náhradné batérie alebo aj taška.
Pri súpravách majú zákazníci istotu kompatibilty jednotlivých častí a tiež cena je zvyčajne prívetivejšia, ako keby zákazníci nakupovali diely zvlášť.
Varovanie
Ak kupujeme objektív zvlášť od tela fotoaparátu, pamätajme na kompatibilitu. Rôzni výrobcovia totiž ponúkajú rôzne komponenty.
Tento článok je len informatívny, odporúčam obrátiť sa na predajcu a nechať si predstaviť typy objektívov a ich prednosti a aj nevýhody.