Domácnosť

Hydroizolácia základov: Postup, ako na to svojpomocne

hydroizolácia základovHydroizolácia základovej dosky pri rodinnom dome je veľmi dôležitá. Zabezpečuje, že na stavbu nebude mať vplyv spodná vlhkosť od zeme. Hydroizolácia sa dá vykonať svojpomocne. Najjednoduchšie je pritom jednovrstvové riešenie. Hydroizolácia základov – ako ju vykonať svojpomocne?

Obsah článku:

  • Hydroizolácia geotextíliou
  • Hydroizolácia asfaltovými pásmi

Postup – hydroizolácia pomocou geotextílie

Položenie jednovrstvovej hydroizolácie začína položením geotextílie. Je potrebné počítať s presahom, a to cca 30 centimetrov. Do textílie prerežte otvory, ktoré budú slúžiť pre vývody vody, kanalizácie atď.

Na pripravenú geotextíliu položte mäkčené PVC a zavarte ju pomocou teplovzdušného fénu. Zvary, ktoré vzniknú, potom zalejte zálievkou.

Nasleduje pokladanie ďalšej vrstvy geotextílie, opäť s vyrezaním prestupov pre vývody.

dôkladná hydroizoláciaFóliu zabaľte do oboch vrstiev geotextílie. Následne je potrebné nainštalovať tmeliacu lištu, a to pomocou skrutiek s hmoždinkami, zhruba vo výške 30 centimetrov nad spodnou časťou izolácie.

Na túto lištu potom pomocou teplovzdušného fénu privarte fóliu a následne ju zvarte so spodnou fóliu.

V záverečnej fáze dokončíte prácu pomocou tmelu, ktorým zatmelíme ukončovaciu lištu.

Čo je potrebné na hydroizoláciu?

  • geotextília
  • mäkčené PVC
  • teplovzdušný fén
  • tmeliaca lišta
  • skrutky s hmoždenkami

Aké budú náklady na hydroizoláciu základov?

Hydroizolačnú geotextíliu kúpite za cenu cca 50 centov/m2, fólie pre podklad stoja okolo 2 Eur/m2.

Postup – hydroizolácie pomocou asfaltovaných pásov

Druhou možnosťou, ako vykonať hydroizoláciu základov domu, je použitie asfaltových pásov.

Pred tým, než sa do ich pokladania pustíte, je samozrejme potrebné upraviť povrch tak, aby bol zbavený všetkých nečistôt a nerovností. V opačnom prípade by totiž mohlo dôjsť k pretrhnutiu izolácie.

asfaltový pás na hydroizoláciu základovAkonáhle máte povrch pripravený, pristúpte k penetrácii podkladu pomocou asfaltového náteru. Akonáhle táto penetrácia zaschne, nastáva čas na pokladanie samotných asfaltových pásov.

Vezmite si asfaltový pás a položte ho na zem. Postupne ho rozbaľujte, pričom pomocou ručného plynového horáka zatavte rozbalenú vrstvu k podkladu.

Zamerajte sa na to, aby bol pás rovnomerný a netvorili sa pod ním vzduchové bubliny. Bude tým zaistený odvod vody od fasády domu.

Hydroizoláciu vykonávajte za suchého a ideálne teplého počasia.

Čo je potrebné na hydroizoláciu základov?

  • ručný plynový horák
  • asfaltová penetrácia
  • asfaltové pásy

Ako dlho hydroizolácia základov potrvá?

Hydroizolácia základov domu zaberie minimálne niekoľko hodín. Samotné pokladanie asfaltových pásov je však pomerne rutinnou záležitosťou, ktorá nie je vôbec ťažká.

Aké budú náklady na hydroizoláciu základov?

Asfaltový hydroizolačný pás, ktorý je najdôležitejším prvkom pri izolácí základu domu, je v kvalitnom prevedení dostupný v cenách okolo 6 Eur/m2. Ďalšou položkou je asfaltová penetrácia, v balení s hmotnosťou 20 kg sa dá kúpiť v cene okolo 30 Eur.

Prečítajte si tiež, ako sa vykonáva hydroizolácia balkónov a terás.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button