Práca a vzdelanie

Ako motivovať svojich podriadených?

Ako motivovať svojich podriadenýchSte na vedúcej pozícii a máte za sebou skupinu ľudí? Ako ich motivovať k práci? Ako dosiahnete toho, aby pracovali, aj keď nie ste blízko? Ako motivovať človeka k tomu, aby robil to, čo je v súlade so záujmami organizácie, v ktorej pracuje? Pokúsme sa odpovedať na všetky tieto otázky.

Čo to je motivácia a ako správne motivovať svojich podriadených

Motivácia v pracovnom procese je veľmi diskutovaná oblasť. Čo si presne predstaviť pod pojmom motivácia? Ide o súbor faktorov, ktoré predstavujú vnútorné hnacie sily jeho činnosti, sú zamerané na ľudské správanie a skúsenosti. Jednoducho povedané, je to isté úsilie, ktoré smeruje k cieľu. Úlohou nadriadeného je presvedčiť zamestnancov, aby jeho ciele boli totožné s cieľmi organizácie, v ktorej pracuje.

Vedúci pracovník si musí uvedomiť, že na správne motivovanie svojich podriadených musí poskytnúť nasledujúce podmienky:

Podmienka č.1 pri motivovaní podriadených

ako správne motivovať zamestnancovÚsilie musí byť nasledované primeraným výsledkom. Práca, ktorá je považovaná za zbytočnú, nemá šancu vyvolať osobné nasadenie pracovníka.

Je tiež nevyhnutné, aby pracovník zvládal svoju prácu, ak jej neprinesie potrebný výkon, vzdá to (kto by chcel byť stále neúspešný), stáva sa preňho nevýznamná a prestane sa snažiť.

Podmienka č.2

Výkon musí byť odmenený. Nikto nechce robiť prácu s plným nasadením, ktorá je málo platená. V tomto prípade je najviac motivujúcim faktorom pre pracovníkov finančná odmena. Ale aké možnosti k motivácií má nadradený, ak nie sú vyhradené peňažné prostriedky?

V tomto prípade je tiež vhodné motivovať pochvalou. Mnohí manažéri podceňujú silu chvály. Zároveň si ju ceníme a dokáže podporiť.

Podmienka č.3

Človek musí o odmenu stáť. Niektorí zamestnávatelia volia ako odmenu za prácu rôzne akcie, napr. spoločný adrenalínový víkend mimo domova atď.

Pre niekoho to môže byť zaujímavá odmena, ale sú ľudia, ktorí o také veci nestoja. Toto by mal vedúci pracovník vopred zistiť a potom správne odhadnúť, čo presne ktorý zamestnanec považuje za odmenu.

Čo motivuje ľudí?

motivácia zamestnancovAko sme už uviedli, hlavnou motiváciou pre väčšinu ľudí sú peniaze. Niektorí sú veľmi silno ovplyvnení týmto motívom, niektorí o niečo menej. Pre iných ľudí je dôležitým motívom osobné postavenie.

Ak dáte takejto osobe príležitosť viesť menšiu skupinu ľudí, bude sa snažiť a vyjde vám v ústrety. Iní dávajú prednosť pracovným výsledkom ako motivácií.

Títo ľudia majú väčšinou radi svoju prácu, problémom je, že sa často porovnávajú s ostatnými ľuďmi a snažia sa konkurovať, aby prekonali iných.

Do určitej miery je to v poriadku, ale ak sa táto miera prekročí, môže nastať rivalita medzi zamestnancami.

Hodnoty v práci

Ďalšie možnosti ako motivovať, ovplyvňujú podriadených a na ktoré by sa mal nadriadený pracovník sústrediť, sú priateľstvo (zabezpečiť vhodnú atmosféru na pracovisku), istota (mnohí sa radšej uspokoja s málom, ale musí to byť isté), odbornosť (túžba vyniknúť vo svojej profesií) , autonómia, tvorivosť …

Tip ako motivovať podriadených

Motivujte svojich zamestnancov, budú oveľa lepšie vykonávať svoju prácu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button