Ako na prvú pomoc zlomeninách horných končatín?

ako na prvú pomoc pri zlomeninách horných končatínV jednom z minulých článkov ste sa dozvedeli, ako sa vykonáva prvá pomoc pri zlomeninách dolných končatín. Dnes sa zameriam na horné končatiny, ktorých zlomeniny sú  ešte častejšie ako v prípade nôh. Ako na prvú pomoc zlomeninách horných končatín?


Druhy zlomenín horných končatín

Podobne ako v prípade dolných končatín môžeme zlomeniny horných končatín rozdeliť na niekoľko skupín. Základné delenie je: zatvorené a otvorené zlomeniny.

  • Zatvorené zlomeniny – nedochádza u nich k vonkajšiemu poškodeniu kože v mieste zlomeniny. To znamená, že kosť nie je vidieť. Môže ich však sprevádzať poškodenie svalstva a ciev. Ak vznikne opuch, je spôsobený vnútorným krvácaním.
  • Otvorené zlomeniny – kosť je vidieť, pretože došlo k roztrhnutiu kože v oblasti zlomeniny. Hrozí riziko silného krvácania a tiež infekcie, kedy sa do rany dostanú nečistoty.

Ako spoznať zlomeninu?

Zlomeninu hornej končatiny možno spozorovať na základe niekoľkých faktorov. Tým najviac zrejmým je pocit, že kosť nie je v normálnom stave. Jej zlomenie môže sprevádzať prasknutie.


Ďalšie príznaky:

  • Postupne sa zvyšuje intenzita bolesti v okolí zlomeniny, ktorá ďalej postupuje celou končatinou.
  • S končatinou možno len ťažko pohybovať.
  • V mieste postihnutia sa začína tvoriť opuch.
  • Postihnuté miesto krváca.

Postupy prvej pomoci

V prípade prvej pomoci pri zlomeninách horných končatín záleží na tom, o akú kosť sa konkrétne jedná.

Na jednej končatine máme viac ako tri desiatky kostí, ktoré tvoria takzvaný ramenný pletenec. Práve ten je najviac rizikový z hľadiska výskytu zlomenín. Tvorí ho lopatka, kľúčna kosť, ramenná kosť, predlakťové kosti a zápästné kostičky a kosti na ruke.

Zlomená lopatka

V prípade, že ošetrujete človeka so zlomeninou lopatky, tkvie prvá pomoc najmä v jej znehybnení. Celú hornú končatinu preto zaveste na šatku. Vzhľadom k tomu, že je tento typ zlomeniny pomerne závažný, čo najskôr zraneného prepravte k lekárovi.

Zlomená kľúčna kosť

zlomenina kľúčnej kosti a zafixovanieZlomenina kľúčnej kosti nie je tak častá. Zranenými bývajú predovšetkým športovci, ktorí sa prudko udrú do ramena, alebo naň spadnú z výšky. Poranenie je nepríjemné najmä kvôli silnej bolesti, navyše prakticky znehybňuje celú končatinu. Prvá pomoc je rovnaká ako v prípade zlomenej lopatky.

Zlomená ramenná kosť

Snáď vôbec najčastejší typ zlomeniny, ktorou si počas života prejde prakticky skoro každý z nás. Prvá pomoc spočíva v znehybnení končatiny pomocou dlahy, ktorá vedie od ramena cez lakeť až k zápästiu. Ak nemáte k dispozícii dlahu, ruku priviažte k telu tak, aby bola znehybnená. Priviazanie k telu vykonáte napríklad obyčajnou šatkou či obväzom, a to cez hrudník a rameno.

Poranenie zápästia

Pri poranení zápästia, ktoré je otvorenou ranou, použite obväz a dlahu, čím poškodené miesto znehybníme. Pokiaľ ide o zatvorenú zlomeninu, postačí dlaha, prípadne zavesenie ruky na šatku.

Nech už sa vám stane akýkoľvek úraz v oblasti horných končatín, vždy vyhľadajte odbornú pomoc, a to čo najrýchlejšie. Najmä dôležité je to v prípade otvorených zlomenín.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.