Ako liečiť

Ako na prvú pomoc pri zlomeninách horných končatín?

ako na prvú pomoc pri zlomeninách horných končatínV jednom z minulých článkov ste sa dozvedeli, ako sa vykonáva prvá pomoc pri zlomeninách dolných končatín. Dnes sa zameriam na horné končatiny, ktorých zlomeniny sú  ešte častejšie ako v prípade nôh. Ako na prvú pomoc zlomeninách horných končatín?

Druhy zlomenín horných končatín

Podobne ako v prípade dolných končatín môžeme zlomeniny horných končatín rozdeliť na niekoľko skupín. Základné delenie je: zatvorené a otvorené zlomeniny.

Zatvorené zlomeniny

Nedochádza u nich k vonkajšiemu poškodeniu kože v mieste zlomeniny. To znamená, že kosť nie je vidieť. Môže ich však sprevádzať poškodenie svalstva a ciev. Ak vznikne opuch, je spôsobený vnútorným krvácaním.

Otvorené zlomeniny

Kosť je vidieť, pretože došlo k roztrhnutiu kože v oblasti zlomeniny. Hrozí riziko silného krvácania a tiež infekcie, kedy sa do rany dostanú nečistoty.

Ako spoznať zlomeninu?

Zlomeninu hornej končatiny možno spozorovať na základe niekoľkých faktorov. Tým najviac zrejmým je pocit, že kosť nie je v normálnom stave. Jej zlomenie môže sprevádzať prasknutie.

Ďalšie príznaky zlomenín kostí:

  • Postupne sa zvyšuje intenzita bolesti v okolí zlomeniny, ktorá ďalej postupuje celou končatinou.
  • S končatinou možno len ťažko pohybovať.
  • V mieste postihnutia sa začína tvoriť opuch.
  • Postihnuté miesto krváca.

Postupy prvej pomoci

V prípade prvej pomoci pri zlomeninách horných končatín záleží na tom, o akú kosť sa konkrétne jedná.

Na jednej končatine máme viac ako tri desiatky kostí, ktoré tvoria takzvaný ramenný pletenec. Práve ten je najviac rizikový z hľadiska výskytu zlomenín. Tvorí ho lopatka, kľúčna kosť, ramenná kosť, predlakťové kosti a zápästné kostičky a kosti na ruke.

Prvá pomoc zlomená lopatka

V prípade, že ošetrujete človeka so zlomeninou lopatky, tkvie prvá pomoc najmä v jej znehybnení. Celú hornú končatinu preto zaveste na šatku.

Vzhľadom k tomu, že je tento typ zlomeniny pomerne závažný, čo najskôr zraneného prepravte k lekárovi.

Zlomená kľúčna kosť prvá pomoc

zlomenina kľúčnej kosti a zafixovanieZlomenina kľúčnej kosti nie je tak častá. Zranenými bývajú predovšetkým športovci, ktorí sa prudko udrú do ramena, alebo naň spadnú z výšky.

Poranenie je nepríjemné najmä kvôli silnej bolesti, navyše prakticky znehybňuje celú končatinu.

Prvá pomoc je rovnaká ako v prípade zlomenej lopatky.

Zlomená ramenná kosť prvá pomoc

Snáď vôbec najčastejší typ zlomeniny, ktorou si počas života prejde prakticky skoro každý z nás. Prvá pomoc spočíva v znehybnení končatiny pomocou dlahy, ktorá vedie od ramena cez lakeť až k zápästiu.

Ak nemáte k dispozícii dlahu, ruku priviažte k telu tak, aby bola znehybnená. Priviazanie k telu vykonáte napríklad obyčajnou šatkou či obväzom, a to cez hrudník a rameno.

Poranenie zápästia

Pri poranení zápästia, ktoré je otvorenou ranou, použite obväz a dlahu, čím poškodené miesto znehybníme. Pokiaľ ide o zatvorenú zlomeninu, postačí dlaha, prípadne zavesenie ruky na šatku.

Nech už sa vám stane akýkoľvek úraz v oblasti horných končatín, vždy vyhľadajte odbornú pomoc, a to čo najrýchlejšie. Najmä dôležité je to v prípade otvorených zlomenín.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button