Ako na prvú pomoc pri zlomeninách horných končatín?
V jednom z minulých článkov ste sa dozvedeli, ako sa vykonáva prvá pomoc pri zlomeninách dolných končatín. Dnes sa zameriam na horné končatiny, ktorých zlomeniny sú ešte častejšie ako v prípade nôh. Ako na prvú pomoc zlomeninách horných končatín?
Druhy zlomenín horných končatín
Podobne ako v prípade dolných končatín môžeme zlomeniny horných končatín rozdeliť na niekoľko skupín. Základné delenie je: zatvorené a otvorené zlomeniny.
Zatvorené zlomeniny
Nedochádza u nich k vonkajšiemu poškodeniu kože v mieste zlomeniny. To znamená, že kosť nie je vidieť. Môže ich však sprevádzať poškodenie svalstva a ciev. Ak vznikne opuch, je spôsobený vnútorným krvácaním.
Otvorené zlomeniny
Kosť je vidieť, pretože došlo k roztrhnutiu kože v oblasti zlomeniny. Hrozí riziko silného krvácania a tiež infekcie, kedy sa do rany dostanú nečistoty.
Ako spoznať zlomeninu?
Zlomeninu hornej končatiny možno spozorovať na základe niekoľkých faktorov. Tým najviac zrejmým je pocit, že kosť nie je v normálnom stave. Jej zlomenie môže sprevádzať prasknutie.
Ďalšie príznaky zlomenín kostí:
- Postupne sa zvyšuje intenzita bolesti v okolí zlomeniny, ktorá ďalej postupuje celou končatinou.
- S končatinou možno len ťažko pohybovať.
- V mieste postihnutia sa začína tvoriť opuch.
- Postihnuté miesto krváca.
Postupy prvej pomoci
V prípade prvej pomoci pri zlomeninách horných končatín záleží na tom, o akú kosť sa konkrétne jedná.
Na jednej končatine máme viac ako tri desiatky kostí, ktoré tvoria takzvaný ramenný pletenec. Práve ten je najviac rizikový z hľadiska výskytu zlomenín. Tvorí ho lopatka, kľúčna kosť, ramenná kosť, predlakťové kosti a zápästné kostičky a kosti na ruke.
Prvá pomoc zlomená lopatka
V prípade, že ošetrujete človeka so zlomeninou lopatky, tkvie prvá pomoc najmä v jej znehybnení. Celú hornú končatinu preto zaveste na šatku.
Vzhľadom k tomu, že je tento typ zlomeniny pomerne závažný, čo najskôr zraneného prepravte k lekárovi.
Zlomená kľúčna kosť prvá pomoc
Zlomenina kľúčnej kosti nie je tak častá. Zranenými bývajú predovšetkým športovci, ktorí sa prudko udrú do ramena, alebo naň spadnú z výšky.
Poranenie je nepríjemné najmä kvôli silnej bolesti, navyše prakticky znehybňuje celú končatinu.
Prvá pomoc je rovnaká ako v prípade zlomenej lopatky.
Zlomená ramenná kosť prvá pomoc
Snáď vôbec najčastejší typ zlomeniny, ktorou si počas života prejde prakticky skoro každý z nás. Prvá pomoc spočíva v znehybnení končatiny pomocou dlahy, ktorá vedie od ramena cez lakeť až k zápästiu.
Ak nemáte k dispozícii dlahu, ruku priviažte k telu tak, aby bola znehybnená. Priviazanie k telu vykonáte napríklad obyčajnou šatkou či obväzom, a to cez hrudník a rameno.
Poranenie zápästia
Pri poranení zápästia, ktoré je otvorenou ranou, použite obväz a dlahu, čím poškodené miesto znehybníme. Pokiaľ ide o zatvorenú zlomeninu, postačí dlaha, prípadne zavesenie ruky na šatku.
Nech už sa vám stane akýkoľvek úraz v oblasti horných končatín, vždy vyhľadajte odbornú pomoc, a to čo najrýchlejšie. Najmä dôležité je to v prípade otvorených zlomenín.