Ako si vybrať

Ako vybrať digitálny klavír?

ako vybrať digitálny klavírPred samotnou kúpou digitálneho klavíra je dôležité zodpovedať si na niektoré otázky. K akému účelu vám bude digitálny klavír vlastne slúžiť? Budú sa na ňom učiť hrať deti, pokračovať dospelí, ktorí po rokoch zatúžia hrať? Alebo bude slúžiť ako druhý nástroj pre profesionálnych hráčov? Budete hľadať nástroje prenosné alebo skriňové? Využijete ho len doma alebo aj na koncertných pódiách? Chcete len klavír, alebo klávesy, ktoré majú rad ďalších funkcií? V neposlednom rade hrá úlohu aj cenový limit.

Digitálny klavír a jeho výber v predajni

Ak si prajete kvalitný klavír, je nutné navštíviť špecializované predajne s hudobninami. Keby ste si totiž kúpili digitálny klavír od niekoho z druhej ruky, nemáte istotu, že tovar bude bez chýb. A to hlavne v prípade, ak ste v tomto smere úplným laikom.

Odborník cez hudobné nástroje vám dokáže náležite poradiť s výberom správneho a najvhodnejšieho klavíra. Ak klavírom nerozumiete, vezmite si so sebou niekoho známeho, skúseného.

Každý digitálny klavír si najskôr vyskúšajte

Trvajte na predvedení nástroja v predajni. Tým môžete sledovať najmä zvuk a kvalitu klaviatúry. Zvuk digitálnych klavírov určuje tzv. zvukové jadro, kde sú zvuky uložené, a kvalitu a výkon ozvučenia. Pre dobrý pocit z hry je dôležité, ako je vyrobená klaviatúra. Aký je povrch, nastavenie vyváženia klávesov a citlivosť.

Tí, ktorí sa v tomto odbore vyznajú, sa tiež zaujímajú o celkový vzhľad, počet zvukov, integrované sprievody, efekty a o mnoho ďalších znakov, ktoré by mal požadovaný klavír mať.

Digitálny klavír a jeho využitie:

  • Koncertné siene
  • Domáce prostredie, najmä panelové byty
  • Výučba v hudobnej škole
  • Štúdium na konzervatóriu
  • Kapely

Klavíry pre začiatočníkov

Čo sa týka výberu klavírov pre domáce využitie, možno pre začiatočníkov zohnať tento klávesový nástroj za prijateľné ceny.

digitálny klavírJe dôležité nástroj vyberať tiež podľa požiadaviek hudobnej školy, kam bude začínajúci klavirista dochádzať.

Prenosné klavíry pre začiatočníkov sa pohybujú okolo 10 tisíc a vyššie.

Klavír pre pokročilých

Pokročilí hráči alebo tí, ktorí klavír využijú profesionálne aj v koncertných sieňach, potrebujú kvalitný, skriňový nástroj. Tu sa cena samozrejme pohybuje oveľa vyššie, približne od cca 30 tisíc korún a vyššie.

Podobné články

3 Comments

  1. Moja dcerka veľmi túžila vedieť hrať na klavír. Klasický klavír sme však kupovať nechceli, kým si nebudeme istý, že ju to bude baviť, keďže to nie je lacná záležitosť. preto sme jej na začiatok kúpili keybord a do budúcna uvidíme, či dosť našetríme

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button