Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať strešnú krytinu pri stavbe domu?

vrstvy strešnej krytinyVybrať strešnú krytinu, niečo tak významné patrí medzi dôležité životné rozhodnutia, pretože strechu vyberáme zvyčajne len raz za život. Výber strešnej krytiny vôbec nemusí byť tak jednoduchý, ako sa zdá. Vstupuje sem veľké množstvo kritérií, ktorých je potrebné sa pri výbere držať. Zvyčajne sa strecha vyberá, keď sa postaví nová stavba alebo vtedy, keď sa rekonštruuje staršia zástavba, u ktorej sa vymieňa strecha. Ako strešnú krytinu vybrať?

Ako vybrať strešnú krytinu podľa životnosti

Ak chcete strechu na celý život, o ktorej budete vedieť, že bude slúžiť aj vašim potomkom, tak si vyberte betónové tašky. Tu je minimálna životnosť 80 rokov, ale niektorí výrobcovia garantujú aj cez 100 alebo jednoducho dávajú doživotnú garanciu.

Druhé miesto môžu obsadiť pálené strešné tašky, tam je životnosť obvykle do 80 rokov, ale skutočná životnosť môže byť aj dlhšia.

Vyberanie strešnej krytiny podľa váhy

vybrať strešnú krytinu s červenou farbouJedno z najdôležitejších kritérií. Ak si chcete vybrať strešnú krytinu, ktorá niečo vydrží a vaša strecha má malú nosnosť alebo slabú konštrukciu, tak je potrebné vyberať ľahké krytiny.

Vhodné sú plechové strešné krytiny a asfaltové šindle. Tu sa váha pohybuje okolo 5 kg na štvorcový meter. Ľahkú strešnú krytinu si vyberajte hlavne ak žijete v horách a strecha je často pokrytá hrubou vrstvou snehu.

Ak nie ste obmedzení slabou konštrukciou, tak si vždy vyberte tašky z pálenej hliny alebo betónu, tu je hmotnosť okolo 80 kg na meter štvorcový.

Uhol a výber strešnej krytiny

výber strešnej krytinyAk vaše strecha disponuje nejakým zvláštnym uhlom, tak je vhodné podľa toho aj orientovať výber tašiek. Pre rovné strechy je ideálne zvoliť plech, asfalt, ale aj tzv. „zelené strechy“. Od sklonu 7° sa hodí používať už betónové tašky.

Eternitové a pozinkované tašky sú vhodné od 14°. Pálené tašky si nezaobstarávajte, ak je sklon strechy 20° a menej.

Pre veľmi ostré uhly striech je možné vyberať ľubovoľné krytiny, také krytiny sú zaťažované najmenej.

Musíme si vybrať strešnú krytinu aj s dobrou odolnosťou…

Najodolnejšie sú tašky betónové, ktoré sú odolné proti silnému vetru, dažďu aj krupobitiu. Nasledujú tašky pálené a asfaltové šindle. Pri ostatných druhoch je odolnosť veľmi podobná.

Ďalšie riešenie, keď si chceme vybrať strešnú krytinu

Pokiaľ chcete zvoliť individuálne riešenie, tak sú aj ďalšie možnosti, na trhu sú dostupné napríklad krytiny ako drevené strešné šindle, plastové tašky, bridlicové strechy, dosky na báze cementu a pod.

Pokiaľ s týmito krytinami nemáte žiadne skúsenosti a chcete mať len zabezpečenú kvalitnú stavbu strechy, tak stavte na betónové tašky alebo pálené tašky, to sú u nás najpoužívanejšie a najkvalitnejšie krytiny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button