Úvod / Ako si vybrať / Ako si vybrať cyklistický ruksak?

Ako si vybrať cyklistický ruksak?

ako vyberať cyklistický ruksakChystáte sa na cestu na bicykli a potrebujete si uložiť svoje veci na nejaké praktické miesto? Keď idete na bicykli, potrebujete cyklistický ruksak. Prečo cyklistický a nie normálny? Na rozdiel od bežného ruksaku sú cyklistické ruksaky prispôsobené potrebám cyklistov, takže poskytuje bezpečie a vysoký komfort. Pri jazde na bicykli je cyklistický ruksak na nezaplatenie.

Cyklistický ruksak vyberajte podľa dĺžky jazdy a veľkosti ruksaku


Rozhodli ste sa pre nákup cyklistického ruksaku? Nebojte sa, nie je to tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Takýto ruksak v prvom rade vyberajte podľa jeho veľkosti. Na slovenskom trhu máte možnosť nájsť ruksaky od 8 až po 25 litrov. Tieto ruksaky sú potom ďalej rozdelené do ďalších troch kategórií: malý, stredný a veľký cyklistický ruksak.

horské bicyklovanieZ týchto troch kategórií si potom vyberajte podľa toho, na akú vychádzku sa chystáte, prípadne aké dlhé cyklovýlety (alebo tréningy) robíte. V prípade krátkych niekoľkohodinových ciest vám postačí malý cyklistický batôžtek, ktorý obsahuje iba rezervoár na tekutiny a pár vreciek na základné potreby.

Stredne veľký ruksak je vhodný na celodenný výlet na bicykli, kedy sa oplatí mať so sebou už aj nejaké to oblečenie a desiatu. Veľký ruksak umožňuje zobrať  aj spací vak, a preto je vhodný na niekoľkodňové jazdenie na bicykli.

Výber podľa výšky a pohlavia

Druhým, veľmi významným faktorom pri výbere cyklistického ruksaku, je vaša výška a pohlavie. Podľa výšky postavy potom vyberajte ruksak dlhší alebo kratší (vyšší ľudia dlhší ruksak, menší kratšie ruksaky). Cyklistické ruksaky pre ženy sú kratšie a popruhy (zapínanie) majú prispôsobené prsiam.

S rezervoárom

Cyklistické ruksakyCyklistický ruksak ďalej vyberajte podľa toho, či už má v sebe zabudovaný rezervoár na tekutiny, alebo nie, a aký veľký je.

Dostatočný prísun tekutín je pri jazde nevyhnutný. Rezervoár tekutín, ktorý môže byť už priamo zabudovaný v cyklistickom ruksaku, predstavuje komfort a nulové rozptýlenie pri jazde.

Tekutiny veziete na chrbte, odkiaľ špeciálnym otvorom vedie hadička, ktorá sa fixuje na jednom z popruhov ruksaku. Nemusíte sa teda už nikam skláňať, pracne rukami manipulovať a podobne. Všetko je na dosah.

Rezervoár je uspôsobený veľkosti ruksaku a predpokladanej dĺžke jazdy. K dispozícii máte rezervoáre s objemom 1,5 až 3 litre. Tie cyklistické ruksaky, ktoré rezervoáre nemajú, obvykle umožňujú ich dokúpenie.

Na čo určite nezabudnite


V neposlednom rade si pri výbere cyklistického ruksaku všímajte to, či má nastaviteľné popruhy, chrbtové odvetrávanie, vrecko na cyklistické okuliare, uchytenie pre cyklistickú prilbu, organizér, blikačky a reflexné pruhy. Možno sa vám tieto veci zdajú banálne, avšak práve ony môžu celkom významne ovplyvniť bezpečnosť, komfort a zážitok z jazdy.

Ako si vybrať cyklistický ruksak?
5 (100%) 19 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

opasky pre pánov

Ako vyberať pánske opasky?

Pánske opasky patria medzi základné módne doplnky, ktoré dokážu dať smer celému nášmu obliekaniu, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *