Cestovanie

Ako sa pripraviť na dovolenku v Turecku?

Ako sa pripraviť na dovolenku v TureckuTurecko je krajina veľkomiest aj rozsiahlych neobývaných púští. Je to krajina, v ktorej sa trieštia kultúrne zvyklosti Západu a Blízkeho Východu. Je to krajina, na ktorej návštevu je dobré sa vybaviť informáciami. Západné pobrežie Turecka a hotelové prostredie všeobecne sa snaží držať krok s celosvetovým štandardom a poskytovať turistom, na čo sú zvyknutí aj inde. Na východe alebo v iných ubytovacích zariadeniach budete ale možno prekvapení. Ako sa teda pripraviť na dovolenku v Turecku?

Presná lokalita v Turecku

Pokiaľ už máte vybrané, kde sa budete v Turecku zdržiavať, zistite si, čo je to presne za lokalitu, kde je situovaná, aké tam sú životné podmienky obyvateľov a napr. aké je tam počasie v tú dobu, kedy sa tam chystáte.

Dôvod je jednoduchý, s týmito informáciami potom ľahšie predídete šoku, ktorý by vás jednoznačne čakal, a môžete sa na dovolenku lepšie pripraviť. Takéto informácie väčšinou nenájdete v sprievodcoch, tí jednotlivé oblasti väčšinou len stručne zhŕňajú. Ale ľahko ich nájdete na weboch zameraných na Turecko.

Pekné ubytovanie a za dobrú cenu si zarezervujte cez booking.com

Bezpečie v Turecku

ako si užiť Turecko a cestovanie do TureckaTurecko je bezpečnou krajinou. Iba na východe Turecka môže byť situácia iná kvôli bojom Kurdov a tureckej armády. Spravidla si ale kurdskí bojovníci vybavujú s vojakmi účty mimo civilizácie, takže tým chránia aj turistov.

Istejšie je ale vždy sa informovať, aká je aktuálna situácia, neváhajte kvôli tomu napísať aj zástupcom slovenskej ambasády v Turecku.

Miestne zvyklosti

Turci sú veľmi milí a priateľskí. Pre turistov by sa rozdali a to platí pre celé Turecko – nech som navštívila Istanbul, kde čašníci vybiehali z reštaurácií a pýtali sa okoloidúcich, či nemajú hlad, alebo nech som zašla do opustenej dediny v horách v blízkosti mesta Van, kde mi miestni hneď začali ponúkať ručne vyrobené šatky.

Zároveň sú samozrejme ako vo všetkých arabských krajinách zvyknutí zjednávať o konečnej cene. Majú skrátka obchodného ducha.

Náboženstvo v Turecku

zahalené ženy v TureckuKým na západe Turecka stretnete dievčatá v krátkych sukniach a tielkach, na východe sú dievčatá zahalené (okrem hlavy) a na odhalené ruky, nohy, či brucho sa miestni pozerajú s nevôľou.

Islam hrá pre Turkov veľmi dôležitú úlohu, ale zároveň si každá rodina môže vybrať, do akej miery bude islam dodržiavať.

Miera zahalenia ženského tela sa teda odvíja skôr od tradície rodiny.

Na základe vlastnej skúsenosti by som odporučila, aby sa turistky, ktoré cestujú od Ankary na východ, zahaľovali. Stačí sukňa pod kolená, trojštvrťové nohavice a tričká s dlhým rukávom.

Pozor ale na výstrihy alebo krátke tričká, z ktorých slečnám vykuká chrbát alebo boky, to je pre Turkov veľmi pohoršujúce.

Záleží na vás, či si vezmete ich kultúrne zvyklosti k srdcu, ale ak každý deň uvidíte naštvané, niekedy až nenávistné pohľady miestnych, myslím, že sa radšej oblečiete. Ideálna forma zahalenia je tá ich, sukne aj šatky majú vyrobené z veľmi ľahkého materiálu, v ktorom sa človek takmer nepotí. A priveziete si aj neobvyklý suvenír.

Turecká kuchyňa

Je veľmi ostrá a možno práve preto sú zvyknutí dávať ku každému jedlu chlieb. Ich chlieb je svetlý, mäkký a výborný, prirovnala by som ho k chuti našich rožkov.

Existuje ale aj iný variant ich chleba: akési placky, ktoré si vyrába sama reštaurácia. Ako jedlo majú najčastejšie ostrú zmes mäsa so zeleninou a ako prílohu ryžu. Oblohu potom môže tvoriť feferónka, nakrájaná cibuľa posypaná ostrým korením alebo paradajka.

turecká kuchyňaTurci milujú kebab, ktorý môže mať mnoho variantov, napr. v sendviči alebo s ryžou v reštaurácii.

Aby ich špeciality toľko nepálili, jedia k nim veľmi často Čačík (džadžik), teda uhorkový šalát s bylinkami a smotanou. Aj ich turecký med vyzerá a chutí úplne inak ako med, ktorý sme zvyknutí vídať na slovenských jarmokoch. Je mäkší a sladší.

Majú ale aj množstvo iných sladkých dobrôt, napr. rôzne sladké praclíky a šatôčky, ktoré sa predávajú každé ráno po uliciach. Rozhodne je čo objavovať! Ale zároveň si rozhodne nezabudnite lieky na črevné ťažkosti, v Turecku vás zrejme neminú.

Tipy na dovolenku v Turecku

Toaleta

Ak nebudete bývať v hoteli, pripravte sa na turecký záchod. Ten vás zvlášť nepoteší, keď vás zastihnú črevné ťažkosti.

Mešity len pre mužov

Ďalším špecifikom v Turecku je, že do mešity nesmú chodiť ženy, sú určené len pre mužov. Oficiálne môžu ženy, a to zahalené od hlavy až k päte, navštíviť iba mešity v Istanbule, ktoré tým vychádzajú v ústrety turistom.

Niekde vám pred vchodom do mešity šatky a sukne požičajú. Ale pozor! Aj muži sa musia do mešity zahaliť, kraťasy alebo tričká s krátkym rukávom sú neúctivé. Na každej mešite je potom papier so zoznamom pravidiel, ako sa majú návštevníci mešity správať.

Žiadne dotyky na verejnosti, iba ak…

Kultúrnym šokom môže byť pravidlo, s ktorým sa na západe Turecka takmer nestretnete, ale na východe je bežne dodržiavané. Je to absencia dotykov muža a ženy, či už sú to priatelia či manželia. Na verejnosti sa nesmie držať za ruku, objímať alebo bozkávať.

Turci sú zvyknutí nechávať si dôverné dotyky na doma. S osobami rovnakého pohlavia ale dotyky zakázané nie sú. Takže môžete vidieť muža, ako sa hladia po ramenách, alebo ženy, ktoré sa hladia po vlasoch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button