Ako spoznať Mariánske Lázně?
Mariánske Lázně nenavštevujú len chorí ľudia. Vo svetoznámych západočeských kúpeľov možno stráviť aj veľmi príjemnú a aktívnu dovolenku. A keď sa rozhodnete pre dobu mimo hlavnú kúpeľnú sezónu, Mariánske Lázně vám poskytnúť pokojnú, príjemnú až domácu atmosféru. A ako spoznať Mariánske Lázně? Budete potrebovať len turistické vybavenie, mapu okolia a milovníci kultúry aj spoločenské oblečenie.
Mariánske Lázně
Mariánske Lázně sú mesto s asi 13 tisíc stálymi obyvateľmi. Podľa staršieho správneho usporiadania spadali do okresu Cheb, v súčasnej dobe patria do Karlovarského kraja.
Mesto je položené v údolí, napriek tomu je jeho nadmorská výška asi 580 metrov nad morom. Príroda okolo mesta je príjemne zvlnená. Na stráňach nad mestom sú zriadené početné vyhliadkové miesta.
Doprava do Marianských Lázni
Do Mariánskych Lázní sa môžete prepraviť autom, autobusom alebo vlakom, a všetky možnosti sú bezproblémové a rýchle. Pre automobilistov je asi najjednoduchšie využiť diaľnicu D5 a na 128. kilometri (E50) odbočiť na Planú.
Bez diaľničnej známky možno ísť z Plzne po ceste 605 do Striebra, potom po 230 do Planej a potom po ceste 21 do Mariánskych Lázní. Mariánske Lázně tiež ponúkajú dobré vlakové spojenie mesto leží na trati Praha – Plzeň – Cheb.
Počasie
V Mariánskych Lázních je vzhľadom k ich polohe a výške chladnejšie, a to aj v letných mesiacoch. Na vetrovku či pláštenku by turista nemal zabudnúť.
Na druhú stranu údolím prúdiaci vzduch zaisťuje stále čisté a optimálne vlhké ovzdušie, čomu prispievajú aj lesy okolo a parky v meste. Priaznivú klímu pocítia najmä alergici a astmatici – je im tam dobre.
Ubytovanie v Marianských Lázniach
Mariánske Lázné ponúkajú ubytovanie v hoteloch, penziónoch alebo na priváte. Mnohí kúpeľní hostia volia lacnejšiu variantu: ubytovanie napríklad na priváte a denné dochádzanie na procedúry do niektorého kúpeľného domu.
Pacienti s takzvanými „krížikovými“ kúpeľmi zvyčajne bývajú priamo v kúpeľnom dome, ale na niektoré procedúry môžu dochádzať aj do iných objektov. Turisti si môžu vybrať podľa úrovne (a ceny) prostredníctvom webového rezervačného systému na internete.
Ubytovanie si napríklad zarezervujte cez booking.com
Minerálne liečivé vody v Mariánskych Lázních
Minerálne vody v Mariánskych Lázních patria do kategórie liečivých minerálnych vôd. Pramene (najznámejší je Krížový a Rudolfov) sú voľne prístupné aj turistom. Ale nie sú na bežné pitie – nie je vhodné napríklad naplniť si nimi fľašu a dopĺňať tak potrebnú dennú dávku tekutín.
Aj ľudia s liečebným programom majú od lekára predpísané denné množstvo vody. Ostatne – pramene majú intenzívny chuť (napríklad Krížový je slaný) a väčšie množstvo sa ani nedá vypiť.
Lyžovanie
Za priaznivých snehových podmienok je možné si v Mariánskych Lázňach pekne zalyžovať. Na rôzne ťažké zjazdovky lyžiari dochádzajú buď lanovkou alebo využívajú dva rýchlo vleky.
Veľmi populárne je nočné lyžovanie na osvetlenej zjazdovke. Vo skiareáli je lyžiarska škola, skiservis, požičovňa lyží, možnosť občerstvenia a priestranné parkovisko.
Štúdium
Nejeden gastronomický odborník začal svoju kariéru v hotelovej strednej škole v Mariánskych Lázňach.
V škole s najdlhšou tradíciou v odbore v Českej republike je možné v súčasnej dobe študovať štvorročné odbory s maturitou, klasický trojročný odbor kuchár – čašník s výučným listom alebo dvojročné nadstavbové odbory.
Študenti zo vzdialenejších miest môžu bývať v domove mládeže (internát).
História Mariánskych Lázni
Mariánske Lázně mali odjakživa v obľube Rusi. Ako „služba“ kúpeľným hosťom bola v roku 1878 v meste zriadená pravoslávna modlitebňa (na radnici).
V prvých rokoch 20. storočia potom bol postavený pravoslávny kostol svätého Vladimíra. Stavba bola financovaná zo zbierky medzi ruskými a srbskými kúpeľnými hosťami. Kostol je prístupný k prehliadke (cez poludnie je zatvorené). Platí sa symbolické vstupné.
Parky
Parky dotvárajú v Mariánskych Lázňach architektúru mesta. dospelí v parkoch okolo kúpeľných domov a prameňov nájdu odpočinok, prípadne aj kultúrne vyžitie (koncerty).
Pre deti alebo aktívnych návštevníkov sú určené zábavné a poznávacie parky: Prírodný park pri Prelátovom prameni, Lanové centrum, park Boheminium (náučno-poznávací okruh s maketami významných slovenských stavebných a technických pamiatok, Sochársky rozprávkový raj pri letovisku Krakonoša). V parkoch možno vidieť diela popredných českých sochárov.
Kultúra
V ktorúkoľvek ročnú dobu je možné v Mariánskych Lázních navštíviť nejaké divadelné predstavenie, koncert či kasíno.
V mnohých reštauráciách sú organizované tanečné večery. Ak sa chcete kultúrneho života zúčastniť, je vhodné na dovolenku v Mariánskych Lázních pribaliť nejaké spoločenské alebo aspoň formálne oblečenie. Nevhodnosť oblečenia pocíti človek sám, a citlivejším to môže pokaziť kultúrny zážitok.
Atrakcie
Najmä dospelí sa radi vydajú na výlet do blízkej Chodovej Planej. Tunajší pivovar ponúka nielen atraktívne priestory a vlastné čapované pivo.
Najväčším lákadlom je pivný kúpeľ – ktorý údajne podporuje liečbu kožných, cievnych a ischemických chorôb.