Cestovanie

Ako si užiť New York?

Najlepšie miesta, ktoré musíte navštíviť

Times Square a New YorkNew York je jedno z najnavštevovanejších miest na svete. Jeho rušné ulice, neónové svetlá a nekonečné možnosti určite zaujmú každého. Pre mnohých je však táto metropola veľmi veľká a zmätočná.

Ak sa chystáte navštíviť New York a chcete sa cítiť ako doma, máme pre vás niekoľko tipov, ako si užiť toto mesto, ktoré nikdy nespí.

Prvým krokom je zorientovať sa v meste. Najjednoduchšou možnosťou prepravy je newyorské metro, ktoré má takmer 500 staníc a premáva pravidelne už od roku 1904. Okrem metra môžete využiť aj autobusy, taxíky alebo služby ako Uber alebo Lyft. Ak sa rozhodnete pre prechádzku, nezabudnite si vopred naplánovať trasu a byť opatrní na preplnené ulice.

Keď už ste v meste, nezabudnite navštíviť najznámejšie pamiatky, ako sú Empire State Building, Central Park alebo Socha slobody. Okrem toho však New York ponúka aj množstvo menej známych miest, ktoré stojí za to vidieť.

Napríklad High Line Park, ktorý sa nachádza na opustenej železničnej trati, alebo Brooklynský most, ktorý ponúka nádherný výhľad na mesto. Ak máte radi umenie, nevynechajte múzeá ako Metropolitné múzeum umenia alebo Guggenheimovo múzeum.

Plánovanie Cesty

Letenky a Víza

Ako dobre nakúpiť v New YorkuPred cestou do New Yorku si treba zabezpečiť letenky a víza. Ak cestujete zo Slovenska, môžete si zohnať priame lety zo Schwechatu (Viedne) za prijateľnú cenu.

Na hľadanie leteniek môžete využiť stránky ako pelikan.sk alebo skyscanner.net. Víza sa získavajú cez ESTA systém, ktorý umožňuje cestovať do USA bez vízového konania.

ESTA žiadosť je potrebné podať najmenej 72 hodín pred odletom.

Ubytovanie

V New Yorku je veľa možností na ubytovanie. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, môžete si zohnať ubytovanie cez Airbnb alebo booking.com. Ak si však chcete dopriať luxus, môžete sa ubytovať v hoteli Plaza, ktorý je známy svojou eleganciou a luxusom.

Itinerár

Silvester a Nový rok v New YorkuPri plánovaní itinerára sa odporúča zamerať sa na najznámejšie atrakcie, ako sú Empire State Building, Central Park, SoHo, Times Square a ďalšie.

Okrem toho sa odporúča navštíviť aj menej známe miesta, ako sú High Line Park, Brooklyn Bridge Park alebo One World Trade Center. Na prehliadku mesta môžete využiť aj organizované prehliadky, ktoré vám umožnia vidieť všetky dôležité miesta a zároveň sa dozvedieť zaujímavé informácie o histórii mesta.

Takto si môžete naplánovať svoju cestu do New Yorku a užiť si krásy tohto fascinujúceho mesta.

Doprava v New Yorku

Mestská Doprava

mrakodrapy v New YorkuNew York je jedno z najrušnejších miest na svete a preto je mestská doprava najlepšou možnosťou ako sa pohybovať po meste.

Hlavným dopravným prostriedkom je metro, ktorého sieť sa rozprestiera po celom meste. Metrom sa dá dostať prakticky všade a je to aj najrýchlejší spôsob, ako sa pohybovať po meste.

Cestovné lístky sa kupujú v automate alebo v predajniach a sú platné na všetky druhy dopravy v meste. Najlepšou voľbou pre turistov je MetroCard, ktorá umožňuje neobmedzený počet jázd po dobu 7 alebo 30 dní.

Taxíky a Uber

Taxíky sú v New Yorku veľmi bežné a je ich veľa. Sú to však aj jedny z najdrahších spôsobov dopravy. Na rozdiel od mnohých iných miest, v New Yorku je možné zastaviť taxík na ulici a zavolať si ho cez aplikáciu alebo telefon. Uber je tiež populárny a cenovo výhodnejší ako taxíky.

Prechádzky Pešo

Prechádzky pešo sú v New Yorku veľmi obľúbené a sú tiež najlepším spôsobom, ako spoznať mesto. Prechádzky po Manhattane sú obzvlášť príjemné, keďže sa tam nachádza mnoho turisticky atraktívnych miest. Prechádzky pešo sú bezplatné a ponúkajú možnosť vidieť mesto z inej perspektívy.

V zásade, New York ponúka rôzne spôsoby dopravy, ktoré umožňujú pohodlné a rýchle pohybovanie sa po meste. Metro je najlepšou voľbou pre turistov, ktorí chcú vidieť čo najviac miest a ušetriť peniaze. Taxíky a Uber sú vhodné pre tých, ktorí chcú cestovať rýchlo a pohodlne. Prechádzky pešo sú najlepšou voľbou pre tých, ktorí chcú vidieť mesto z inej perspektívy a užiť si jeho atmosféru.

Poznávanie Manhattanu

Návšteva Významných Miest

Manhattan je jednou z piatich štvrtí New Yorku a je plný významných miest, ktoré stojí za návštevu. Medzi najznámejšie patrí Empire State Building, ktorý ponúka nádherný panoramatický výhľad na mesto.

Ďalším skvelým miestom je Times Square, ktorý je známy svojou neónovou reklamou a živou atmosférou. Ak máte radi divadlo, Broadway je miesto, kde sa nachádza množstvo divadel a môžete vidieť niektorú z mnohých úspešných predstavení.

Pre milovníkov nakupovania, 5th Avenue ponúka množstvo obchodov s najznámejšími značkami. Ak hľadáte zábavu, Rockefeller Center je miesto, kde sa nachádza mnoho reštaurácií a barov. Aby ste sa vyhli davom turistov, môžete navštíviť Top of the Rock, ktorý ponúka rovnaký výhľad ako Empire State Building, ale s menším množstvom ľudí.

Nákupy a Zábava

nakupovanie v New YorkuManhattan ponúka množstvo možností pre nákupy a zábavu. Okrem 5th Avenue, kde sa nachádza množstvo luxusných obchodov, môžete navštíviť aj mnoho butikov v SoHo a Greenwich Village.

Ak máte radi zábavu, môžete navštíviť niektorý z mnohých barov a klubov v Meatpacking District alebo v East Village.

Športové Aktivity

Manhattan ponúka aj množstvo možností pre športové aktivity. Washington Square Park je miesto, kde sa môžete zúčastniť rôznych športových aktivít, ako napríklad basketbalu alebo volejbalu. Ak máte radi hokej, môžete navštíviť niektorý z domácich zápasov New York Rangers v Madison Square Garden. Okrem toho, v Central Parku je možné behať, bicyklovať alebo sa prechádzať po niektorom z mnohých chodníkov.

Manhattan je plný zaujímavých miest a aktivít pre každého. S mnohými možnosťami pre nakupovanie, zábavu a športové aktivity, návšteva Manhattanu je skutočne nezabudnuteľný zážitok.

Navštívenie Ďalších Štvrtí

Ak ste už navštívili základné štvrte New Yorku, môžete sa vydať aj do menej známych častí mesta, ktoré však ponúkajú množstvo zaujímavých miest a atrakcií.

Brooklyn a Brooklyn Bridge

Brooklyn je jednou z najznámejších štvrtí New Yorku. Ponúka množstvo atrakcií, vrátane nádherného Brooklyn Bridge, ktorý spája Brooklynský a Manhattan Bridge.

Tento most je jedným z najznámejších symbolov mesta a ponúka krásne výhľady na panorámu mesta. Okrem toho sa v Brooklyne nachádza množstvo obchodov, reštaurácií a barov, ktoré stoja za návštevu.

Bronx a Zoo

Bronx je najsevernejšou štvrťou New Yorku a ponúka množstvo zaujímavých miest, vrátane slávneho Bronx Zoo.

Tento najväčší zoologický park v USA ponúka návštevníkom možnosť vidieť množstvo zvierat z celého sveta. Okrem toho sa v Bronxe nachádza množstvo historických miest a múzeí, ktoré stoja za návštevu.

Staten Island a Socha Slobody

socha slobodyStaten Island je najjužnejšou štvrťou New Yorku a ponúka nádherné výhľady na Sochu Slobody. Táto symbolická socha je jedným z najznámejších symbolov mesta a ponúka návštevníkom možnosť vidieť ju zblízka.

Okrem toho sa v Staten Islande nachádza množstvo obchodov, reštaurácií a barov, ktoré stoja za návštevu. Ak chcete vidieť Sochu Slobody zblízka, môžete sa vydať na Staten Island Ferry, ktorý ponúka krásne výhľady na panorámu mesta.

Ak máte čas, môžete sa vydať aj do susedného štátu New Jersey, ktorý ponúka množstvo zaujímavých miest a atrakcií. Celkovo je New York plný zaujímavých miest a atrakcií, ktoré stoja za návštevu.

Pamiatky a Múzeá

One World Trade Center a 9/11 Memorial

One World Trade Center je najvyššia budova v Spojených štátoch a ponúka návštevníkom nezabudnuteľný výhľad na New York.

V budove sa nachádza aj múzeum 9/11 Memorial, ktoré pripomína obete teroristických útokov z 11. septembra 2001. Vstupenky na výhľad z One World Trade Center sú obľúbené, preto je dobré ich zohnať vopred.

Chrysler Building a Grand Central Terminal

Chrysler Building je jednou z najikonickejších budov v New Yorku. Stavba bola dokončená v roku 1930 a dodnes patrí medzi najkrajšie mrakodrapy na svete.

Grand Central Terminal je zase najväčšia železničná stanica na svete a ponúka návštevníkom okrem historického zážitku aj obchody a reštaurácie.

Financial District a Wall Street

Finančná štvrť a Wall Street sú miestami, ktoré by nemali chýbať na zozname každého turistu. Finančná štvrť je domovom mnohých bankových a finančných inštitúcií a ponúka návštevníkom zaujímavé architektonické skvosty. Wall Street je zase známa ako miesto, kde sa nachádza najväčšia burza na svete – New York Stock Exchange.

Výlety do týchto miest sú obľúbené a ponúkajú návštevníkom možnosť vidieť historické a súčasné dianie v New Yorku.

Tipy a Triky pre Cestovanie

Najlepšie Miesta na Výhľad

Pri cestovaní do New Yorku by ste mali navštíviť niektoré z najlepších miest na výhľad v meste. Tieto miesta ponúkajú úžasné výhľady na celé mesto a sú skvelými miestami na fotenie a relaxáciu.

Jeden z najlepších miest na výhľad v New Yorku je Top of the Rock. Táto atrakcia ponúka nádherný výhľad na mesto a je otvorená až do polnoci. Ďalšie skvelé miesto na výhľad je Empire State Building, ktorý ponúka výhľad na celé mesto z výšky 86 poschodí.

Topánky a Oblečenie

Pri cestovaní do New Yorku by ste mali zvážiť, aké topánky a oblečenie si zoberiete so sebou. Mesto je veľké a ponúka mnoho zaujímavých miest na návštevu, takže by ste mali byť pripravení na dlhé prechádzky.

Ak plánujete navštíviť mnoho pamiatok a turistických miest, odporúčame vám, aby ste si obuli pohodlné topánky. V zime by ste mali zvážiť, že môže byť chladno, takže si vezmite teplejšie oblečenie.

Cena a Rozpočet

Cena a rozpočet sú dôležitými faktormi pri cestovaní do New Yorku. Mesto je pomerne drahé, takže by ste mali zvážiť, kde budete jesť a kde budete ubytovaní.

Ak hľadáte ubytovanie, odporúčame vám, aby ste si zarezervovali hotel alebo apartmán v predstihu, aby ste ušetrili peniaze. Ďalším spôsobom, ako ušetriť peniaze, je návšteva niektorých atrakcií zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu, ako napríklad Central Park alebo Brooklyn Bridge.

Všeobecne platí, že ak chcete ušetriť peniaze, mali by ste sa vyhnúť turistickým atrakciám v centre mesta a zamerať sa na menej známe miesta, kde sú ceny nižšie.

Záver

New York je mesto, ktoré nikdy nespí a ponúka množstvo zážitkov pre každého návštevníka. Ako si však užiť tento svetoznámy veľkomesto na maximum?

Najdôležitejšie je mať naplánovaný itinerár, aby ste stihli vidieť čo najviac. Odporúča sa navštíviť klasické miesta ako Central Park, Times Square, Brooklyn Bridge, ale aj menej známe oblasti ako Queens alebo Bronx.

Okrem turistických atrakcií by ste mali vyskúšať aj miestne jedlo. New York je známy svojimi hot dogmi, pizzou a bagelmi, ale ponúka aj rôzne iné kuchyne z celého sveta.

Ak chcete zažiť New York ako domáci, odporúča sa stráviť čas v parkoch a navštíviť miestne obchody a reštaurácie mimo turistických oblastí.

Pre tých, ktorí chcú ušetriť, existujú rôzne spôsoby, ako cestovať po meste lacno, ako napríklad použitie verejnej dopravy alebo nájdenie lacného ubytovania.

V každom prípade, New York ponúka nekonečné možnosti pre zábavu a objavovanie. Stačí sa nechať unášať atmosférou tohto fascinujúceho mesta.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button