Cestovanie

Ako spoznať Beskydy?

ako poznat beskydy

Spoznať moravské Beskydy by asi malo patriť k všeobecnému vzdelaniu. Dovolenka v Beskydách nestojí skoro nič, iba to, čo človek zje a vypije. A potom možno pár prebytočných kíl, pretože po beskydských kopcoch sa človek pohybuje po svojich. Jedine tak je možné spoznať Beskydy.

Čo potrebujete ak chcete spoznať Beskydy:

  • dobré pevné topánky
  • stan alebo celtu pre prístrešok
  • spací vak
  • karimatku
  • turistickú výstroj

Začiatok putovania po Beskydách

Putovanie po Beskydách je príhodné začať napríklad vo Valašskom Meziříčí. Jednak to je tak nejako symbolické, jednak tam zastavujú rýchliky z Čiech.

priehrada bystrickaMestečko stojí za prehliadku. Turisti budú asi pokračovať po červenej značke, a tak ich na konci mesta prekvapí súkromná zoologická záhrada.

Kto má rád zvieratá, nech radšej nevstupuje, musel by si položiť veľa otázok. Je lepšie pokračovať cez kopec k priehrade Bystřičke.

Priehrada Bystřička           

Priehrada Bystřička je malá, ale pekná. Bola vybudovaná v pseudohistorickom štýle (podobne ako priehrady na Labe). Možno tam postaviť stan, najesť sa a vykúpať.

Rožnovo

Cesta cez Veľkú Lhotu vás zavedie do Rožnova. Skanzen nie je nudný, naopak, turisti sa tam väčšinou zdržia dlhšie, než predpokladali.

Moderné zábavné centrum (nemožno ho minúť cestou na Radhošť) peších turistov zvyčajne nezaujíma, ale rodinky s deťmi ho možno radi navštívia.

Radhošť

Radhošť patrí k českej histórii. Okrem populárneho Radegasta tam stojí kaplnka a súsošie Cyrila a Metoda.

Od Pustevny po Ostravici

Príjemná hrebeňovka vás dovedie na Pustevny. Komplex Jurkovičových stavieb na človeka pôsobí skoro ako zjavenie. Len súdobé komerčné búdy kazia dojem. Tak rýchlo na Kněhyně a z nej dole do Čeladnej.

Tam môžete nabrať silu na výstup na Smrek a na prudký zostup do Ostravice. Pri tej príležitosti je vhodné vnímať prekonávanú nadmorskú výšku a spočítať si vystúpané a zostúpenie metre.

Pohľad na poschodia domov a schody je desivý, ale pekný výhľad zmierni kruté chvíľky, ktoré sa niekedy môžu dostaviť. Beskydské kopce majú tú špecialitu, že začínajú „úplne dole“.

Pokračujeme na chatu Kmínek

Z Ostravice vedie najčastejšie cesta na Lysú horu. Treba počítať s dažďom alebo aspoň so sychravou hmlou na vrchole. Z Lysej hory vedie príjemná cesta do Visalam a ďalej na Biely Kríž, kde sa turista napája na česko – slovenskú hranicu, ktorú lemuje červená turistická značka.

beskydyCesta po štátnej hranici je príjemná, niekedy ale náhle prudko stúpa, zriedka kedy klesá. Dovedie vás do česko-slovenskej dediny Konečná. Skúsenosti s občerstvovacím servisom sú žalostné, ale pivo (české)majú v miestnej krčme pitné.

Cez Veľký Bobek vás červená značka dovedie k chate Kmínek. Od nej to je už kúsok na Bumbálku. Motorest žije len zo zašlej starej slávy.

Tu Beskydy končia!

Červená značka ďalej pokračuje po hranicu k Makovskému priesmyku (až mysticky strašný vojnový monumetn ostal našťastie zachovaný). Tu Beskydy končia.

Je možné buď cestu opustiť a nechať sa autobusom zviesť do civilizácie (do Makova na Slovensku alebo do Veľkých Karlovic na Morave) alebo po červenej hraničnej ceste pokračovať po hrebeňoch Javorníkov, ktoré sú k turistom vľúdnejšie – z vrcholov kopcov sa zostupuje len do sediel, takže nastúpané výškové metre nie sú tak desivé.

Na čo sa v Beskydach tešiť?

Cestou po Beskydách turista často nachádza malé krčmičky, kde je vždy dobré pivo (alebo limonáda) a väčšinou výborné klobásy alebo jelení guláš. Kraj oplýva zverou …

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button