Cestovanie

Ako si vychutnať Londýn aj v daždi?

Ako si vychutnať Londýn aj v daždiLondýn je hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Rozkladá sa na juhovýchode krajiny pri ústí rieky Temža. Charakteristikou Londýna je, že tu stále prší, ale to hovoria len pesimisti, niekedy skutočne svieti slniečko a keď prší, tak to len vraj mrholí. Ako si vychutnať Londýn aj v daždi?

Spôsob cestovania do Londýna

Do Londýna sa cestuje najčastejšie lietadlom na jedno z ôsmich letísk, ale pohodlná cesta je aj vlakom, vďaka tunelu pod La Manche.

Ak pôjdete autom, musíte ísť cez prieliv trajektom, ale veľmi sa auto neodporúča cestovať, už kvôli tomu, že sa tam jazdí vľavo a benzín je drahý. Výhodný je aj autobus, linky jazdia z Bratislavy priamo do Londýna. Ubytovanie v Londýne si zarezervujte cez booking.com

Preprava po Londýne

Londýnske červené autobusyDoprava po Londýne je obdobná ako napríklad v Prahe, len chýbajú električky. V prvom rade to sú autobusy, kde sa platí u vodiča.

Londýnske metro „tube“ je najrozsiahlejšie na svete, má skoro 300 staníc. Taxíky sa väčšinou objednávajú telefonicky, ale aj taxikári vyžadujú navyše ešte prepitné.

Po pamiatkach Londýna…

Keď tu svieti slniečko, nie je problém si nájsť program, pekná je prechádzka pozdĺž Temže, mostov a pod. Ale keď prší? To na rad prídu pamiatky.

Najnavštevovanejšou pamiatkou je Westminsterské opátstvo, kde je najstarší a najvýznamnejší kostol v Londýne.

V ňom od roku 1066 boli korunovaní anglickí panovníci. Stoja tu aj staré rozľahlé vládne budovy. Čiastočne prístupný je aj Buckinghamský palác, sídlo a úrad kráľovnej Alžbety II.

Skúste si vychutnať Londýn z výšky

London Eye - ako si vychutnať LondýnModernou dominantou mesta je London Eye. Je to 135 metrov vysoké „ruské“ koleso, ktoré bolo vztýčené k príležitosti osláv nového tisícročia.

Utieklo pár rokov a z kolesa sa stala najpopulárnejšia atrakcia mesta.

Pre milovníkov umenia

Milovníci umenia určite zamieria do Royal Academy s expozíciami sochárstva, maliarstva a architektúry. Každý rok v lete sa tu usporadúvajú výstavy nových diel.

Významným múzeom je tiež Národná galéria, kde môžete zhliadnuť cez 2 tisíc obrazov, ktoré sú všetky súčasťou expozície.

Pre milovníkov dobrého jedla

Keď bolia nohy, je potrebné si oddýchnuť a ochutnať niečo z miestnej kuchyne. Proti nám Angličania holdujú výdatným raňajkám s opečenou slaninou alebo šunkou s vajcom.

Obed býva jednoduchší, obložený chlieb alebo ľahká polievka. Večera ako hlavné jedlo obsahuje hovädzie, baranie, menej bravčové. Dajte si tradičné jedlo „Paje“, mäso, niekedy aj ovocie, zapečené v ceste, alebo baranie ľadvinky, pečené baranie mäso na rošte a najmä bifteky pečené do polosurova.

Na pitie si určite doprajte rôzne druhy piva, silnú kávu alebo popoludňajší čaj okolo 17. hodiny.

Zaujímavosti Londýna:

  • Počas druhej svetovej vojny museli byť v londýnskej ZOO zabité všetky druhy jedovatých zvierat – dôvodom bol ich potencionálny únik v prípade bombardovania mesta.
  • Veža so zvonom Big Ben sa postupne nakláňa podobne ako šikmá veža v Pise.
  • Automobilová doprava v centre Londýna sa hýbe podobnou rýchlosťou ako tá konská v minulom storočí.

Typy ako si vychutnať Londýn inak

Londýn je veľké mesto, preto o zábavu v daždi nie je núdza. Sú tu divadlá, kiná, bary a kluby s hudbou, kaviarničky, v okrajových štvrtiach je možné zažiť tradície iných krajín, napríklad Benátky, Čínu, Indiu a ďalšie.

Hádam vám tento článok pomohol a rozhodnete sa ísť vychutnať Londýn osobne. Určite je to zážitok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button