CestovaniePrávo

Ako reklamovať dovolenku?

ako reklamovať dovolenkuCelý rok sa tešíte na dovolenku a keď konečne nadíde tá chvíľa a vy prídete na miesto, čaká vás sklamanie, pretože bývate inak ako ste chceli a na pláž musíte chodiť 2 km ďaleko. Potom sa nedajte a proti skutočnostiam, s ktorými nie ste spokojní so ohraďte a poskytované služby reklamujte. Ak realita nezodpovedá dohodnutým podmienkam, máte nárok aj na istú finančnú kompenzáciu. Ako reklamovať dovolenku?

Kedy dovolenku reklamovať?

Ak ste s kvalitou poskytovaných služieb nespokojní, a tie sa líšia od toho, čo máte napísané v zmluve alebo je v ponuke z katalógu, potom je čas na reklamáciu. Nielen, že je vašim cieľom náprava chýb, ale môžete tiež dostať primeranú finančnú kompenzáciu.

Pre riešenie reklamácií je ale dôležité mať zmluvu vždy v písomnej podobe, podpísanú predávajúcim aj zákazníkom. Pretože všetko čo je v zmluve prisľúbené by malo byť splnené.

Najčastejšie nedostatky dovolenky

reklamácia dovolenkyNajčastejšími problémami bývajú nedostatky v ubytovaní – kvalita hotela nezodpovedá dohodnutým podmienkam, na hoteli nie je bazén, nemáte sľúbený výhľad z okna ani klimatizáciu, na izbe je pleseň a hmyz, hluk alebo zápach, chýba upratovanie izby alebo ste namiesto rodinnej izby dostali dve oddelené izby a každý na inej strane hotela, atď.

Môžete reklamovať tiež nezodpovedajúce stravovanie – miesto bufetu je obed servírovaný bez možnosti výberu alebo nie sú k dispozícii nápoje zdarma. Ďalšie možné chyby sú napríklad chýbajúce ležadlá a slnečníky na pláži, pláž nie je prístupná hneď pri hoteli, ale musíte ísť 15 minút pešo, chýba stráženie detí alebo animačný program.

Novinkou je tzv. náhrada za pokazenú dovolenku. Ide o psychickú ujmu spojenú s pocitom sklamania a stresom spôsobeným komplikáciami na dovolenke. Ide aj o prípad, kedy cestovná kancelária posunula termín dovolenky a vy sa jej nebudete môcť zúčastniť alebo ju budete musieť skrátiť.

Čo reklamovať  pri dovolenke nejde?

Jediný prípad, kedy cestovná kancelária nemusí vašu reklamáciu prijať je, keď bola chyba spôsobená z dôvodu vyššej moci. Tzn. lietadlo malo veľké meškanie alebo bol let zrušený úplne z dôvodu zlého počasia, ak je v danej krajine celoštátny štrajk a vy ste z toho dôvodu nemohli absolvovať sľúbený výlet, atď. Sú to situácie s ktorými nemôže cestovka vôbec nič robiť ani pri vynaložení maximálneho úsilia.

Akú veľkú zľavu požadovať?

Pre vyčíslenie zodpovedajúce finančnej kompenzácie sa môžete riadiť takzvanou Frankfurtskou tabuľkou zliav, kde sa píše o akú veľkú zľavu žiadať podľa konkrétnych nedostatkov.

Ak napríklad chýba pri hoteli bazén, máte nárok na zľavu 10% z ceny zájazdu, pri nižšom komforte dopravného prostriedku je to zľava až 15%, atď.

Reklamáciu začnite riešiť hneď

zlá dovolenkaAk nie ste na dovolenke s čímkoľvek spokojní, je nutné začať hneď konať. Stretnite sa s delegátom a začnite problém riešiť. Ak nie je delegát prítomný, obráťte sa na recepciu hotela alebo napríklad na dopravcu.

Môžete žiadať napríklad presťahovanie do inej izby alebo do hotela so zodpovedajúcou kvalitou. Ak je možné zjednať nápravu ihneď na mieste, určite stojí za to sa ozvať. Vždy si nechajte od delegáta alebo od zamestnancov hotela písomne ​​potvrdiť, že ste poskytované služby reklamovali.

Ak ste napríklad mali bývať v hoteli s bazénom a ten na mieste nie je, je možné, že vás nakoniec presťahujú do iného hotela, ktorý bazén bude mať. S presťahovaním musíte však súhlasiť.

Ak je to teda možné, je povinnosťou cestovné kancelárie, aby zaistili nápravu chýb. Ak nedôjde k náprave v rozumnom čase, máte právo si zariadiť nápravu sami a po cestovnej kancelárii následne požadovať preplatenie nákladov, ktoré vám s tým vznikli. To napríklad, ak vám nebola zabezpečená sľúbená nadväzujúca doprava z letiska do hotela a vy si vezmete taxík.

Nutné dôkazy

Všetky veci, ktoré reklamujte, je potrebné podložiť dôkazmi. Preto vyfoťte zlý výhľad z okna, pleseň v kúpeľni, nefunkčný bazén, špinavú pláž bez ležadiel.

Niektoré veci odfotiť nemožno, preto si nechajte od delegáta alebo od zamestnancov hotela potvrdiť, že naozaj nefunguje klimatizácia alebo že je v hoteli nadmerný hluk. Ako dôkaz tiež môžu slúžiť výpovede svedkov, napríklad ostatných účastníkov zájazdu. Ideálne je, keď vám delegát cestovnej kancelárie, reklamované chyby potvrdí písomne ​​a ešte ich podložíte vlastnými dôkazmi.

Komu reklamáciu odovzdať?

Pamätajte na to, že informovanie delegáta a riešenie problému na mieste, ešte nie je vlastná reklamácia. Ak budete žiadať finančnú kompenzáciu za neposkytnuté služby, ktoré vám boli prisľúbené, je nutné podať písomnú reklamáciu priamo predajcovi zájazdu.

Najčastejšie je to cestovná kancelária alebo cestovná agentúra. Tá zodpovedá za to, že budú splnené všetky dohodnuté časti zájazdu. Takže zodpovedá aj za služby dopravcov, poskytovateľov ubytovania a ostatných služieb.

Kedy podať reklamáciu?

Podľa zákona je nutné reklamáciu v písomnej podobe podať do jedného mesiaca od skončenia dovolenky. Preto konajte najlepšie ihneď po návrate z dovolenky.

Cestovná kancelária sa k reklamácii musí vyjadriť a vyriešiť ju do 30 dní od podania reklamácie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button