Ako zdolať Eiffelovku?
Eiffelova veža, alebo ako sa aj tiež prezýva Eiffelovka, sa po svojich neľahkých začiatkoch stala dominantou Paríža. Postavená bola v roku 1889 a až do roku 1931 to bola najvyššia stavba na svete. Pre väčšinu turistov by bol hriech Eiffelovku nenavštíviť a neužiť si ten pohľad na Paríž prekypujúci životom. Čoskoro turisti zistia, že aj keď výhľad to je naozaj nádherný, tak samotný výstup a zostup Eiffelovky je taktiež neopakovateľný zážitok. Ako zdolať Eiffelovku?
Na Eiffelovku pešo alebo výťahom?
Zo všetkého najskôr sa budete musieť rozhodnúť či pôjdete nahor pešo alebo či použijete výťah. Pešo do druhého poschodia vás to bude stáť 5 Euro (cena z 10.07.2011), ale cesta výťahom je dvakrát drahšia.
Preto, ak vás netrápia nejaké zdravotné problémy, si Eiffelovku vyšľapte pekne pešo a budete mať postupne ooveľa krajší pohľad na celé mesto z každej strany. Je to síce veľa schodov, ale za ten zážitok to určite stojí.
Samotná fronta pri pokladni môže, najmä cez víkendy, dosiahnuť obrovských rozmerov a tak si na Eiffelovku vyhraďte dostatok času.niekedy je lepšie si ráno privstať a prísť k Eiffelovke skôr.
Ja osobne som cestu tam a zase späť absolvovala za dve hodiny a to som pobudola v najvyššom poschodí obyčajnú štvrťhodinu.
3. poschodie
Eiffelovka je rozdelená do troch poschodí s tým, že do prvých dvoch sa dá dostať pešo. Keď sa dostanete do druhého poschodia budete si musieť kúpiť ďalší lístok, ktorý stojí opäť 5 Euro. Ten si ale nekúpite pri pokladni, ale vydá vám ho automat na druhom poschodí.
Pri výťahu môžete opäť počítať s dlhou frontom. Keď nastúpite do výťahu čaká vás dlhá cesta hore, až k vrcholku Eiffelovej veže.
Na vrcholku si môžete krásy Paríža prehliadať tak dlho ako chcete a potom vás čaká cesta dole opäť plná fronty a čakania. Pre tých čo išli pešo do druhého poschodia a sú unavení mám dobrú správu, výťah dole je úplne zadarmo.
Pre tých čo si myslia, že dobrodružstvo práve skončilo, tak sú na veľkom omyle. Dobrodružstvo práve začína.
Zostup z veže
Hneď pri východe z výťahu hliadkuje veľká skupinka čiernych predavačov a to ako doslova, tak metaforicky. Černosi tu načierno predávajú modely Eiffelových veží, prívesky na kľúče a rôznych vecičiek na tému Paríž.
Skutočná sila tohto čierneho trhu sa ale ukáže až v čase, keď začne pršať. V tú dobu sa totiž modely Eiffelových veží razom premenia v igelitové tašky plné dáždnikov s nápisom Paris.
Určite sa nebojte niečo od nich kúpiť, neuhryznú vás, ale pri obchodovaní s nimi sa musíte držať hesla zjednávať, zjednávať a zjednávať. Chcú vám dať tri Eiffelovky na kľúče za jedno Euro?
Povedzte si že ich chcete za jedno 1€ desať. Občas zakrútia hlavou že nie, ale často s vami tiež uzavrú obchod a napríklad za 1€ vám ich kľudne predajú aj 9. Sú to taký Vietnamci vo Francúzsku. Z toho ale na druhú stranu tiež vyplýva kvalita ich produktov.
Na dvoch z troch modelov môžete vidieť nejaké deformácie, takže vyberajte opatrne.
Na čo si treba v Paríži dávať pozor?
Poslednou skupinkou ľudí, ktorú môžete okolo Eiffelovky stretnúť sú „Staré pani“. Tento gang dobre organizovaných starých babičiek k vám príde s žobráckou miskou a začne vám rozprávať nejaký veľmi smutný príbeh.
A zatiaľ čo vám tá stará pani rozpráva onú smutnú udalosť, pri ktorej vám nezostane jediné oko suché, tak jej komplic vás medzitým okradne. Dajte si na ne pozor.