Úvod / Cestovanie / Ako si užiť Wales?

Ako si užiť Wales?

krásna turistika vo WaleseWales je veľmi atraktívna krajina, ktorú tvorí pohorie na severe, kopce a údolia s hradmi vo vnútrozemí, rybárske dedinky, útesy a pláže na pobreží. Welšania sú veľmi pyšní na svoje legendy, piesne a poéziu. Ako si užiť Wales?

Časti Walesu


Údolie Wye:

Je to nádherne, husto zalesnené údolie hraničiace medzi Anglickom a Walesom. Môžete sa tu prechádzať po zvyškoch prastarého Offova valu. Tiež sa môžete prejsť okolo rieky. Hrad Chepstow sa týči nad riekou Wye, je to najstarší hrad v Británii. V mestečku Tintern sa nachádzajú zvyšky kláštora Tintern Abbey. Najesť sa môžete v prastarej krčmičke Brockweir Inn.

Cardiff a údolie:

Wales a najznámejší hradCardiff je hlavným mestom Walesu. Skôr tu boli bane, ktoré sú dnes uzatvorené, zátoka Cardiff Bay sa stala miestom zábavy a odpočinku, nájdete tu nové bary, reštaurácie a aj veľmi luxusné ubytovanie. V meste je známy Cardiff hrad, postavený v rokoch 1867-1875. Môžete navštíviť aj radnicu City Hall, na ktorej 60 m vysokej kopule je umiestnený drak.

Severne od Cardiffu sú údolia, kde sa ťažilo uhlie a železná ruda. Navštívte múzeum Big Pit Mining Museum, kde sa dozviete o živote baníkov.

Pembrokeshirské pobrežie a polostrov Gower:

najkrajšia pláž vo Veľkej BritániíNárodný park na tomto pobreží zahŕňa divokú prírodu. V najzápadnejšom mieste polostrova sa nachádza St. David ‘s, najmenšie mesto a zároveň jedno z najkrajších.

Medzi najlepší z turistických chodníkov pozdĺž pobrežia a v národnom parku Pembrokeshire Coast National Park patrí 6 km dlhá okružná prechádzka, ktorá sa začína vo Whitesands Bay. Ďalších 6 km  vedie okolo St. Govan´s Head, počas ktorej môžete navštíviť krásne ľaliové jazierka u Bosherstonu.

Polostrov Gowe je 30 km dlhý a iba 8 km široký. Jeho pláže sú považované za najkrajšie v celej Británii.

Stredný Wales:


Zväčša táto oblasť je divoká a opustená, ideálna krajina pre pešiu turistiku. Staré mestečká a dediny sú ďaleko od seba.

Pohorie Brecon Beacons tvorí jadro národného parku Brecon Beacons National Park. Naprieč pohorím vedie niekoľko chodníkov pre kone a aj peších turistov.

Čierne hory sa rozkladajú na severovýchod. Preskúmanie potrvá minimálne dva dni. Vydajte sa do zničeného kláštora Llanthony Priory, ktorý sa nachádza v údolí Vale of Ewyas. Nevynechajte ani mestečko Hay-on-Wye, ktoré je plné antikvariátov.

Neďaleko Welshpoolu stojí jeden z najkrajších kláštorov Powis Castle.

Vydajte sa do prímorského mestečka Aberystwyth, ktoré sa nachádza uprostred obrovského zálivu Cardigan. Sídli tu University College of Wales, National Library of Wales a Welsh Language Society.

Prečítajte si aj články:

Snowdonia:

Je národný park s rozlohou 2 142 km². Je to oblasť turistov a horolezcov. Na území parku sa nachádza dedina Blaenau Ffestiniog, v ktorej sa spracovávala bridlica. Môžete sa zúčastniť prehliadky jaskyne Llechwedd Slate Caverns, kde budete sledovať, ako sa oddeľujú bridlice. 18 km severne je dedina Betws-y-Coed, Odkiaľ začína mnoho horských chodníkov. Horolezeckým centrom je Capel Curig, odkiaľ je krásny výhľad na pohorie Glyders a Carneddau.

Ale skutočným klenotom je hora Snowdonia. Na nej sa dostanete od ubytovne Pen-y-pass Youth Hostel, je dlhá 13 km, môžete sa tiež nechať vyviezť hore vláčikom Snowdon Mountain Railway.

Portmeirion a polostrov Lleyn:


Portmeirion je dedinkou fantázie, nachádza sa na súkromnom polostrove. Leží na samom začiatku 48 km dlhom polostrove Lleyn. Na južnom pobreží sú letoviska Abersoch, Pwllheli a Criccieth. Na konci polostrova sa otvára zátoka Pekelná tlama, neblaho preslávená vrakmi lodí.

Wales je naozaj veľmi krásny a aby ste ho celý preskúmali tak vám k tomu treba aj niekoľko mesiacov.

Ako si užiť Wales?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

dovolenka v tirolsku

Ako si užiť Tirolsko po celý rok?

Tirolsko si väčšina ľudí spája s lyžovaním, pretože sa v tejto oblasti schádzajú lyžiari z celej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *