Cestovanie

Ako si užiť Wales?

Najlepšie miesta a aktivity vo Walese

Wales a najznámejší hradWales je krásna krajina, ktorá ponúka množstvo možností na užitie voľného času. Od prechádzok po nádhernom vidieckom prostredí, cez návštevu historických pamiatok, až po relaxáciu na pláži. Wales je miesto, ktoré stojí za to vidieť.

Pre tých, ktorí hľadajú adrenalinové zážitky, Wales ponúka množstvo možností.

Napríklad, môžete sa vydať na prechádzku po náročných horách Snowdonia alebo si vyskúšať jazdu na divokej rieke.

Wales je tiež známy svojimi plážami a ponúka množstvo vodných športov, ako je napríklad surfovanie alebo kajakárske výpravy.

Wales je tiež miesto pre tých, ktorí hľadajú kultúrne zážitky. Krajina má bohatú históriu a množstvo historických pamiatok, ako sú hradby, katedrály a múzeá.

Okrem toho, Wales je tiež známy svojou tradičnou hudbou a tancami, ktoré sú stále populárne v mnohých oblastiach krajiny.

Cestovanie do Walesu

Let do Walesu

ako sa správať na letiskuAk plánujete navštíviť Wales, letecká doprava je najrýchlejšou a najpohodlnejšou možnosťou cestovania.

Z celého Slovenska sa dá dostať do Londýna alebo Manchesteru, kde môžete presedlať na let do Cardiffu – hlavného mesta Walesu.

Existuje niekoľko leteckých spoločností, ktoré ponúkajú lety z rôznych letísk Slovenska do Cardiffu. Medzi najznámejšie patria Ryanair, Wizz Air a easyJet.

Ak hľadáte najlacnejšie letenky, odporúčame sledovať ceny a kupovať lístky vopred. Vyhľadávače letov ako Skyscanner alebo Expedia môžu byť užitočné pri hľadaní najlepších ponúk.

Cestovanie zo Slovenska

Cestovanie z Slovenska do Walesu je možné aj autom, no treba rátať s dlhšou cestou. Z Bratislavy to trvá približne 21 hodín, pričom treba prejsť cez niekoľko krajín vrátane Nemecka a Belgicka. Ak sa rozhodnete pre automobilovú dopravu, odporúčame si zabezpečiť medzinárodné cestovné poistenie a overiť si platnosť vodičského preukazu.

Okrem toho, existuje aj možnosť cestovať vlakom alebo autobusom. Vlaková doprava je možná napríklad z Viedne do Londýna, odkiaľ sa dá pokračovať vlakom alebo autobusom do Cardiffu. Cestovanie autobusom je možné napríklad s flixbusom, ktorý ponúka spojenie z Bratislavy do Londýna.

V každom prípade, nezabudnite si zabezpečiť platné cestovné doklady a informovať sa o aktuálnych podmienkach vstupu do Walesu.

Geografia a Príroda Walesu

Pobrežie Walesu

Wales má pobrežie dlhé 2704 km, ktoré je na severe a západe ohraničené Írskym morom, na juhozápade Keltským morom a prielivom svätého Juraja a na juhu Bristolským prielivom.

Na východe ho 260 km dlhá hranica oddeľuje od susedných anglických grófstiev Cheshire, Shropshire, Herefordshire a Gloucestershire. Pobrežie Walesu ponúka množstvo krásnych miest a pláží, ktoré sú obľúbenými turistickými destináciami. Medzi najkrajšie pláže patrí Rhossili Bay na poloostrove Gower a Barafundle Bay v Pembrokeshire.

Hory Walesu

krásna turistika vo WaleseWales je známy svojimi krásnymi horami, ktoré ponúkajú nádherné výhľady a množstvo turistických trás. Medzi najznámejšie hory patria Brecon Beacons, Snowdon a Black Mountains.

Brecon Beacons sa nachádzajú v južnej časti Walesu a sú ideálnym miestom pre turistov, ktorí milujú prechádzky po horách.

Snowdon je najvyššou horou Walesu a nachádza sa v severnej časti krajiny. Táto hora je obľúbená nielen medzi turistami, ale aj medzi horolezcami. Black Mountains sa nachádzajú v juhozápadnej časti Walesu a sú známe svojimi nádhernými výhľadmi a turistickými trasami.

Celkovo je Wales známy svojou krásnou prírodou a množstvom turistických trás, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Ak hľadáte miesto, kde si môžete užiť prírodu a oddýchnuť si od každodenného zhonu, Wales je pre vás tou správnou voľbou.

Mestá a Miesta v Walesu

Cardiff

Cardiff je hlavným mestom Walesu a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavostí. Mesto má bohatú históriu a mnoho historických pamiatok, ako napríklad hrad Cardiff, ktorý bol postavený v 11. storočí a je jedným z najznámejších hradov vo Veľkej Británii.

Okrem toho, návštevníci môžu navštíviť aj katedrálu sv. Jána Krstiteľa, ktorá je jednou z najväčších katedrál v krajine.

Cardiff je tiež známy svojou kultúrou a umením. Návštevníci môžu navštíviť múzeá a galérie, ako napríklad Národné múzeum Walesu alebo Galéria umenia v Cardiffu. Mesto má tiež veľa reštaurácií a barov, kde si návštevníci môžu vychutnať tradičné jedlá a miestne pivo.

Nový Južný Wales

Nový Južný Wales je jedným z najkrajších regiónov Walesu. Nachádza sa na juhu krajiny a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých miest. Medzi najznámejšie miesta patrí mesto Sydney, ktoré je známe svojou krásnou prístavnou oblasťou a Opera House.

Okrem Sydney, návštevníci môžu navštíviť aj mesto Hay-on-Wye, ktoré je známe svojimi kníhkupectvami a každoročným festivalom kníh. Ďalším zaujímavým miestom je Chepstow, ktoré je domovom hradu Chepstow, ktorý bol postavený v 11. storočí.

Pre tých, ktorí hľadajú relaxáciu, môžu navštíviť Brockweir Inn, ktorý je známy svojou krásnou prírodou a ponúka návštevníkom mnoho možností na turistiku a cykloturistiku.

Celkovo, Wales ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých miest a má bohatú históriu a kultúru. S množstvom miest na návštevu, návštevníci si môžu byť istí, že si nájdu niečo, čo ich zaujme.

Kultúra a Jazyk Walesu

Jazyk v Walesu

Wales má dva oficiálne jazyky – angličtinu a waleština. Waleština je keltský jazyk, ktorý hovorí zhruba 20% obyvateľov Walesu. Je to krásny a výnimočný jazyk, ktorý sa však užíva len v obmedzených oblastiach.

Angličtina je však jazykom, ktorý sa používa v každej oblasti Walesu a je hlavným jazykom v školách, úradoch a v obchode.

Hudba v Walesu

Wales má bohatú hudobnú scénu, ktorá zahŕňa množstvo žánrov. Najznámejším hudobným festivalom v krajine je Eisteddfod, ktorý sa koná každý rok a kde sa stretávajú hudobníci, básnici a umelci z celého Walesu. Wales je tiež domovom niekoľkých významných hudobníkov, ako napríklad Tom Jones, Duffy a Shirley Bassey.

Šport v Walesu

Wales je známy svojimi športovými úspechmi v rugby a futbale. Rugby je národným športom Walesu a jeho reprezentácia je jednou z najlepších na svete. Futbal tiež hrá dôležitú úlohu v kultúre Walesu a jeho reprezentácia sa účastní medzinárodných súťaží. Gareth Bale, útočník Realu Madrid, je jedným z najznámejších futbalistov Walesu. Okrem týchto dvoch športov, Wales má aj bohatú históriu v boxe, cyklistike a atletike.

Rugby v Walesu

Rugby je národným športom Walesu a jeho reprezentácia je jednou z najlepších na svete. Wales sa zúčastňuje Six Nations, ktorý je každoročnou súťažou medzi najlepšími rugbyovými krajinami Európy. Wales tiež hostí množstvo rugbyových zápasov, vrátane zápasov Six Nations a majstrovstiev sveta.

Futbal v Walesu

Futbal tiež hrá dôležitú úlohu v kultúre Walesu a jeho reprezentácia sa účastní medzinárodných súťaží. Wales má jedného z najlepších futbalistov sveta – Garetha Balea.

Bale je útočník Realu Madrid a je známy svojimi rýchlymi nohami a schopnosťou streliť gól z akéhokoľvek uhla. Wales má aj niekoľko úspešných futbalových klubov, ako napríklad Swansea City a Cardiff City.

Turistické Aktivity v Walesu

Wales je plný aktivít pre turistov, ktorí hľadajú dobrodružstvo a zábavu. Táto časť článku sa zameriava na niektoré z najpopulárnejších turistických aktivít v Walesu.

Adrenalínové Aktivity

Wales ponúka množstvo adrenalínových aktivít pre tých, ktorí hľadajú vzrušenie. Medzi najobľúbenejšie patrí:

 • Surfing na zálive Gower: Gower je domovom niektorých z najlepších pláží pre surfing v Európe. Surfingoví nadšenci sa môžu vybrať na záliv Gower, kde si môžu užiť vlny.
 • Bungee jumping z mosta Middlesbrough Transporter: Táto aktivita ponúka nezabudnuteľný zážitok pre tých, ktorí sú ochotní skočiť z výšky 50 metrov.
 • Zipline v Penrhyn Quarry: Najrýchlejšia zipline v Európe sa nachádza v Penrhyn Quarry. Turisti sa môžu pustiť na zipline a užiť si rýchlosť a nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Návšteva Hradov

Wales je domovom niektorých z najkrajších hradov na svete. Turisti sa môžu vybrať na návštevu niektorých z týchto hradov a užiť si krásu histórie. Medzi najpopulárnejšie hradné návštevy patrí:

 • Hrad Caernarfon: Tento hrad bol postavený v 13. storočí a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Turisti sa môžu prechádzať po hradbách a užívať si nádherný výhľad na mesto a prístav.
 • Hrad Conwy: Tento hrad bol postavený v 13. storočí a je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Turisti sa môžu prechádzať po hradbách a vychutnať si nádherný výhľad na mesto a okolitú krajinu.
 • Hrad Cardiff: Tento hrad bol postavený v 11. storočí a je jedným z najpopulárnejších hradov v Walesu. Turisti sa môžu prechádzať po hradbách a užívať si nádherný výhľad na mesto a okolitú krajinu.

Wales ponúka množstvo turistických aktivít pre každého. Turisti si môžu vybrať medzi adrenalínovými aktivitami alebo návštevou historických hradov.

Legenda a História Walesu

Pôvod Walesu

Wales je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Jeho pôvod sa datuje do praveku, kedy boli jeho územie obývané keltskými kmeňmi. Neskôr bolo Wales dobyté Rimanmi, ktorí tam zostali až do 5. storočia. Potom Wales ovládli Anglosasovia a potom Normani.

V 13. storočí sa Wales stal nezávislým kráľovstvom, ktoré bolo však po niekoľkých storočiach pripojené k Anglicku. Dnes je Wales súčasťou Spojeného kráľovstva a má svoje vlastné parlamentné zastúpenie.

Sochy a Legendy

Wales je známy svojimi legendami a mýtickými príbehmi. Najznámejšou legendou je príbeh o kráľovi Artušovi, ktorý sa podľa niektorých verzií narodil v Walesu. V Snowdonii sa zrodil aj príbeh o symbole celého Walesu, Červený drak, ktorý sa stal symbolom jeho nezávislosti.

Okrem toho je Wales známy aj svojimi sochami a pamiatkami. Medzi najznámejšie patrí hrad Cardiff, ktorý je postavený na základoch starej rímskej pevnosti. Wales je tiež krajina s najväčšou hustotou hradov na svete, kde sa nachádza viac ako 600 hradov.

Významnou pamiatkou je aj socha Llywelyna ap Gruffydda, ktorý bol posledným nezávislým vládcom Walesu. Socha sa nachádza v meste Cilmeri a pripomína jeho tragickú smrť v bitke s Angličanmi.

Wales je preto miesto plné histórie, kultúry, legend a pamiatok.

Zvieratá a Rastliny Walesu

Zvieratá v Walesu

Wales ponúka návštevníkom možnosť vidieť množstvo divokých zvierat. Medzi najznámejšie patria:

 • Hraboš polný
 • Kuna skalná
 • Jazvečík
 • Krkavec veľký
 • Los európsky
 • Mačka divá
 • Orol skalný
 • Srnec obyčajný
 • Vtáky dravce

Návštevníci môžu tiež vidieť ovce a kozy, ktoré sú bežné v krajine. V Walesi sa nachádza množstvo parkov a rezervácií, kde môžete vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Rastliny v Walesu

Wales je domovom mnohých druhov rastlín. Niektoré z najznámejších sú:

 • Dub letný
 • Hrachor lekársky
 • Jalovec obyčajný
 • Jaseň obyčajný
 • Kvitnúce trávy
 • Lekná
 • Lesné plody
 • Pestré kvety

Wales je tiež známy svojimi nádhernými záhradami a parkami, ktoré sú plné rôznych druhov rastlín. Návštevníci môžu vidieť záhrady plné kvetov, kríkov a stromov, ktoré sú typické pre Wales.

Wales je domovom mnohých druhov zvierat a rastlín, ktoré sú pre túto krajinu charakteristické. Návštevníci môžu vidieť tieto zvieratá a rastliny v ich prirodzenom prostredí v parkoch a rezerváciách po celej krajine.

Dovolenka v Walesu

Wales je krásna krajina s množstvom historických pamiatok, úchvatných prírodných scenérií a zaujímavých miest. Pre tých, ktorí hľadajú dovolenku v prírode, Wales ponúka množstvo možností na turistiku, cykloturistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Pre tých, ktorí sa radi ponoria do histórie a kultúry, Wales má množstvo hradov, múzeí a ďalších pamiatok.

Dovolenka v Walesu môže byť ideálnym spôsobom, ako sa naučiť o histórii a kultúre tohto krásneho miesta. Wales má množstvo historických pamiatok, ako napríklad hrad Caernarfon, ktorý je zapísaný v UNESCO. Turisti si môžu pozrieť aj ďalšie pamiatky, ako napríklad hrad Conwy alebo hrad Harlech. Okrem toho, Wales má aj množstvo múzeí, ktoré poskytujú zaujímavý pohľad na históriu a kultúru krajiny.

Pre tých, ktorí sa radi ponoria do prírody, Wales ponúka množstvo možností na turistiku a cykloturistiku. Turisti si môžu pozrieť národný park Snowdonia, ktorý je domovom najvyššieho vrcholu vo Veľkej Británii mimo Škótska. Okrem toho, Wales má aj množstvo iných prírodných scenérií, ako napríklad jazerá a rieky. Turisti si môžu pozrieť aj Pontcysyllte Aqueduct, ktorý je zapísaný v UNESCO.

Dovolenka v Walesu môže byť aj ideálnym spôsobom, ako sa naučiť o kultúre a tradíciách krajiny. Wales má množstvo festivalov a podujatí, ktoré sa konajú počas celého roka. Turisti si môžu pozrieť napríklad Eisteddfod, ktorý je najväčším kultúrnym podujatím v krajine, alebo St. David’s Day, ktorý je národným sviatkom Walesu.

Celkovo, dovolenka v Walesu môže byť ideálnym spôsobom, ako sa naučiť o histórii, kultúre a prírode tohto krásneho miesta. Turisti si môžu pozrieť množstvo historických pamiatok, prírodných scenérií a podujatí, ktoré ponúka Wales.

Záver

Po návšteve Walesu si každý návštevník odnesie niečo iné. Tento kúsok Veľkej Británie ponúka nádhernú prírodu, bohatú históriu a kultúru, ako aj množstvo aktivít a zážitkov pre každého.

Cestovanie po Walese je veľmi jednoduché a pohodlné, s množstvom možností pre individuálnych cestovateľov aj skupiny. Od návštevy historických hradov a miest až po turistiku v národných parkoch, Wales ponúka niečo pre každého.

Wales je tiež známy svojou bohatou kultúrou, ktorá sa prejavuje v jazyku, hudbe, tanci a ďalších tradíciách. Návštevníci by mali určite vyskúšať tradičné jedlá a nápoje, ako aj navštíviť miestne festivaly a podujatia.

Celkovo, Wales je skvelou destináciou pre každého, kto hľadá kombináciu prírody, histórie, kultúry a zábavy. Bez ohľadu na to, či ste tu na krátku dovolenku alebo na dlhší pobyt, určite nebudete sklamaní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button