Ako si vybrať

Aký bojler si vybrať a kde v dome ho umiestniť?

Bojler alebo (po správnosti) zásobníkový ohrievač vody nájdeme hlavne v rodinných domoch, ale výnimkou nie sú ani niektoré byty. Práve pri stavbe rodinných domov však máte oveľa širšie možnosti pri riešení ohrevu vody pomocou bojlera.

Ako si správne vybrať boiler
Zdroj obrázka: Autor: Stock-Asso / Shutterstock.com

Centrálne alebo decentrálne zásobovanie?

Na rozdiel od bytu, v rodinnom dome máte široké možnosti výberu a umiestnenia bojlera. To však dáva priestor aj chybám, ktoré môžu mať za následok jeho neefektívne fungovanie. Ako takýmto chybám predísť, respektíve ako si zvoliť najlepšie možné riešenie?

V prvom rade je potrebné sa rozhodnúť medzi centrálnym alebo decentrálnym zásobovaním teplou vodou. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pri centrálnom zásobovaní je dom zásobovaný z jedného miesta, napríklad z kvalitného bojlera Tatramat v pivnici. Ide o priestorovo menej náročné riešenie, pri ktorom však treba počítať s tepelnými stratami potrubia.

Pri decentrálnom zásobovaní má každé odberné miesto vlastný bojler, napríklad jeden bojler pre kúpeľňu na dolnom a jeden pre kúpeľňu na hornom poschodí. Nevýhodou je priestorová náročnosť tohto riešenia, ale na druhej strane, tepelné straty sú v takomto prípade na absolútnom minime.

Vertikálny alebo horizontálny bojler? A v akej blízkosti k odbernému miestu by mal byť?

Druhým rozhodnutím je voľba medzi vertikálnym a horizontálnym bojlerom. Vertikálne bojlery majú nižšie tepelné straty a sú teda efektívnejšie, ale sú priestorovo náročnejšie.

Horizontálne bojlery sú na tom s efektívnosťou horšie, ale na druhej strane, sú priestorovo menej náročné a menej problémov budete mať aj v prípade, že takýto bojler budete chcieť, napríklad v kúpeľni, skryť. Aby nebol prvou vecou, ktorá každému „udrie do očí“ po otvorení tých pekných interiérových dverí na vašej kúpeľni.

A čo vzdialenosť bojlera od odberného miesta? Samozrejme platí, že čím bližšie, tým lepšie, keďže bude menší „priestor“ pre tepelné straty.

Takže najefektívnejšie z tohto pohľadu bude mať bojler napríklad hneď v kúpeľni, i keď v takomto prípade netreba zabúdať na potrebu dodržiavania bezpečnostných noriem.

Na záver ešte dodáme, že bez ohľadu na to aký bojler si vyberiete a kde ho umiestnite, netreba zabúdať na kvalitnú tepelnú izoláciu potrubia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button