Cestovanie

Ako si užiť hornaté Škótsko?

hlavné mesto Škotska - EdinburghUžiť si hornaté Škótsko môže každý podľa svojich predstáv a možností. Spôsobov, ako sa po Škótsku premiestňovať a spoznať jeho krásy, je nespočet. Môžete aj kombinovať niektoré dopravné prostriedky s pešou turistikou, pri ktorej budete prírode zrejme najbližšie. 

Nespútaná krajina hornaté Škótsko

Na Škótsku vás najviac uchvátia hlboké zelené údolia, vklinené do vysokých drsných hôr, mokrade porastené vresom, zelená krajina plná pastvín, kde sa mierumilovne pasú ovce, a tajomné starobylé hrady. Proste je to jeden z mála posledných kútov nespútanej prírody v Európe.

Cestovanie autom

Ako si užiť hornaté ŠkótskoPrvá, ale nie jedinou možnosťou, je cestovať autom, ktorým sa dostanete kamkoľvek a cena benzínu je porovnateľná s cenou v SR. Avšak pri ceste na sever krajiny ceny stúpajú.

Môžete využiť požičovňu a samozrejme si musíte zvyknúť na jazdu vľavo a tiež na jelene a inú zver, ktorá spokojne a dôverčivo prechádza cesty hlavne v horských údoliach.

Dobre v Škótsku funguje aj autostop, hlavne na málo obývanom severe.

Alebo radšej autobus či vlak?

Dobrou voľbou sú aj autobusy, ktoré sú pohodlné a vybavené aj WC. Samozrejme skvelým zážitkom je cesta vlakom, ktorým sa dostanete úplne všade.

Najmä cesta cez škótsku vysočinu vám poskytne úplne iné výhľady ako z cesty. Niektoré úseky sú dokonca vyhlásenou turistickou atrakciou.

A čo tak na bicykli?

turistika po hornatom ŠkótskuŠkótsko je krajinou zasľúbenou pre cyklistov a peších turistov. Cykloturisti si skutočne hornaté Škótsko užijú, pretože nekonečné plochy jedinečnej prírody s jazerami, horami a údoliami nie sú ďaleko od veľkých škótskych miest, ako sú Glasgow, Edinburgh, Fort William a ďalších.

Cyklotrasa vedie okrem iného aj okolo presláveného jazera Loch Ness s panenskou prírodou údolia Glen Affric. Môžete tu tiež ochutnávať miestnu gastronómiu v krčmičkách a obdivovať historické pamiatky Edinburghu, najmä jeho impozantný hrad.

Po vlastných nohách v Škótsku

Pri pešej turistike si však užijete hornaté Škótsko plnými dúškami. Najznámejšou trasou je tzv. The West Highland Way, otvorená v r. 1980, a ktorá je 153 km dlhou diaľkovou trasou pre pešiu turistiku v Škótsku.

Trasa vedie z Milngavie na okraji Glasgow až do Fort William, druhého najväčšieho mesta Škótskej vysočiny.

Odporúča sa ísť od juhu k severu, lebo začiatok trasy vedie ľahším terénom a postupne sa dostanete do vyšších nadmorských výšok s namáhavejšími úsekmi v horách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button