Cestovanie

Ako si užiť severovýchodné Anglicko?

ako si užiť severovýchodné anglickoSeverovýchodné Anglicko sa delí do troch grófstiev – Yorkshire, Durham a Northumberland, kde sa nachádzajú krásne pasienky, divoké vresoviská a morské pobrežie lemované útesy.

Severovýchodné Anglicko – Yorkshire

yorkshireV tomto grófstve Anglicka sú tri národné parky – Dales s krásnymi údoliami a dedinkami, North York Moors s rašelinovými vresoviskami a rybárskymi dedinkami a cíp národného parku Peak District.

V meste York stojí katedrála York Minister a krásne stredoveké hradby.

Durham a Northumberland

Tu sa nachádzajú banícke dedinky a priemyselné mestá. Mesto Durham je magnetom pre turistov. Nad riekou sa týči stredoveký hrad a normanská katedrála.

Ďalšie zaujímavé mesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu je Newcastle upon Tyne, ktoré je čulé vo dne aj v noci. Pozdĺž hraníc so Škótskom sa ťahajú kopce Cheviot Hills, ktoré sú rajom pre peších turistov.

Okolie Yorku

Beverly

Leží 50 km od Yorku, ktorého najdôležitejšou pamiatkou je Minster z 13. storočia. V meste sa zachovalo veľa stredovekých uličiek. Navštívte tu tiež kostol Panny Márie.

Knaresborough

Mesto s troskami hradu. Hlavným lákadlom je Mother Shipton’s Cave, kde sa dozviete o príbehu miestnej čarodejnice. Neďaleko odtiaľ sa nachádza prameň, ktorý steká po skale.
Ďalšie mesto je Harrogate.

Yorkshirské údolie

Wharfedale

Tiahne sa smerom na severozápad od dolného kraja národného parku Yorkshire Dales. Pri vstupe do parku ležia dediny Bolton Abee.

Nidderdale a okolie

Na východnom kraji parku bola vystavaná alsaská dedinka Ripley.

Wensleydale

Toto údolie sa preslávilo pastierstvom a výrobou syrov. V Aysgarth sú na rieke dva krásne vodopády.

Swaledale

Je najsevernejšie a najdivokejšie údolie. Na konci údolia leží Richmond s normanským hradom.

Hadriánova stena

hadrian´s wallHadriánova stena je najvýznamnejšou pamiatkou z doby rímskej vlády v Británii. Stena sa tiahne z Wallsend v Newcastli do Bowness pri rieke Solway.

Okolo tohto stena vedie cestu Hadrian’s Wall Path National Trail, je dlhá 134 km. Po ceste si budete môcť prezrieť krajinu, pevnosti, múzeá aj samotnú stenu.

Tipy ako si užiť severovýchodné Anglicko

York: Yorkshire museum, York Castle museum, v Yorkminster sa platí vstupné, majú Avren v nedeľu dopoludnia.

Ďalšie zaujímavé miesta: Hexham, Hull, Corbridge.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button