Ako spoznať Nízky Jeseník?
Nízky Jeseník väčšinou poznáme len z hodín zemepisu. Pred plastickou mapou Českej republiky sme tak nejako medzi Ostravou a Olomoucom zamávali ukazovátkom, a bola tu istota, že sa „trafíme“. Moravský Beroun, Budišov, Vítkov, Rýmařov, Bruntál … Dokážeme názov mesta zasadiť do krajiny? Ako spoznať Nízky Jeseník?
Čo je potrebné keď chceme ísť na túru na Nízky Jeseník:
- mapa oblasti
- turistické vybavenie (výstroj, výzbroj)
Nízky Jeseník a jeho história
Nízky Jeseník nedosahuje výšku skutočných hôr, vlní sa od 600 do 800 metrov nad morom. Krajom prechádza európske rozvodie Odra – Dunaj).
Niektoré jeho miesta sú turistami málo navštevované – ku škode oboch strán. Veľkú časť Nízkeho Jeseníka tvorili Sudety. Po vojne bolo nemecké obyvateľstvo „odsunuté“, kraj zabývali prisťahovalci zo všetkých kútov. V dôsledku toho v niektorých mestách Nízkeho Jeseníka neexistuje miestny folklór. Kraj je drsný a chladný.
Veľmi rozmanitá krajina
Nízky Jeseník je ako krajina veľmi rozmanitý. Mestečká sú od seba väčšinou oddelené kopcom alebo návrším, ktorých prekonaním sa ráz krajiny vždy zmení. Sú miesta s výhľadom na Hrubý Jeseník a Praděd, ale inde obzor lemujú zas Beskydy.
Veľa dnešných nenápadných obcí (mestečiek) boli v minulosti významnými mestami. Svedectvo o bývalej sláve dokladajú okrem iného aj mohutné cirkevné stavby, ktoré svojou výstavnosťou nezodpovedajú dnešnej veľkosti a významu obce (napríklad barokový kostol v Jívovej, kostol v Budišove).
Krajina v okolí Bruntálu vznikla sopečnou činnosťou. Vyhasnuté sopky sú zmapované a turisti ich môžu navštíviť: Veľký a Malý Roudný, Červená hora (s vysielačom a meteorologickou stanicou), Venušina sopka a Uhlířský vrch nad Bruntálom (s veľmi peknou lipovou alejou, novodobou krížovou cestou a do kraja viditeľným kostolom). Zo všetkých sopiek sú krásne výhľady.
Športové aktivity v tejto oblasti
Krajinu Nízkeho Jeseníka majú radi motorkári – je dostatočne členitá a cesty sa často veľmi krútia. Najatraktívnejšia je samozrejme cesta zo Šternberka do Moravského Berouna (trať „Ecce homo“).
Cyklistika v Nízkom Jeseníku vyžaduje fyzičku alebo dobrý bicykel. Ťažko sa tu nájde úsek, ktorý by viedol po rovine. Cyklo-trasy sú vyznačené, ale častokrát vedú takmer „crossovými“ úsekmi.
NJ je taktiež ideálny pre pešiu turistiku. Je dobré vybaviť sa mapou (a vedieť z nej čítať), pretože turistické značenie je v niektorých miestach zanedbané. Značnú plochu kraja zaberá vojenská plocha Libavá. Je čím ďalej tým viac je otváraná verejnosti, stojí za návštevu – na civil pôsobí ako „krajina nikoho“.
Treba počítať s tým, že Nízky Jeseník je pastierskym krajom. Po celý rok (miestami aj v zime) sú na jeho stráňach stáda kráv. Niekedy je dosť ťažké prekľučkovať medzi ohradami. Tunajšie kravy nie sú lenive a ľahostajné zvieratá, ako v nížinách. Na pastvine zostávajú aj cez noc – a sú rýchle! A v niektorých stádach sú však iba býky …
Nízkym Jeseníkom prechádza železničná trať z Olomouca do Ostravy-Svinov. Samotná jazda po nej je krásnym zážitkom. Po prejazde stanicou Hlubočky si cestujúci pripadá ako na výlete. Vláčik sa prediera skalnými priesekmi, trať kopíruje tok dravej Bystričky. Rýchlikové spojenie s Olomoucom a Ostravou je v oboch smeroch každé dve hodiny, takže je možné vystúpiť, prejsť peknú turistickou cestou do inej stanice a pokračovať alebo sa vrátiť.
Čo nám môže ponúknuť Nízky Jeseník?
Zimná dovolenka v Nízkom Jeseníku je ideálna pre menej zdatných lyžiarov, napríklad pre rodiny s malými deťmi. Skoro v každom mestečku je malá zjazdovka. Ceny celodenných lístkov sú takmer neuveriteľné (napríklad 5 eur pre dospelého, 3 pre deti). Bežecké terény sú síce lákavé, ale bohužiaľ málokde sú vyjazdené dráhy (väčšinou len bežkármi vyšliapané stopy).
Vo všetkých mestách a mestečkách fungujú informačné centrá, ktoré turistom poskytnú informácie o možnostiach ubytovania, stravovania a zaujímavostiach kraja.
Okrem tohto článku by vás mohlo zaujímať aj: