Úvod / Cestovanie / Ako natočiť dovolenku?

Ako natočiť dovolenku?

ako natočiť dovolenkuSpomienky na dovolenku sú nádherná vec. Predovšetkým ak ich máme natočené na videokameru. Ale ako si vyberať čo natáčať, aby sme nenatáčala hlúposti? Ako zachytiť práve to, na čo chceme spomínať? Poradíme vám ako natočiť dovolenku?

Čo potrebujeme keď chcem natočiť dovolenku:


  • videokameru
  • dostatok času

Úprava videa z dovolenky

Predovšetkým si musíme zvoliť, či budeme zachytené snímky ďalej upravovať v nejakom video softvéri, alebo či ich necháme také, aké sme ich natočili. Vďaka tejto voľbe si uvedomíme, koľko záberov môžeme alebo sme schopní zachytiť. Ak totiž budeme snímky upravovať, môžeme si dovoliť viac záberov, z ktorých si neskôr môžeme vybrať, ktoré vymažeme, a ktoré ponecháme.

ako si urobiť video z dovolenkyDruhá možnosť ako natočiť dovolenku nám dáva menej voľnosti. Musíme sa viac snažiť, aby sme zachytili naozaj dôležité a pekné veci. Ale ako to občas býva, viac pozornosti značí slabší výsledok a niekedy jednoducho neovplyvníme, čo sa na záberoch môže objaviť.

Natáčanie dovolenky bez následného upravovania videa

Ak si ale zvolíme možnosť zanechania všetkých snímok, musíme sa riadiť radami, ktoré nám pomôžu vyberať veci a udalosti, ktoré budeme natáčať. Počas dovolenky sa môže stať veľa vecí od prechádzok s rodinou, kúpaní sa v mori až po návštevy pamiatok alebo jednoducho snímky krajiny.

Základné zásady natáčania dovolenky


Ak na dovolenku cestujeme dopravným prostriedkom ako je napríklad automobil, musím odporučiť nenatáčať okolitú krajinu za jazdy. Nie je to vhodné hneď z niekoľkých dôvodov: jazda autá spôsobuje trasenie rúk, a teda aj nestály záber na požadovanú oblasť natáčania; ak natáčame cez sklo, je možné, že aj keď to nie je na prvý pohľad vidieť, kamera môže zachytiť šmuhy na skle, a tým pádom tieto šmuhy kazia pôžitok z prehliadky krajiny.

Približovanie

Dovolenka pri mori alebo na historických pamiatkach, ako sú napríklad hrady, býva krásna a mnohokrát romantická. Ale ak sme od týchto miest vzdialení na veľkú vzdialenosť, výrazne odporúčam nesnažte sa ich natočiť pomocou funkcie priblíženia (zoom), kvalita obrazu výrazne klesá s každým ďalším bodom priblíženia. Na mieste samom sa to môže zdať pekné, ale hneď ako sa obraz premietne napr. na televíziu, namiesto historickej pamiatky bude na jej mieste len škaredé rozmazané niečo.

ako na natáčanie dovolenkyAk chceme mať medzi zábermi aj nejaké časti krajiny a prírody, odporúčam, ak sme pri mori, zachytiť východ alebo západ slnka. Takýto záber nad morom vždy každého ohromí. Nie je od veci natočiť prípadne prechádzku medzi kvetmi či okolo iných pamiatok a miest.

Tipy

O kvalitné snímky sa môžete snažiť akýmkoľvek spôsobom, ale čo všetkých vždy najviac zaujíma je to, ako ste sa mali vy. Chcú vidieť vaše zábery s rodinou a nie snímky toho, v akých podmienkach žijú miestni obyvatelia. Pre priateľov to bude vždy vaša dovolenka, a podľa toho by sme mali voliť aj zábery, ktoré natočíme.

Varovanie


V mestách veľmi nenatáčajte, najmä ak ste v cudzine. Niektorí miestni obyvatelia nemusia mať pochopenie a môže sa stať, že budú agresívni.

Ako natočiť dovolenku?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

zmena štýlu textu

Ako zmeniť štýly textu v programe Word?

Nie každému sa pozdávajú prednastavené štýly textu v programe Word. Buď nevyhovuje písmo, veľkosť, riadkovanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *