PrávoCestovanie

Ako chápať práva a povinnosti cestovnej kancelárie?

aké sú práva a povinnosti cestovnej kancelárieLeto je tradične späté s dovolenkou. Ak sa chystáte k moru, na hory alebo napríklad na poznávací zájazd, možno využijete služby cestovných kancelárií. Dovolenka stojí nemalé peniaze a mala by slúžiť predovšetkým na relaxáciu a načerpanie síl. Preto zájazd vyberajte starostlivo a vždy čítajte, čo vôbec podpisujete. Ako chápať práva a povinnosti cestovnej kancelárie?

Cestovná zmluva a povinnosti cestovnej kancelárie

Cestovná zmluva musí byť písomná, pričom návrh cestovnej zmluvy predkladá cestovná kancelária. Keď cestovnú zmluvu podpíšete, cestovná kancelária je povinná vám odovzdať jedno jej vyhotovenie.

Obsah cestovnej zmluvy je asi každému jasný – cestovná kancelária sa zaväzuje, že vám poskytne vybraný zájazd, a na druhej strane sa vy zaväzujete, že zaplatíte dohodnutú cenu.

Cena a jej zmeny

Cena zájazdu je jedným z hlavných kritérií, podľa ktorého si ľudia dovolenku vyberajú. Prečo napríklad dávať jednej cestovnej kancelárii  555 €, keď druhá cestovná kancelária ponúka rovnaký zájazd za 480 €.

A prečo letieť do Ameriky za 1850 €, keď vlastne neznášate lietadla a máte radi Taliansko, ktoré vás navyše vyjde na pätinu ceny. Je ale cena naozaj konečná? Nemôže ju cestovná dodatočne navýšiť?

O cene zájazdu platí v stručnosti nasledovné:

a)povinnosti cestovnej kancelárie Cestovná zmluva musí obsahovať konečnú cenu zájazdu. Ak sú súčasťou zájazdu aj ďalšie platby za služby, ktorých cena nie je zahrnutá v cene zájazdu, musí cestovná zmluva obsahovať údaje o počte a výške týchto ďalších platieb.

b) Cenu zájazdu možno ale zvýšiť aj dodatočne! K tomu bližšie v bode zvýšenia ceny.

Zvýšenie ceny zájazdu

V zmluve možno dohodnúť, že cestovná kancelária je oprávnená jednostranne zvýšiť cenu zájazdu, ak je súčasne presne určený spôsob výpočtu zvýšenia ceny. Podmienky sú nasledovné:

  • dôjde k zvýšeniu ceny za dopravu (napr. v medziobdobí zdražie benzín), alebo
  • zvýšia sa platby spojené s dopravou (ako napr. letiskové či prístavné poplatky), alebo
  • zvýši sa výmenný kurz eura použitý na určenie ceny zájazdu v priemere o viac ako 10%
  • (zároveň je potrebné, aby vám písomné oznámenie o zvýšení ceny bolo agentúrou odoslané najneskôr 21 dní pred začatím zájazdu)

Aj preto sa oplatí čítať zmluvu pozorne.

Víchrica, tsunami, vojnové nepokoje a povinnosti cestovnej kancelárie

Predstavte si, že si v marci vyberiete a zaplatíte svoj vysnívaný zájazd, ale v auguste, pár týždňov pred odletom, postihnú danú krajinu silné povodne, hurikán alebo vypukne vojnový konflikt. Je jasné, že cestovná kancelária nemôže svoj záväzok splniť. Čo ďalej?

  • Cestovná kancelária vám môže navrhnúť zmenu zmluvy (Sever Chorvátska poškodil požiar, ale môžete letieť do Splitu, avšak cena zájazdu bude o 37 € vyššia).
  • V tomto prípade môžete so zmenou súhlasiť (Áno, poletím do Splitu, prečo nie), alebo od cestovnej zmluvy odstúpiť. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, povedzte to cestovnej kancelárii včas. Podľa zákona totiž platí, že ak zákazník neodstúpi od zmluvy v lehote určenej cestovnou kanceláriou (tá však nesmie byť kratšia ako 5 dní od doručenia návrhu na zmenu zmluvy), má sa za to, že so zmenou súhlasí.

Obsah cestovnej zmluvy

ako zrušiť reklamovať a zmeniť zájazd a dovolenkuZákon stanovuje pomerne podrobne, aké údaje musí cestovná zmluva obsahovať. Niektoré už boli spomenuté a rozobrané v predchádzajúcich bodoch, tu sú niektoré ďalšie:

  • spôsob, akým má zákazník uplatniť svoje nároky plynúce z porušenia právnych povinností cestovnej kancelárie
  • poloha ubytovania, kategória, stupeň vybavenosti a hlavné charakteristické znaky
  • meno, adresa a telefónne číslo osoby, na ktorú sa vy ako zákazník môžete v priebehu zájazdu obrátiť so žiadosťou o pomoc (najmä delegát pôsobiaci v danej destinácii) a tiež adresu a telefón na zastupiteľský úrad

Zvlášť posledný bod nepodceňujte. Môžete sa zraniť, môže vás niekto prepadnúť, alebo napríklad „len“ stratíte kľúč od izby. Jazyková bariéra by sa vám mohla vypomstiť.

Reklamácia dovolenky a zájazdu

Dohody v zmluve a realita sa môžu líšiť. Potom konajte. Sú to vaše peniaze a vaša dovolenka. Ak ste si zaplatili izbu s balkónom a výhľadom na more a pritom je v izbe len jedno okno, obráťte sa ideálne na delegáta cestovnej kancelárie.

Ak totiž cestovná kancelária porušila svoje povinnosti, musíte reklamáciu uplatniť bez zbytočného odkladu, najneskôr však do troch mesiacov od skončenia zájazdu. Inak máte jednoducho povedané smolu, vaše práva totiž zanikajú.

Nie je preto možné vrátiť sa v auguste od mora a v januári si spomenúť, že pláž nebola kamenistá a na izbe chýbala televízia a chladnička.

Tipy

Problémy riešte s chladnou hlavou, ale nedajte sa „opiť rožkom“. Seriózne cestovné kancelárie budú váš problém riešiť už preto, že nechcú stratiť zákazníka ani dobré meno.

Upozornenie

Článok má len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button