Elektronika

Ako vyčistiť špinavú klávesnicu na počítači?

ako vyčistiť klávesnicuŠpinavá klávesnica je niečím, čo sa týka väčšiny majiteľov počítačov. Zaobstarať si novú, čistú klávesnicu dnes síce nie je nijako nákladné, je ale škoda zbytočne plytvať peniazmi, keď si tú starú a špinavú môžete sami doma dôkladne vyčistiť. Ako vyčistiť špinavú klávesnicu na počítači?

Postup ako vyčistiť špinavú klávesnicu 

Existuje niekoľko spôsobov, ako čistiť klávesnicu. Líšia sa v náročnosti, dobe čistenia a tiež vo výslednom efekte.

Čistenie pomocou handričky a prípravku na umývanie riadu

Tento postup je veľmi jednoduchý. Na handričku nanesiete vrstvu prípravku na umývanie riadu, napríklad klasického – Jari.

špinava klávesnicaPotom s ním postupne utrite všetky tlačidlá na klávesnici aj ich okolie. Problém je v tom, že sa nedostanete do škár medzi tlačidlami, kde sa zachytáva veľké množstvo prachu.

Tlačidlá tak bude nutné vybrať, a to napríklad pomocou vidličky, nože či iného ostrého predmetu. Táto metóda je tiež pomerne časovo náročná. Umyť každé tlačidlo zvlášť vám zaberie veľa času.

Klávesnicu po vybratí tlačidiel môžete celú rozobrať a jej jednotlivé časti opäť zotrieť handričkou so saponátom. Rozhodne ale vynechajte spodnú časť, kde je umiestnená elektronika.

Čistenie tlačidiel v umývačke riadu

Vo chvíli, keď vyberiete všetky tlačidlá z klávesnice, môžete na ich vyčistenie použiť tiež umývačku riadu. Ak umývate klávesnicu v umývačke, tlačidlá umiestnite do sekcie, kam bežne vkladáte krehkejšie druhy riadu.

Tento spôsob je samozrejme bezprácny, pričom výsledok je pomerne dobrý, tlačidlá budú takmer dokonale čisté.

Čistenie tlačidiel v práčke

klávesnicaTlačidlá klávesnice možno vyprať aj v práčke. Tu je však vhodné ich poriadne zabaliť do uteráka, utierky alebo iného materiálu, ktorý možno prať.

V opačnom prípade by sa tlačidla mohli poškodiť. Čistenie v práčke je inak veľmi efektívnym spôsobom, ako tlačidlá zbaviť všetkých nečistôt. Takisto ide o takmer bezprácny úkon.

Čistenie špinavej klávesnice pomocou antiseptickej gélovej hmoty

čistiaca hmota na klávesnicuAsi jedným z najlepších spôsobov, ako vyčistiť špinavú klávesnicu, je použitie gélovej hmoty, ktorá na seba bez problémov nabalí všetok prach, nečistoty a baktérie, ktoré máte na klávesnici ale aj napríklad na tlačítkovom telefóne, faxe, medzerách na tlačiarni atď.

Čo je potrebné k vyčisteniu klávesnice?

  • Handra (obrúsok)
  • Bežný prípravok na umývanie riadu
  • Alternatíva: práčka, umývačka riadu

Ako dlho potrvá vyčistenie klávesnice?

Nejaký čas vám zaberie vytiahnutie všetkých tlačidiel. Tie vyberajte postupne od kraja. Záleží na Vašom rozume, akcia však určite potrvá niekoľko minút.

Ručné čistenie tlačidiel klávesnice zaberie opäť pomerne dlhú dobu. Každé tlačidlo je treba umyť zvlášť.

Aj čistenie v umývačke alebo pračke nejakú chvíľu potrvá, avšak u tohto spôsobu vy sami nemusíte nič robiť okrem toho, že nastavíte program a spotrebič spustíte.

Prečítajte si a články Ako vyčistiť počítač od prachu a Ako vyčistiť práčku

Aké budú náklady na vyčistenie klávesnice?

profesionálna klávesnicaNáklady sú minimálne. Obyčajný prípravok na umývanie riadu vás vyjde na cca 1,50 € za litrové balenie. Dá sa však predpokladať, že ho máte doma v kuchyni, kde s ním umývate riad, takže náklady na vyčistenie klávesnice budú vlastne nulové. Čistiaca gélová hmota stojí cez internet 2€.

V prípade že si klávesnicu pri čistení poškodíte alebo sa vám ju nechce čistiť tak novú kvalitnú klávesnicu kúpite cez internet už od nejakých 5€. Objednáte a na druhý deň ju už máte doma.

Profesionálne hráčske klávesnice sú už o niečo drahšie. U nich sa oplatí ich raz za čas šetrne vyčistiť.

Video ako vyčistiť špinavú klávesnicu na počítači?

Pozrite sa na jednotlivé postupy, ako sa dá čistiť klávesnica:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button