Úvod / Zdravie a krása / Ako sa starať o mastné vlasy?

Ako sa starať o mastné vlasy?

mastné vlasyNie každý z nás môže mať vlasy také, aké by si predstavoval. Avšak vlasy, ktoré sa mastia častejšie, ako je zdravé, sú určite problémom, ktorý človeka trápi. Jeden deň si vlasy umyjete a do druhého dňa sú vlasy opäť oťažené, spľasnuté, nenadýchané. Subjektívne to vnímame tak, že vlasy nedržia účes ani tvar a okolie si myslí, že si ich neumyjete týždeň a nedbáte o svoj zovňajšok. Čo s tým? Ako na mastné vlasy?

Čo  budete potrebovať pre starostlivosť o mastné vlasy


  • voda
  • žĺtok
  • kvasnice
  • šampón

Znížiť produkciu mazových žliaz

Mazové žľazy majú za úlohu premastiť vlas aj povrch kože. Maz je takou ochrannou vrstvou vlasu a pokožky proti vonkajším vplyvom. A tu je ten problém. Vyššia produkcia mazových žliaz spôsobuje, že vlas je veľmi skoro po umytí zamastený. Z fyziologického hľadiska, ak je stav akútny, je to záležitosť pre odborníkov. My však môžeme vyskúšať , a možno máme sami poznatok, čo zamastenie vlasov urýchľuje. Okrem iného je to nosenie pokrývky hlavy. Pod ňou je menej vzduchu, vyššia teplota, ľahšie sa spotíme a produkcia mazových žliaz sa urýchľuje. Ak to nie je nutné, noste pokrývku hlavy čo najmenej.

Treba zmenu

Zmena šampónu prospeje. Nepoužívajte len jeden druh šampónu. Striedajte ich, každý šampón má iné zloženie, možno vám zlepší stav bylinkový šampón. Niektoré šampóny pokožku viac vysušia, iné skôr podporia premastenie pokožky. Dobré je kupovať si šampón len na mastné vlasy.

Mastné vlasy teda nie sú problémom vlasov samotných, ale problémom pokožky.

Zbavte sa názoru, že časté umývanie vlasom umývanie vlasovškodí

Umývajte si vlasy podľa potreby, trebárs každý deň. Na umývanie mastných vlasov je dobré používať liečivé mydlá, ako napríklad sírové, dechtové, boraxové.

Pri umývaní vlasov nesmie byť voda príliš horúca, pretože vyššia teplota, a to platí aj o horúcom vzduchu z fénov, zvyšuje činnosť mazových žliaz.

Zábal na mastnú pokožku

Na ošetrovanie mastnej pokožky hlavy pôsobia priaznivo špeciálne zábaly, ktoré si ľahko doma pripravíme.

Žĺtkový zábal:

Jeden žĺtok zmiešame s lyžičkou liehu a lyžičkou vody. Zmes votrieme po umytí do pokožky hlavy a necháme pôsobiť asi 10 min. a potom opláchneme. Okrem iného žĺtok obsahuje cholesterol, ktorý tlmí tvorbu mazu.

Zábal z kvetov rumančeka:


Dve lyžice rumačekových kvetov prelejeme 2 dcl vriacej vody a necháme stáť niekoľko hodín, potom precedíme a tekutinu zamiešame so snehom ušľahaným z bielka. Necháme pôsobiť asi 15 min a spláchneme.

koruna krásyZábal z droždia:

Kocku droždia zmiešame s lyžicou vlažnej vody na kašu a votrieme do vlasov. Necháme opäť pôsobiť asi 15 min., Potom spláchneme a mastné vlasy sa stanú minulosťou.


Viac o článkoch zdravých vlasoch nájdete tu:

Ako sa starať o mastné vlasy?
5 (99.35%) 31 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako pribrať na váhe

Ako pribrať na váhe?

Ako pribrať na váhe? Väčšina z nás skôr rieši problém, ako zhodiť nejaké to kilo, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *