Ako liečiť

Babské rady, ako odstrániť pleseň nechtov?

ako odstraniť pleseň nechtovPlesne sa objavujú nielen na ľudskej pokožke, ale tiež na nechtoch. Aj v tomto prípade sa ochorenie nazýva mykóza. Je spravidla vyvolané kvasinkami. Choroba sa objavuje predovšetkým u nechtov na prstoch dolných končatín, najčastejšie na krajných prstoch, palcoch a malíčkoch. Oveľa zriedkavejšie sa objavujú na prstoch rúk, kam sa obvykle prenesú až priamym kontaktom s nechtami na nohách. Babské rady, ako odstrániť pleseň nechtov?

Ako sa pleseň na nechtov prejavuje?

Pleseň sa na nechte spočiatku objavuje na jeho krajoch, potom sa postupne rozširuje po celej jeho dĺžke. Postihnutý necht zožltne a postupne sa začne drobiť.

Ďalším príznakom je tiež jeho výrazné zhrubnutie. Pokiaľ sa mykóza nechtov nelieči, môže v konečnej fáze dôjsť až k úplnému odlúpnutiu nechtu.

Ako pleseň nechtov vzniká?

Úlohu tu hrá, rovnako ako v prípade iných druhov mykózy, priamy kontakt s infekčnými činiteľmi. Pleseň nechtov teda môžete napríklad dostať v dôsledku pobytu na verejnej plavárni, kde je zvýšená vlhkosť.

Mykózu nechtov spôsobujú aj rôzne ochorenia, najmä tie, ktoré sa týkajú ciev.

Babské rady na pleseň na nechtoch

pleseň na nechteOkrem klasickej liečby, keď lekári na základe vyšetrenia nasadia tabletky, prípadne antimykotické látky, ktoré postupne rozpustia infekciu, sa dajú využiť aj osvedčené babské rady.

Treba podotknúť, že pleseň nechtov by ste vždy mali konzultovať s odborníkmi.

Jedlá sóda

Zmiešajte trochu jedlej sódy s vodou a vzniknutým roztokom potrite postihnutý necht.

Nechajte pôsobiť zhruba päť až desať minút a chodidlo dôkladne opláchnite pod čistou vodou. Následne ho očistite.

Octová voda

Pripravte si roztok, ktorý bude obsahovať čistú vodu a ocot v pomere jedna k jednej. Nalejte ho do vaničky a vložte do nej na niekoľko minút chodidlo, na ktorom sa nachádza postihnutý necht.

Cesnak

cesnak proti oparomNiekedy pomáha aj potieranie nechtov strúčikom cesnaku. Ten pred jeho aplikáciou rozrežte, aby sa účinné látky ľahšie dostali do kontaktu s nechtom.

Detský zásyp

Používa sa skôr ako prevencia v prípade, že sa vám nohy často potia. V prípade, že nemáte k dispozícii zásyp, možno ako alternatívu použiť aj škrob.

Kurkuma

Pripravte si zmes, tvorenú lyžičkou kurkumy, lyžičkou mletého zázvoru a zhruba tri lyžičky rozpusteného masla. Po natretí ju nechajte niekoľko hodín pôsobiť.

Prevencia plesni na nechtov

Aby ste nemuseli riešiť problémy s nechtovou mykózou, odporúčame držať sa minimálne týchto zásad:

  • nosenie vhodnej obuvi a jej pravidelné dezinfikovanie
  • vyhýbanie sa dlhému pobytu vo vlhkom prostredí s bosými nohami
  • nosenie prezúvok na plavárňach, kúpaliskách a vo verejných sprchách
  • dodržiavanie hygienických zásad (pravidelné umývanie nôh a ich následné dôkladné osušenie čistým uterákom)

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button