Ako liečiť

Ako liečiť zápach nôh?

liečenie zápachu nôhZapáchajúce nohy trápia najmä v letnom období veľa z vás. Ak sa stretávate s týmto problémom, je vhodné so zápachom nôh niečo robiť. V opačnom prípade sa budete v prítomnosti ďalších ľudí cítiť značne nepríjemne. V dnešnom článku sa dozviete, ako so zapáchajúcimi chodidlami bojovať. Ako liečiť zápach nôh?

V článku sa dozviete:

  • Prečo nohy zapáchajú
  • Postupy liečby

Prečo nohy zapáchajú?

Koža obsahuje okrem iného potné žľazy, ktoré nechýbajú ani na nohách a chodidlách. Potenie je úplne prirodzeným javom. Telo sa vďaka tomu zbavuje škodlivín a zároveň ním reguluje telesnú teplotu. Je však hlavnou príčinou toho, že vám nohy môžu nepríjemne zapáchať.

Okrem potenia prispieva k zápachu nedostatočná hygiena. Je logické, že človek, ktorý sa pravidelne denne nevenuje umývaniu tela, môže byť viac „cítiť“ ako ostatní ľudia.

ako liečiť zápach nôhĎalšou príčinou je nosenie nevhodnej obuvi. Najmä v letných mesiacoch, keď vonku panujú vyššie teploty, nie je vhodné nosiť nepriedušnú obuv, skrz ktorú sa neodvádza vlhkosť.

V neposlednom rade stojí za zápachom nôh tiež zlý jedálniček a nevyvážená strava. Pokiaľ do tela dostávate veľké množstvo škodlivých látok, telo s ich odstraňovaním bojuje práve aj zvýšeným potením. Pot je navyše aj viac „aromatickejší“.

Postupy liečby zapáchajúcich nôh

Liečba zápachu nôh nemusí byť vedená na odbornej báze. V podstate s týmto problémom môžete bojovať tým, že zmeníte svoje návyky.

Noste priedušnú obuv

V období, keď vonku panujú vysoké teploty, používajte ľahkú priedušnú obuv, ktorá je schopná odvádzať vlhkosť a pot. Nebojte sa nosiť sandále a papuče. Prečítajte si aj článok ako prať tenisky.

Častejšie striedajte obuv

Problém so zápachom nôh môže vyriešiť častejšie striedanie obuvi. Musíte si uvedomiť, že sa pot v topánke udržuje, obuv potom sama o sebe zapácha. Po celodennom nosení je dobré topánky nechať riadne vyvetrať a radšej si nasledujúci deň vziať iné topánky, sandále či papuče.

Meňte si ponožky

Pot z chodidiel sa vsakuje do ponožiek. Ak vás teda trápi prílišný zápach nôh, skúste si aj niekoľkokrát za deň vziať nové, čisté ponožky. Svoju úlohu hrá aj ich kvalita.

Vždy je lepšie používať ponožky z prírodných materiálov (bavlny) než z umelých tkanín. Bavlnené ponožky dokážu pot lepšie absorbovať, navyše prispievajú k lepšiemu vetraniu chodidiel.

Pravidelné kúpele chodidiel

pravidelné umývanie a kúpeľ nôhNajúčinnejším spôsobom, ako sa na zápach nôh, je ich časté a dôkladné umývanie. Okrem bežnej hygieny je vhodné vyskúšať rôzne druhy špeciálnych kúpeľov. Zápach nôh odstráni napríklad kúpeľ, kedy do horúcej vody pridáte trochu práškového kamenca.

Chodidlá potom vo vode necháte namočené zhruba po dobu 30 minút, následne ich ešte opláchnete. Postup opakujte asi 3 – 4 dni za sebou.

Používajte hydratačný krém

Po umytí nôh ich ošetrite kvalitným hydratačným krémom, ktorý citlivo premastí pokožku a zároveň zmierni intenzitu potenia chodidiel takýto krém pôsobí aj ako prevencia na zápach nôh.

Na zápach nôh vyskúšajte zásyp

V lekárňach sú k dostaniu špeciálne zásypy na chodidlá, ktoré zmierňujú zápach nôh. Používajú sa na sucho, a to raz až dvakrát denne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button