10 zaručených tipov pre lepšiu motiváciu pri chudnutí
Chcete sa pustiť do zhadzovania prebytočných kilogramov? Aby ste boli úspešní, nestačí len začať cvičiť a zmeniť jedálniček. Musíte predovšetkým vytrvať . Musíte byť o svojom rozhodnutí presvedčení a motivovaní k nemu. Len správna motivácia vás inšpiruje k aktivite akéhokoľvek druhu. Ak budete naozaj zapálení do chudnutia, potom nebude problém schudnúť. Čo teda robiť, aby ste u cvičenia vydržali? Ponúkame vám 10 zaručených tipov pre lepšiu motiváciu pri chudnutí.
1. Robte, čo vás baví
„Nemusíte byť dobrí, aby ste začali. Musíte ale začať, aby ste sa stali dobrými. „
To je základ všetkého. Vybrať si také cvičenie, ktoré vás bude baviť a z ktorého budete mať radosť. Len ťažko sa donútite chodiť plávať, ak neznášate chlórované bazény, alebo vám vadí, že vás okolie uvidí v plavkách. Rovnako tak nemusíte chodiť na aerobik len preto, že na neho chodia všetky vaše kamarátky alebo kolegyne z práce.
Zvoľte si takú aktivitu, ktorá vás bude baviť, bude vás napĺňať a na ktorú sa budete tešiť. Dôležité potom je nájsť si také pohybové aktivity aspoň dve, aby ste ich mohli striedať.
Dlhodobé nemenné cvičenie by vás totiž prestalo za chvíľu baviť.
2. Stanovte si reálne ciele
„Jedna zásadná vec, ktorá stojí medzi vami a vaším snom, je ochota začať, odvaha pokračovať a viera to dokončiť.“
Než sa pustíte do samotného cvičenia, popremýšľajte, z akého dôvodu vlastne chcete cvičiť.
Chcete schudnúť prebytočné kilogramy? Alebo len spevniť telo? Prípadne sa pretiahnuť po každodennom sedení v práci? Nech už je váš dôvod akýkoľvek, stanovte si podľa neho a podľa vašich časových možností splniteľný časový rozvrh. Vaše plány musia byť realizovateľné.
Neplánujte si, že budete chodiť cvičiť viackrát, ako dvakrát týždenne, keď už vopred viete, že je to nereálne. Rovnako tak nečakajte, že zhodíte desať kilogramov počas dvoch návštev posilňovne alebo nejakého cvičenia.
Buďte rozumní a stanovte si reálne ciele. Len tak môžete udržať vašu motiváciu.
3. Nájdite si cvičebného kolegu
„Môžete dosiahnuť čohokoľvek, ak ste schopní odpútať sa od myšlienky, že to nedokážete.“
Máte problém s tým, že sa nemôžete donútiť chodiť cvičiť sami? Potom si nájdite niekoho, s kým budete chodiť cvičiť.
Vďaka tomu sa oveľa ľahšie donútite, pretože nebudete chcieť toho druhého sklamať a rušiť to, čo už ste si raz dohovorili. Po cvičení navyše môžete zájsť niekam na chvíľu posedieť a porozprávať sa, takže spojíte príjemné s užitočným.
Rovnako tak môže váš kolega byť aj akýmsi podnetom pre súťaživosť. Môžete sa navzájom podporovať, motivovať aj prekonávať. Predsa nezostanete pozadu, keď už sa vášmu kolegovi podarilo schudnúť päť kíl a vám len dve …
4. Nevzdávajte sa a vytrvajte
„Nestane sa to cez noc, tak pokračujte.“
Dodržali ste týždenný plán? Dosiahli ste cieľ, ktorý ste si stanovili? Perfektné.
Potom je čas na odmenu. Odmenou pre vás môže byť čokoľvek, čo vám urobí radosť, napríklad vírivka, masáž, niečo nové na seba, alebo lístok do divadla.
Až sa vám podarí dosiahnuť váš hlavný cieľ, odmeňte sa tým, čo by ste si normálne nekúpili a po čom už dlho túžite. Aj vidina toho, že až sa vám podarí dosiahnuť cieľovej hmotnosti, budete si môcť dopriať to, po čom tak dlho túžite, vás bude motivovať a postrkovať na vašej ceste.
5. Píšte si denníček
„Môžete mať výsledky, alebo výhovorky. Ale nie oboje. „
Veďte si záznamy o vašich aktivitách. Pravidelne si zaznamenávajte vašu športovú činnosť a vaše úspechy, rovnako ako prípadné neúspechy. Stanovte si jeden deň v týždni, kedy sa budete vážiť alebo premeriavať a všetko si poctivo a hlavne pravdivo zaznamenávajte.
Skvelým pomocníkom a motivátorom vám môžu byť aj fotky.
Urobte si každý týždeň novú fotografiu vášho tela a porovnávajte, aké výsledky ste už od začiatku cvičenia dosiahli.
6. Informujte okolie o tom že chudnete
„Ak nemôžete lietať, bežte. Ak nemôžete bežať, choďte. Ak nemôžete ísť, plazte sa. Hlavne ale neprestávajte. „
Povedzte vášmu najbližšiemu okoliu a ľuďom, s ktorými trávite veľkú časť dňa, že ste sa pustili do chudnutia.
Vyhnete sa tak nepríjemným otázkam a zároveň sa dočkáte pomoci.
A možno sa vo vašom okolí nájde aj niekto ďalší, kto sa k vášmu snaženiu pridá a bude chodiť cvičiť s vami.
7. Nechajte sa inšpirovať
„Nikto nemôže ísť a zmeniť začiatok. Každý ale môže začať teraz a zmeniť koniec.“
Vytlačte si fotku vašej vysnívanej postavy a vystavte si ju na chladničku, k počítaču alebo niekam, kde ju budete mať neustále na očiach. Vyhnite sa ale fotkám vyziablych, anorektických, nezdravo chudých modeliek.
Takéto fotografie vás budú skôr stresovať a demotivovať, keďže nebudete dosahovať výsledky a navyše si ešte môžete vypestovať poruchu príjmu potravy. Pretože také postavy ako majú anorektické modelky, inak ako neprijímaním potravy nedocielite.
8. Vyberte zo skrine staré oblečenie
„Nikdy nebudete ľutovať toho, ako tvrdo ste pracovali. Budete ľutovať len toho, že ste nepracovali dosť tvrdo. „
Máte vzadu v skrini schované oblečenie, do ktorého sa už nejaký ten piatok nevojdete?
Tak vyberte staré nohavice, sukňu alebo tielko a nechajte ich ležať niekde, kde ich budete mať neustále na očiach.
Budú vám tak neustále pripomínať a motivovať vás, akú môžete mať zase skvelú postavu, ak vytrváte.
9. Cvičte pri obľúbenej hudbe
„Urobte to, alebo budete celý život len závidieť.“
Nemusíte cvičiť zrovna doma, aby ste mohli počúvať vašu obľúbenú hudbu, ktorá vás takzvane nakopne.
Vďaka najrôznejším moderným technológiám môžete vašu obľúbenú kapelu počúvať i napríklad v posilňovni.
Cvičenie vás tak bude zase o niečo viac baviť, do vášho tela sa budú vyplavovať endorfíny, zbavíte sa stresu a zlepší sa vám nálada.
To je tiež dôvod, prečo by ste mali dbať na to, aby ste chodili cvičiť pravidelne. Predsa sa nechcete o tieto skvelé stavy pripraviť.
10. A hlavne … chudnite kvôli sebe
„Neexistujú prekážky, len slabá vôľa.“
Ak ste sa rozhodli chudnúť a cvičiť, potom to robte zo svojej vlastnej vôle, na základe svojho vlastného rozhodnutia.
Partner od vás chce, aby ste schudli? Núti vás do chudnutia lekár? Kým nebudete presvedčení vy sami, že chcete schudnúť, potom nikdy u cvičenia nevydržíte a chudnutie vám nepôjde ľahko.
Budete sa len trápiť. Rovnako ako pri všetkom ostatnom, aj pri cvičení hrá veľkú úlohu psychika. Buďte teda hnacou silou celého procesu, len tak dosiahnete výsledkov.
Rada na záver ako sa motivovať pri chudnutí
Predtým, než sa pustíte do chudnutia, si spočítajte vaše BMI a zistite, koľko by ste mali ideálne schudnúť. Nie je však dôležité dosiahnuť ideálnu váhu, ale váhu rozumnú. Nie je nikde napísané, že zo 120 kilogramov musíte zhodiť na 70 kg.
Rozumná redukcia vašej hmotnosti obnáša úbytok piatich až desiatich percent pôvodnej hmotnosti, v prípade 120 kilogramov by ste si teda ako váš cieľ mali dať zhodiť šesť až 12 kilogramov.
Podľa najrôznejších výskumov bolo dokázané, že už pri úbytku piatich percent hmotnosti pri obezite, dochádza k zlepšeniu zdravia a funkcií vášho tela.
Vďaka tomu, že si neuvediete nereálne ciele, ale ciele také, ktorých ste schopní dosiahnuť, si udržíte motiváciu a chuť cvičiť.
Ako náhle dosiahnete váš cieľ, môžete si potom stanoviť zase ďalšie. Myslite na to, že váhový úbytok by za jeden mesiac nemal byť viac ako dva až štyri kilogramy, na schudnutie 12 kilogramov by ste si teda nemali plánovať menej, ako tri mesiace.