Čistenie kovu je doma častou činnosťou, pretože bez kovových výrobkov si domácnosť nedokážeme predstaviť. Myslíme tým hrnce, príbory, pekáče atď. Tie sa umývajú klasicky vodou so saponátom, drhnú drôtenkami alebo pieskom na riad. Pri väčšom znečistení sa riad dá odmočiť, ale s tým asi nebudete mať problémy. Tie môžu nastať, keď sa pustíme do čistenia vecí ktoré nepoužívame denne. Prečítajte si nasledujúci článok a návod ako ošetrovať a čistiť kovy.
Čo je potrebné ak chcete čistiť kovy:
- stôl
- stará deka
- leštidlo na kov
- priehľadný lak
- vazelína
- základné a vrchné farby
- ochranné vrecká na striebro
- voda, soľ, ocot
- jemná drôtenka
- odhrdzovač
- mäkká kefka
Postup ako čistiť kovy krok po kroku
Čistenie kovu robíme vždy na podložke z mäkkej látky, napríklad na starej deke. Keby sme tak robili priamo na doske stola, určite ho poškriabete.
Pozor na ozdobné predmety, ktoré nie sú len z kovu, ale napríklad zo slonoviny, dreva a podobne. Mohlo by sa stať, že niektoré čistiace prostriedky alebo tiež lepidlo, by ich mohli poškodiť alebo úplne zničiť.
Kovové povrchy predmetov možno čiastočne chrániť leštidlami na kov. Väčšiu ochranu však skrýva špeciálna povrchová úprava. Na mosadzi by to bol priehľadný lak, na chróme vrstva vazelíny a na neupravenej liatine alebo oceli je vhodný základný a vrchný náter alebo tiež mastnota. Striebro je však dobré skladovať v ochranných vreckách či zásuvkách s mäkkým obložením.
Pravidelné čistenie kovu s leštením bráni vytvoreniu korózie. Ak však vznikne, alebo sme taký neudržovaný predmet získali, používajú sa na čistenie kovu účinné prostriedky.
Ako čistiť mosadz
Obnovenie zašlých povrchov nenalakovaných mosadzných predmetov je možné leštidlom na kov. Keď ale ani tá nebude stačiť, mal by pomôcť roztok zo štvrť litra vody, lyžice soli a lyžice octu. Pomocou jemnej kovovej drôtenky a tohto roztoku predmet opatrne umývame.
Po odstránení zašlej vrstvy umývame predmet v horúcej mydlovej vode, opláchneme, usušíme a vyleštíme leštidlom. Keď je predmet moc skorodovaný, necháme ho v roztoku ponorený dlhší čas alebo použijeme odhrdzovač. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť mosadz.
Ako vyčistiť bronz
Na bronz sa nikdy nepoužívajú brúsne prostriedky. Bronzové predmety sa len umývajú teplou mydlovou vodou, opláchnu a osušia. Na ochranu je možné opatriť slabou vrstvou leštidla.
Ako vyčistiť cín
Na cínových predmetoch sa na vzduchu po dlhšom čase vytvorí sivý povlak. Leštidlo predmet vyleštíme do strieborného lesku.
Ako vyčistiť striebro
Striebro máva na vzduchu po čase hnedo až purpurovo sfarbený povlak, ktorý je zapríčinený sírnikom. Strieborné predmety sa majú umývať po každom použití a pred prípadným leštením.
Občas sa striebro môže umyť v horúcej vode, a potom utrieť mäkkou handričkou.
Dôkladným leštením mäkkou látkou môžeme striebru dodať vysoký lesk. Ak sme so strieborným riadom podávali rybu, je dobré sa zbaviť rybieho zápachu tým, že nádoby a príbory umývame vo vode, do ktorej sme pridali lyžicu horčice.
Zašlé striebro možno oživiť leštidlom, ktorá mu potom vytvorí ochrannú vrstvu. Pracujeme v rukaviciach, aby sa povrch chránil pred poškriabaním nechtami a pôsobením potu a kyselín z povrchu ruky.
Zdobené striebro čistíme mäkkou kefkou na ruky a potom leštíme mäkkou kefou na vlasy. Prečítajte si aj články ako vyčistiť striebro a ako vyčistiť kefu na vlasy.
Ako vyčistiť chróm
Chrómované predmety umývame mydlovou vodou, odstránime tak špinu a mastnoty. Môžeme použiť mäkkú kefku.
Ak sa predmet slabo zafarbí, pridáme do vody niekoľko kvapiek čpavku. Nikdy nesmieme použiť brúsne prostriedky, pretože by sa narušil slabý povlak chrómu.
Predmet po opláchnutí a osušení vyleštíme krémovým leštidlom na chróm. Pokiaľ na niektorých miestach už chróm chýba alebo je odretý, mali by sme predmet nechať znova ochromovať.
Ako vyčistiť meď
Vyčistená meď má červenohnedú farbu, korózia sa prejavuje ako tmavo šedo-hnedá farba, na neudržiavanej medi sa vytvorí svetlo zelený povlak.
Čistenie medi je podobné ako u mosadze, musíme však pracovať opatrne, teda bez drôtenky alebo podobnej techniky, aby sa neporušila patina.
Ako vyčistiť oceľ
Oceľ koroduje vo vlhkom prostredí, vytvára sa vrstva hrdze. Tá môže bez odstránenia celý predmet alebo zariadenie úplne zničiť. Než ju budeme odstraňovať, mali by sme niekoľko hodín pred prácou napustiť predmet parafínom, a potom ho drhneme jemnou drôtenkou.
Silne skorodované predmety sa ošetrujú kúpeľňovým odhrdzovačom. Zdobené predmety môžeme chrániť pred hrdzou vrstvou voskového leštidla, priehľadného laku alebo natretím základného a vrchného náteru. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť nerez.