Zvieratá

Ako sa starať o nemeckú dogu?

plemeno psa nemecká dogaAko sa v mnohých literatúrach uvádza, nemecká doga je plemeno pre vyvolených, nie pre každého. Ako som si sama stačila všimnúť, medzi ľuďmi sa objavujú dva názory. Tým prvým, ktorý napáda aj mňa, je krása, elegantnosť, sila, ale pritom výrazná ušľachtilosť. Ťažko opísať slovami, toto úžasné a dobromyseľné plemeno, ktorým doga bez pochýb je. V tomto článku sa dočítate ako sa starať o nemeckú dogu.

Rozporuplné názory na nemeckú dogu

Avšak, ako už to na svete býva, stretneme sa aj s inými názormi ľudí, a až negatívnymi. Na druhú stranu, je to pochopiteľné.

Veľké, mohutné plemeno často vzbudzuje rešpekt a dominanciu, čo si budeme nahovárať, nemecká doga k dominantným plemenám chtiac-nechtiac patri, a preto jej prítomnosť by mala byt dopriata len skúseným chovateľom.

Nie preto, že je agresívna, ale preto, že je to predsa len osemdesiat kilový pes, na ktorého nemôžete s bičom a palicou, ale s láskou a trpezlivosťou, a to málokto vie.

Povaha nemeckej dogy

ako sa správne starať o nemeckú doguIch povaha je vznešená a pritom láskyplná, aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že toto plemeno je hlavne strážnym psom, opak je pravdou.

Nemecké dogy síce gény pre stráženie majú, ale skôr ich možno zaradiť medzi spoločenské plemená.

História

Čo je u psa veľmi zaujímavé, je aj ich história. Títo psi boli pôvodne vyšľachtené pre lov veľkej zveri a diviakov.

Šľachtenie pre ich terajšie povahové rysy prebiehalo až na prelome 19. a 20. storočia, kedy sa priaznivci snažili z mohutného, ​​neohrabaného a ťažko ovládateľného grobiana vytvoriť ladnú a ušľachtilú nemeckú dogu, ktorú poznáme dnes.

Ako dnes môžeme pozorovať, ich snahy sa vyplatili.

Čo vám treba ak chcete chovať nemeckú dogu

Pre výchovu nemeckej dogy je potrebné riadiť sa hlavnými zásadami. Nie je to pes, ako každý iný, už kvôli svojej veľkosti, je preto veľmi dôležité vychovať šteňa čo najlepšie už v prvom roku života. Pre výchovu teda treba sa riadiť  týmito hlavnými zásadami:

Dospievanie a stárnutie nemeckej dogy

Majte na pamäti, že dogy dospievajú dlhú dobu, uvádza sa až do 3 rokov, o to rýchlejšie starnú. Potom sa ich dĺžka života bohužiaľ pohybuje okolo 8 rokov.

Priemerne sa toto plemeno dožíva siedmich rokov, s tým, že už v piatich rokoch vidíme na ňufáku biele chlpy ako dôkaz starnutia.

Váha nemeckej dogy

Pretože je to plemeno, ktoré v dospelosti váži okolo 80 kg, je dôležité, aby ste mali nejakú tú fyzickú silu pre zvládnutie a udržanie psa.

Výcvik dogy

Nezabúdajte, že dogu nikdy poriadne nevycvičíte podľa svojich predstáv, niektorí tvrdohlaví psí cvičitelia tiež uňho moc nepochodia.

Doga je skratka svojská a vždy sa snaží udržať si svoj nadhľad. Ak chcete mať vedľa seba psa, ktorý vás bude počúvať na slovo, zvoľte skôr nemeckého ovčiaka.

Pokiaľ chcete nemeckú dogu, musíte sa  zmieriť s tým, že vás poslúchne, kedy ona bude chcieť. Počúva vás skôr preto , pretože vám chce urobiť radosť, keď sama nebude chcieť je si aj ona sama vedomá, že s ňou nič neurobíte.

Povely a tón hlasu

Dogy sú veľmi citlivé na tón hlasu, intonáciu a preto im zvýšenie hlasu úplne stačí na to, aby pochopili, čo sa od nich chce.

Tresty pre nemeckú dogu

Nemecké dogy sú veľmi inteligentné a pripravte sa na to, že u nich nepochodíte s fyzickými trestami, ba naopak, mohlo by sa pretrhnúť puto medzi vami. Doga je skratka osobnosť a v niektorých prípadoch vám to vedia dať poriadne najavo.

šteniatko nemeckej dogyVďaka svojej fyzickej sile, ste to vy, ktorí sa musia snažiť s ňou dobre vychádzať. Aj keď to niekedy bude znamenať sa prispôsobiť jej, a odoprieť si niektoré zvyky, s dogou to inak nepôjde.

Pri výchove je najdôležitejšie mať na pamäti, že v prvom roku života musíte do dogy vložiť všetko svoje úsilie, ktoré vám potom po zvyšok svojho života rada vráti. Je dôležité ju hneď ako šteňa zvykať na mesto, psy, vodítko, autá, ľudí, celkový hluk, rodinu, samotu, zvieratá, deti, skratka na všetko, s čím by mohla prísť doga do styku. Je to veľmi dôležité, lebo až mohutný pes vyrastie a „splaší“ sa vám pred električkou alebo vo vlaku, nemáte šancu ju udržať.

Svorka a dôkladnosť pri výchove

Doga je vždy svojím pánom a vy ju musíte rešpektovať, ale zároveň jej ukázať svoje miesto vo svorke. Pokiaľ tak neurobíte razantným spôsobom, mohlo by sa vám spolužitie s ňou veľmi ľahko obrátiť, a  zvlášť u mladých samcov.

Rovnako ako každý mladý pes aj doga skúša, čo všetko si môže dovoliť a ako veľmi jej necháte „povolenú uzdu“. Tým, že je to mohutný a obrovský pes, musíte si na výchove dať naozaj záležať. Chce to dôkladnosť a nič jej neodpúšťať.

Doga sa rada naučí chod domácnosti a bude rešpektovať všetky pravidlá, ale je veľmi dôležité jej hneď zo začiatku dať tieto vaše pravidlá najavo. Pokiaľ to malé a roztomilé šteniatko nebudete zavčas hnať z vašej postele, v 80 kg ju z nej nedostanete, a pravdepodobne sa z vás ostane jej pelech.

Náklady na chov

Dôležité je si uvedomiť, že náklady spojené s týmto psom môžu prevýšiť tie vaše, či už za kŕmenie, alebo za prípadné lieky a očkovanie.

Je treba dbať na správnu výživu šteniat, pretože dogy trpia na rastové poruchy, dyspláziu bedrového kĺbu, torziu žalúdka. U šteniat je nutné, aby sa neprejedali a nevyrástli príliš rýchlo.

Tipy ako chovať nemeckú dogu

Na záver nie je nutné pripomínať, aká je nemecká doga neobyčajné plemeno, ak sa budete snažiť držať všetkých týchto rád a odporúčaní, určite si s dogou vytvoríte veľmi silné puto, ktoré pre vás aj pre ňu bude veľa znamenať.

Varovanie

Varovaní sa v článku vyskytlo viac a je treba si na ne dávať pozor, ale určite by som chcela ešte pripomenúť, že nemecká doga je plemeno, ktoré sa neodporúča začínajúcim chovateľom. Je lepšie zoznámiť sa so základmi výcviku u iného, ​​menej náročného plemena napríklad jazvečíka, aby ste zbytočne nerobili chyby pri výchove dogy.

Tieto chyby by ťažko šli vziať späť a u tak silného plemena tým by aj predstava vychádzky mohla byť nočnou morou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button