Zvieratá

Ako sa starať o morča?

strava pre morčaMorča sa stalo veľmi obľúbeným domácim spoločníkom. Ak sa ho chystáte o morča starať, mali by ste si ujasniť a rozmyslieť niekoľko vecí. Morčatá sú totiž spoločenské zvieratá, ktorým sa musí venovať dostatok času. Starostlivosť o morča tiež nebýva najľahšia, počítajte s častým vymieňaním podstielky, kŕmením či občasnou návštevou u veterinára. Ako sa starať o morča si prečítate tu.

Vyplašené morča

Po privezení dajte nové morčiatko do vopred pripravenej klietky a nechajte ho v pokoji. Zvieratko je zo začiatku veľmi vyplašené a na nové prostredie si musí zvyknúť.

Morčaťu sa prihovorte

morčiatkoNeskôr na neho skúste ticho hovoriť, neľakajte ho avšak. Ponúknite mu nejakú pochúťku, nech si zvykne na vašu prítomnosť.

Pozor na koberce

Morčatá sa dajú ľahko skrotiť a naučiť mnohým veciam. Lákajte ho na jeho najmilšiu pochúťku.

Morčiatko môžete aj nechať prebehnúť po miestnosti (pozor však na koberec – môže na ňom zostať škvrna po cikaní, morčaťu sa do neho tiež môžu zasekávať pazúriky). Prečítajte si aj článok ako vyčistiť koberec.

Starostlivosť o morča a vhodné bývanie pre toto zvieratko

starostlivosť o morčaKlietka pre morča by mala byť aspoň 60×30 cm, veľká a vzdušná. K podstielke sa najčastejšie využívajú hobliny, seno alebo špeciálna kukuričná či drevená podstielka.

Je možné používať aj mačaciu podstielku, všetko záleží na tom, čo bude morčiatku a vám najviac vyhovovať.

Do klietky môžete pridať domček a vetvičku z ovocného stromu, ktorá bude dobrá na starostlivosť o zuby.

Krmivo pre morčatá

Najprirodzenejším krmivom pre morčatá je tráva, prípadne seno. Ďalej sa kŕmia zmesou obilnín, ktorá sa ľahko zoženie vo zverimexe.

Ako doplnok (alebo za odmenu) môžete morčaťu dať ovocie a zeleninu, stvrdnuté pečivo je dobré na starostlivosť o zuby. Nezabúdajte na dostatok vody.

Prečesávanie

Morčatá často pĺznu a je teda potrebné ich kefovať. Pokiaľ máte dlhosrsté morča, je najlepšie ho prečesávať 1x denne alebo 1x za dva dni.

Morčatá sú spoločenské zvieratá

Morčiatko potrebuje častú spoločnosť. Ak je príliš osamotené, môže sa trápiť. Ak teda viete, že nebudete môcť robiť morčaťu dostatočnú spoločnosť, môžete si kúpiť dve. Najlepšie si medzi sebou rozumejú dve samičky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button